11.03.2020.
Светска здравствена организација прогласила је пандемију коронавируса. У свету су до данас оболеле 119.132 особе, преминуло је 4.284 људи, а оздравило 65.776. У Србији је до сада забележено 12 случајева обољевања. Новчанице преносе вирусе, у неким земљама је већ забрањено плаћање у готовини, а у Кини планирају дезинфекцију папирног новца.
Лидери земаља чланица Европске уније током видео конфренције договорили су се о координисаном приступу у циљу лимитирања ширења вируса, испоруке медицинске опреме и решавања социјално-економских последица епидемије. Најављено је формирање Корона инвестиционог фонда у висини од 25 милијарди евра. Утврђена су четири приоритета рада:
- Лимитирање ширења вируса
- Предузимање пропорционалних мера у складу с научним и медицинским чињеницама
- Координација у испоруци медицинске опреме у циљу регуларног функционисања унутрашњег тржишта
- Промоција истраживања у области израде вакцине, дијагностике и третмана оболелих од KОВИД -19
Пандемија је епидемија заразне болести која се проширила на великом простору – више континената или широм света.
Светска здравствена организација прогласила је епидемију вируса Ковид-19 пандемијом, чиме се додатно даје на озбиљности заразе новим коронавирусом.
Док је епидемија израз који означава брзо ширење инфективне болести на велики број људи у малом временском периоду, пандемија је више географска одредница, која треба да укаже да се болест проширила на великом простору.
Сама реч „пандемија“ настала је од грчких речи „пан“ (свe) и „демос“ (народ), чиме се даје и лингвистичка тежина изразу.
Широко распрострањена болест код које је број инфицираних стабилан и не повећава се, не подводи се под пандемију.
Због тога, епидемије сезонског грипа, иако захватају велики број људи широм света, не сматрају се пандемијама.
Такође, болест мора да буде и заразна да би била проглашена пандемијом. Значи, то што је широко распрострањена и што односи много живота нису једини критеријуми.
Примера ради, канцер је одговоран за изузетно велики број смрти сваке године и распрострањен је широм света, али се не може сматрати пандемијом, јер није заразан.
„Српска стварност“