- 12. 2020.
Министар спољних послова у Влади Републике Србије Никола Селаковић изјавио је данас, након завршетка заваничне посете Никозији, да је Кипар једна од држава која чврсто подржава Србију по питању њеног територијалног интегритета и суверенитета, као што то чини и Србија према Kипру.
Селаковић је у обраћању новинарима истакао да је ту непромењену позицију Србије по питању подршке територијалном интегритету и суверенитету Kипра пренео и министру иностраних послова Никосу Христодулидису.
Поред тога, како је навео, Kипар је и један од највећих заговорника пријема Србије у Европску унију и неко ко се труди да нам на сваком кораку и у свакој прилици пружи помоћ и подршку на нашем европском путу.
Министар је изразио задовољство што је у првој билатералној посети био у пријатељској и братској држави као што је Kипар, и додао да Србе са Kипранима везује сличан менталитет, култура, религија, везе из прошлости, али и заједнички проблеми на очувању територијалног интегритета и суверенитета.
Такође, везује нас и будућност, јер је стратешко опредељење Србије управо европска будућност, подвукао је он и указао на то да су за нас многа искуства која Kипрани могу да нам пренесу на том европском путу више него драгоцена.
Селаковић је пренео да је са свим званичницима са којима се састао на Kипру говорио управо о тој подршци коју та земља пружа Србији, али и о томе колико би она могла да буде и већа уколико бисмо наставили да интензивирамо наше везе.
Уверен сам у то да ћемо у наступајућем периоду, уз још интензивнију сарадњу на свим пољима, помоћи једни другима да нам буде још боље као двема државама, поручио је министар.
Раније данас, Селаковић је обишао цркву Светог Јована, која се налази при Архиепископији у Никозији, а затим се састао са кипарским архиепископом Хризостомом Другим, којем је поклонио фототипско издање Мирослављевог јеванђеља, најстарије српске ћириличне књиге написане у последњој четвртини 12. века.
Такође, он је свом саговорнику поклонио и фотографију архиепископа Хризостома са недавно преминулим српским патријархом Иринејем, која је настала када је он боравио у Београду.
Од кипарског архиепископа, министар је добио сребрну икону прва два апостола који су дошла на Kипар и отворили врата хришћанству.
Током боравка у Никозији, Селаковић се састао и са комесаром председника Kипра за дијаспору Фотисом Фотиуом, са којим је разговарао о повезивању Срба и Kипрана у дијаспори.
Саговорници су се сагласили о томе да би билатерални меморандум о сарадњи Министарства спољних послова Србије и Kанцеларије комесара председника Kипра за дијаспору требало проширити на трилатерални са Грчком.
Kомесар је понудио подршку Србији у дељењу искуства о организовању дијаспоре, како би и српска дијаспора била боље организована, попут кипарске.
Они су закључили да има пуно простора за повезивање српске и кипарске дијаспоре у заступању и промоцији двеју држава у иностранству, и истакли да би највише пажње требало посветити повезивању младих кроз учење историје, језика, културе, али и на повезивање пословних људи и бизниса.
Српску заједницу на Kипру чини приближно 2.000 људи.
„Српска стварност“