- 06. 2020.
Легендарни фудбалер и српски фудбалски стручњак Илија Петковић преминуо је у 75. години, од последица инфекције коронавирусом – пренео је РТС. Поводом смрти Илије Петковића саучешће је изјавио и председник Србије Александар Вучић, ФИФА, Звезда, Партизан …
Пре неколико дана сазнало се да су Илија Петковић и генерални секретар ФСС-а Јован Шурбатовић позитивни на коронавирус.
Илија Петковић примљен је у болницу на Бежанијској коси пре два дана, због перфорације чира на дванаестопалачном цреву, као и отежаног стања изазваног коронавирусом, на који је био позитиван.
Информацију о смрти легенде српског фудбала потврдио је Фудбалски савез Србије.
Петковић је у тренерској каријери водио репрезентацију Југославије, Србије и Црне Горе, као и репрезентацију Србије играча старости до 20 година.
Поред Србије, тренирао је клубове у Швајцарској, Јапану, Грчкој, Кини, Јужној Кореји, Катару…
Последњих година обављао је функцију председника Фудбалског савеза Београда. Био је и председник Стручне комисије Фудбалског савеза Србије.
Илија Петковић је рођен у Книну 1945. године. Фудбалску каријеру почео је у ОФК Београду, за који је играо у два наврата. Током играчке каријере играо је још за француски Тројес.
За селекцију Југославије је играо од 1968. до 1974. године. У том периоду репрезентативни дрес је облачио 43 пута и постигао шест голова.
Поводом смрти Илије Петковића саучешће је изјавио и председник Србије Александар Вучић.
“Србија је изгубила још једну фудбалску легенду чије ће играчко и тренерско умеће остати упамћено у аналима нашег спорта. Његова богата каријера прославила га је на европској и светској фудбалској сцени, а бравуре на терену уносиле одушевљење међу навијаче”, наводи се у председниковом саопштењу.
Вест о одласку Илије Петковића у легенду брзо је обишла свет, а на друштвеним мрежама огласила се и Фифа која је објавила поруку на свом званичном твитер налогу.
Најпопуларнији српски фудбалски клубови, Црвена звезда и Партизан, опростили су се од Илије Петковића, једног од најбољих српских фудбалера у историји и ретких који није носио ни црвено-бели, ни црно-бели дрес.
„Српска стварност“