- 07. 2020.
Професор емеритус Даринка Матић Маровић преминула је у Београду у 83. години.
Даринка Матић Маровић била је диригенткиња, некадашњи ректор Универзитета уметности у Београду и декан Факултета музичке уметности.
Прва је жена ректор у Србији, а као диригенткиња водила је чувен хор Колегијум музикум и хор Обилић и за 45 година каријере дириговала на више од 10.000 концерата.
Даринка Матић Маровић рођена је у Херцег Новом 1937. године. Отац јој је био артиљеријски официр Краљевине Југославије.
У Котору је завршила вишу реалну гимназију и музичку школу. Школовање је наставила у Београду. Дипломирала је на Факултету музичке уметности 1959. године и то на наставном одсјеку, гдје јој је клавир био главни предмет. Одсек дириговање завршила је у класи професора Михаила Вукдраговића.
Наступала је са многобројним угледним оркестрима у земљи и иностранству, а неки од њих су Београдска, Загребачка, Скопска филхармонија, симфонијским оркестром РТС-а. Остварила је и сарадњу са оперским кућама у Италији, Румунији, бившем Совјетском Савезу.
Савез естрадно-музичких уметника наградио је Даринку Матић Маровић 2018. године годишњом Националном наградом.
Време и место сахране биће накнадно саопштени.
Министар културе и информисања Владан Вукосављевић упутио је данас телеграм саучешћа поводом смрти Даринке Матић Маровић.
Министар је у телеграму написао да ће Даринка Матић Маровић остати упамћена као инспирација и узор генерацијама младих људи.
“У име Министарства културе и информисања и у своје лично име изражавам дубоко саучешће породици, колегама, пријатељима и бројним поштоваоцима Даринке Матић Маровић. Позлатила је све што је у нашем друштву додирнула снагом свог уметничког талента и чудесне радне енергије”, навео је Вукосављевић.
Министар је додао да ће она бити инспирација и узор генерацијама младих људи који су уз њен надзор и руковођење откривали тајне музике, уметности, изузетне радне етике и посвећености струци.
“Припада јој значајно место у високим сферама српске културе” написао је Вукосављевић у телеграму саучешћа.
„Српска стварност“