1. 05. 2021.

Најбољи тенисер света, Новак Ђоковић, пласирао се у финале турнира у Риму, пошто је савладао Италијана Лоренца Сонега са 2:1 (6:3, 6:7, 6:2).

Две велике победе у једном дану приближиле су Новака на свега корак од одбране титуле на Мастерс турниру у Риму.

Након четвртфиналног маратона против Стефаноса Циципаса који је добио резултатом 4:6, 7:5, 7:5, Новак је у трочасовном полуфиналу надиграо и љубимца домаће публике, Лоренца Сонега (АТП #33) резултатом 6:3, 6:7 (5:7), 6:2 у готово фудбалској атмосфери на централном терену Форо Италика.

Иако је имао свега пет сати да се опорави од исцрпљујућег четвртфиналног меча, Новак се на терену појавио потпуно свеж и фокусиран. Први сет протекао је мирно, а брејк у четвртом гему српском тенисеру је био гаранција за освајање истог резултатом 6:3 после 34 минута игре.

У драматичном другом сету Новак је сервирао за победу спасио две меч лопте, вратио брејк и изборио играње тај-брејка. Иако је Новак био тај који је повео са 3:0, расположени италијански тенисер је успео да преокрене и меч уведе у трећи сет.

Новак се на самом старту трећег сета извукао из неугодне ситуације спасивши три везане брејк лопте. У четвртом гему је стигао брејк злата вредан који му је четири гема касније донео тријумф после новог одуизимање сервиса противнику у последњем гему.

Меч је трајао два часа и 44 минута.

Новакова последња препрека на путу ка одбрани титуле у Риму биће трећи тенисер света Рафаел Надал. Шпанац је у полуфиналу био бољи од Американца Ренеа Опелке резултатом 6:4, 6:4.

Финале је на програму у недељу од 17 часова, а биће то чак 57. међусобни окршај титана. Новак води 29-27. Последњи пут састали су се у финалу прошлогодишњег Ролан Гароса када је победа припала Надалу резултатом 3:0.