- 09. 2021.
У Београду је, уз јаке полицијске снаге и надлетање хеликоптера, одржана Парада поноса, која је протекла мирно. Учесници овогодишње Параде поноса били у шетњи главним улицама у Београду. Прајд је одржан под слоганом “Љубав је закон”. Јаке полицијске снаге биле распоређене у граду.
Неколико стотина учесника параде мирно је, уз рејв музику, прошетало централним улицама Београда, уз јако полицијско обезбеђење, док су на стубовима градске расвете дуж целе трасе шетње висиле заставе у дугиним бојама.
У паради су учествовале поједине јавне личности, амбасадори појединих земаља и политичари, доста странаца и геј активиста, а испред шетача био је шарени камион у дугиним бојама и са окаченим балонима. Манифестацију је отворила глумица Мирјана Карановић, кума параде.
Учесници параде су се кратко задржали на Теразијама, гдје је одата пошта страдалим припадницима ЛГБТ заједнице у целом свету, а посебно у Турској, а говор је одржао ЛГБТ активиста из Турске, кој је поздравио турског председника Таипа Ердогана.
На Тргу Републике одржани су говори и наступ музичара.
Бобан Стојановић из организационог одбора обратио се окупљенима на Тргу Републике и поручио да се нада да ће проблеми ЛГБТ популације бити решени, да ће њихове везе бити озакоњене, као и да ће бити решени други административни проблеми са којима су суочени.
Грађани који су шетали главним улицама у Београду вратили су се у парк Мањеж, одакле је и почела шетња у оквиру Прајда.
Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић, која традиционално подржава Прајд, и ове године се придружила учесницима.
Такође, на Прајд су дошли и министарка за људска и мањинска права и друштвени дијалог Гордана Чомић и амбасадор САД у Београду Ентони Годфри.
Захтеви ЛГБТ+ заједнице
ЛГБТ+ заједница у Србији захтева усвајање Закона о истополним заједницама, који је недавно повучен из скупштинске процедуре иако је његово усвајање било готово извесно. Тим законом истополни парови добили би нека од основних права која до данас нису могли да остваре, попут права на поделу имовине или учешћа у доношењу одлука у случају болести.
Такође, захтевају и усвајање Закона о регистрованим партнерствима и Закона о родном идентитету и побољшање здравствених услуга за транс особе, затим усвајање локалних Акционих планова за ЛГБТ+ заједницу.
Захтева се и адекватна реакција државних органа и јавна осуда представника власти на говор мржње и злочине мотивисане мржњом према ЛГБТ+ заједници.
Међу захтевима су и образовање и едукација младих о сексуалној оријентацији и родном идентитету.
Београд ће бити домаћин и Еуропрајда 2022. године, европске Параде поноса.
„Српска стварност“