Mesto za reklamu
  1. 04. 2020.

Министар просвете, науке и технолошког развоја у Влади Републике Србије Младен Шарчевић изјавио је данас да ове школске године неће бити враћања у школске клупе за процес редовне наставе. Министар је осудио и пропуст часа на коме је НАТО представљена као мирољубива организација.

Шарчевић је у изјави за лист „Блиц“ објаснио да распуст практично почиње крајем маја, када се завршава редовна настава, која је овог пута, током ванредног стања, била онлајн.

Министар је најавио и измену Правилника за оцењивање, с обзиром на то да сада нема тромесечја, ни досадашњег вида завршног испита.

Према његовим речима, око тог питања преплићу се различити интереси, почев од оног да не буде завршног испита, односно мале матуре.

То је најлакши сценарио, који, међутим, не би био и најпоштенији јер би то значило да ће поједине школе уписати ђаци који, иначе, не би могли да их упишу, чиме би остали ускраћени они који би успешније положили испите и уписали жељене школе, истакао је он.

Шарчевић је поручио да се ресорно министарство у свему првенствено руководи безбедношћу ученика и наставника, али је додао да се мора задовољити и други услов, а то је правичност.

За око две, три недеље изаћи ћемо са моделом, који ће одговарати епидемиолошкој ситуацији у Србији, али и бити у складу са закључком и сценаријем који ће се примењивати у Европи за завршни испит, најавио је министар.

Министар се накнадно осврнуо и на наставу на даљину и на садржај уџбеника. Повод је био час географије на којем је наставница рекла да је циљ НАТО-а да решава спорове међу зараћеним странама.  Министар је је рекао да очекује одговорност свих институција због спорног часа.

Представљање НАТО-а као мирољубиве организације изазвало је бројне негативне реакције у Србији, коју је тај пакт бомбардовао 78 дана.

Министар је рекао да стручни сарадници и рецензенти који раде на садржају уџбеника морају да обрате пажњу на сваку реченицу која може да изазове полемике и да воде рачуна да оне буду у складу са политиком коју води Србија, те да не воде нарушавању територијалног интегритета и за пропусте морају сносити одговорност.

„Српска стварност“

 

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here