- 11. 2018.
У Скупштини Србије је почела расправа о Предлогу закона о буџету за 2019. годину и сету пореских закона. Буџетом су предвиђени укупни приходи од 1.246,2 милијарде динара и расходи у висини од 1.269,1 милијарду динара. Предлог је образложио министар финансија Синиша Мали, који je представио и сет пореских закона, међу којима су измене и допуне Закона о доприносима за обавезно социјално осигурање. Као кључне измене, Мали је навео смањење стопе доприноса за осигурање за случај незапослености, са 1,5 одсто на 0,75 одсто.
Образлажући предлог буџета пред посланицима министар Мали је изнео да је пројектован реални раст БДП-а од 3,5 одсто и просечна инфлација 2,3 одсто и да ће буџет за 2019. Годину, као и сет реформских закона допринети даљем подизању животног стандарда, привредном расту и још интензивнијем напретку Србије. Истакао је да је предложено решење републичке касе уравнотежено, јер је, како каже, карактерише социјални аспект који је везан за повећање животног стандарда, које прати повећање плата и повећање пензија, као и развојни аспект јер предвиђа рекордна издвајања за капиталне инвестиције, које ће подстаћи даљи раст БДП-а.
Према његовим речима, сетом пореских закона омогућава се и растерећење привреде, кроз олакшице које ће јој дати могућност да буде још атрактивнија и конкурентнија.Напоменуо је да је буџет за наредну годину резултат и наставак реформских процеса започетих 2014. године, који су, како каже, резултирали сјајном 2018. годином у којој су остварени изузетни резултате у економији. Додаје да је у првих девет месеци ове године остварена стопа привредног раста од 4,5 одсто, а привредна активност током целе године бележи интензиван раст.
Министар финансија је рекао да је стопа незапослености на крају другог квартала ове године износила је 11,9 одсто, и више је него преполовљена у односу на 2012. годину, када је износила 25,5 одсто.
Мали је најавио повећање плата у Србији у јавном сектору између седам и 12 одсто, а за плате се у буџету налази 294,4 милијарде динара, односно за око 33 милијарде динара више него у 2018. години.
Улагања за капиталне инвестиције ће бити 220 милијарди динара, што је за 43 милијарде динара више него 2018. године.
Новац је, каже Мали, издвојен и за Научнотехнолошки парк у Новом Саду, дигиталне учионице, изградњу Дата центра у Крагујевцу, развој инфраструктуре здравствених установа, а пре свега за изградњу и опремање здравствених установа, као што су КЦ “Србије”, КЦ “Војводине” и КЦ “Крагујевац”.
Наводећи да буџет за 2019. годину даје значајну подршку развоју привреде, Мали је рекао да ће једна од мера бити смањење оптерећења на зараде. Објаснио је да се од 1. јануара укида допринос за незапосленост на терет послодавца.
„Српска стварност“ / Агенције /