- 06. 2022.
Северодоњецк је епицентар сукоба, а украјински председник каже да се ту одређује судбина Донбаса. Два Британца и Мароканац који су се борили на страни Украјине осуђена на смртну казну. Нема напретка у преговорима о испорукама жита из Украјине. Владимир Путин поручује да упркос санкцијама руска економија остаје отворена.
Украјински амбасадор у Берлину: Немачка повећала увоз из Русије за 60 одсто у прва четири месеца 2022.
Амбасадор Украјине у Берлину Андриј Мелник тврди да је, увоз руских производа у Немачку достигао вредност од шест милијарди евра и да је током прва четири месеца 2022. године повећан за 60 одсто.
Билатерална трговина Украјине са Немачком током тог периода опала је за 11 одсто усред рата, тврди Мелник. (Кијев индепендент)
Рјапков се сусрео са америчким амбасадором
Заменик министра спољних послова Руске Федерације Сергеј Рјапков састао се са америчким амбасадором Џоном Саливеном, наводи се на сајту руског министарства.
“Заменик министра спољних послова Русије Сергеј Рјапков састао данас са америчким амбасадором у Москви Саливаном. Размотрена су нека питања на билатералном дневном реду”, наводи се у извештају, преноси РИА Новости.
Албанија шаље милион евра помоћи Украјини
Албанија ће послати милион евра хуманитарне финансијске помоћи Влади Украјине, саопштено је из албанске владе.
Ова помоћ, како се наводи у саопштењу, биће покривена из резервног фонда државног буџета, одобреног за 2022. годину, пренео је Албенијен дејли њуз.
Албанија се прикључила земљама које су увеле санкције Москви, а такође је и осудила руски напад на Украјину.
УН: Последице прехрамбене кризе могу бити изузетно тешке
Због смањеног извоза пшенице и других прехрамбених производа из Украјине и Русије број хронично гладних људи на планети следеће године може бити повећан за 11 до 19 милиона, рекао је Бубакер Бен Белхасен, директор Одељења за тржишта и трговину Организације за храну и пољопривреду (ФАО) Уједињених нација.
“Највише су погођене земље у региону Блиског истока и Северне Африке с обзиром на њихово велико ослањање на увоз пшенице, али и биљног и сунцокретовог уља из Русије и Украјине”, навео је Белхасен.
Ова прелиминарна процена заснована је на смањеном извозу прехрамбених производа из Украјине и Русије.
Русија и Украјина обезбеђују скоро трећину светских залиха пшенице. Осим тога, Русија је и кључни извозник ђубрива, а Украјина кукуруза и сунцокретовог уља.
У извештају ФАО је наведено да би растући трошкови пољопривредних инвестиција, попут ђубрива, могли да одврате узгајиваче од проширења производње и да погоршају снабдевање храном у сиромашнијим земљама које се суочавају са рекордним рачунима за увоз прехрамбених производа. (Ројтерс)
„Српска стварност“ / Агенције /