19.02.2021.
Ђорђе Балашевић преминуо је у 67. години. „Панонски морнар“, како су га звали због његовог истоименог албума, али и због тога што је из Војводине, био је једна од најпопуларнијих медијских личности коју је волела цела Југославија, нарочито осамдесетих година. Стотине грађана на Тргу слободе у Новом Саду се смењују и пале му свеће, заставе на пола копља, Дан жалости у Новом Саду на дан сахране
Балашевић је пре три дана примљен у Инфективну клинику Клиничког центра Војводине у Новом Саду. Имао је ковид-19 и био је у лошем стању – пренели су београдски медији.
Лекари су предузели све неопходне мере лечења, али до побољшања није долазило. Данас поподне му се стање додатно погоршало услед ранијих хроничних здравствених проблема.
Вишесатни напори лекара КЦВ, на жалост, нису уродили плодом и Балашевић је преминуо три месеца пре 68. рођендана.
*****
Ђорђе Балашевић је рођен 1953. године у Новом Саду, у породици оца Јована Балашевића и Веронике Доленец.
Балашевић је одрастао и живео у Новом Саду, а песме је почео да пише још у основној школи. Студирао је географију, али се посветио музици.
Групи „Жетва“ придружио се 1977. године, са којом исте године снима хит песму „У раздељак те љубим” и остварује свој први успех. Сингл је продат у више од 180.000 копија, што је био велики успех за југословенске стандарде.
Наредне године са Верицом Тодоровић оснива групу „Рани мраз” са којом наступа на фестивалу у Опатији, са песмом „Прва љубав”. Током те године снима неколико хит песама и са њима остварује велике тираже и доживљава потпуну афирмацију.
Пред само снимање песме „Рачунајте на нас”, придружују им се бивши чланови групе Сунцокрет, Биљана Крстић и Бора Ђорђевић. Песма је постала врло популарна и представљала је својеврсну химну генерације.
Након само два месеца сарадње, групу је напустио Ђорђевић и формирао групу „Рибља чорба”. Групу је напустила и Верица Тодоровић, па су Биљана и Ђорђе снимили први албум „Раног мраза” „Мојој мами уместо матурске слике у излогу”.
На фестивалу у Сплиту 1979. године, Ђорђе Балашевић је освојио прву награду са песмом „Панонски морнар”, што је постао и његов надимак у медијима. Тада почиње велики успон популарности овог кантаутора.
Током 1980. године, служио је ЈНА у Загребу и Пожаревцу, где је снимио ТВ серију Војници. Крајем године изашао је албум „Одлази циркус”, последњи албум групе „Рани мраз“. Албум је потврдио Балашевићев статус и донео хитове као што су „Прича о Васи Ладачком” и „Живот је море”.
Почетком 1982. године започиње соло-каријеру албумом „Пуб“ са којим бележи запажен успех. У ТВ серији „Поп Ћира и поп Спира“ тумачи запажену улогу берберина Шаце.
Уследио је низ успешних албума и концерата, који су му донели славу и статус једне од највећих звезда бивше Југославије. Укупно је објавио 12 соло албума, на којима су били бројни хитови као што су „Не ломите ми багрење“, „Провинцијалка“, „Свирајте ми јесен стиже дуњо моја“ и други.
Аутор је четири романа, глумио је у 10 играних или тв филмова и серија, међу којима су „Полетарац“, „Војници“, „Поп Ћира и Поп Спира“, „Специјална редакција“.
Добио је велики број признања током каријере, међу којима су Награда пунолетства, Октобарска награда Новог Сада, Естрадна награда Југославије…
Био је ожењен супругом Оливером, са којом има троје деце.
*****
Новосађани се вечерас опраштају од легендарног кантаутора Ђорђа Балашевића који је преминуо у 67. години у Клиничком центру Војводине у Новом Саду. Они испред његове куће и у центру града пале свеће и полажу цвеће.
Поштоваоци славног музичара почели су да се окупљају испред његове породичне куће у Новом Саду у Улици Јована Цвијића 33, убрзо након што су сазнали тужну вест.
Новосађани су се окупили и на Тргу слободе, где су такође запалили свеће поводом смрти познатог кантаутора. Они остављају цвеће и пале свеће Балашевићу у част.
Музички критичар Предраг Пеца Поповић истиче да још нисмо свесни губитка који нас је данас задесио. „Разни епитети иду уз Балашевића, али када кажете наш Дилан, то је Ђорђе Балашевић. Та поетика, даровитост, препознавање ситница и детаља у свакодневном животу“, поручује Поповић.
Отишао је велики песник, ово је огроман губитак за нашу културу, сагласни су Момчило Бајагић Бајага и Милан Ђурђевић, фронтмен бенда „Неверне бебе“ након вести о смрти Ђорђа Балашевића.
„Отишао је велики песник и мој велики пријатељ и зато ће свима нама остати огромна празнина. Ово је болан ударац“, рекао је Здравко Чолић. „За тако великог човека и уметника мислите да вас никада неће напустити. Ово је ненадокнадив губитак за културни и јавни живот читавог региона, као и свих поштовалаца његове музике у свету. Отишао је један од најбољих“, истиче Здравко Чолић.
„Толико смо га сви волели. Могу само да кажем да осим те божанствене музике, са дивљењем ћу се сећати једног ужасно храброг човека који у најтежим временима није погнуо главу већ је рекао своје мишљење. Рекао је шта мисли о национализмима, рекао је шта мисли о аутократама, о вођама који су гурнули народе у ратове. Био је храбар, био је човек, био је величанствен“, рекао је Балашевићев пријатељ и колега Раде Шербеџија.
Америчка агенција Асошијејтед прес објавила је вест о смрти српског кантаутора Ђорђа Балашевића, истичући да је био омиљен широм бивше Југославије.
У тексту, који су пренели амерички медији Вашингтон пост, Еј-Би-Си њуз и Ју-Ес њуз, подсећа се да је Балашевић започео каријеру крајем 70-их и почетком 80-их, те да је прво наступао у бендовима, а потом покренуо соло каријеру „са својом меком поп музиком и духовитим текстовима“.
Смрт великог кантаутора и уметника Ђорђа Балашевића растужила је читав регион, а медији у Хрватској, Босни и Херцеговини, Црној Гори преносе као ударну вест о његовој смрти.
Уз наслов „Одлазак легендарног глазбеника“, загребачки Јутарњи лист преноси вест да је Ђорђе Балашевић преминуо у Новом Саду од упале плућа.
Вечерњи лист објавио је вест о смрти Балашевића наводећи бројне реакције иопроштаје његових колега из Хрватске.
Набрајајући шта је све постигао за живота, хрватски портал Индекс истиче да је преминуо омиљени кантаутор региона.
Подгоричке Вијести пишу да је вест и смрти Балашевића наишла на општу тугу и неверицу.
„Отишао је последњи панонски морнар“, истакао је босанскохерцеговачки портал Кликс, додајући да је Балашевић публици оставио најлепше песме и приче.
„Српска стварност“