Mesto za reklamu
  1. 05. 2022.

Руске снаге преузеле у потпуности железару “Азовстаљ” и тиме контролу над целим украјинским градом Маријупољем. Бајден потписао закон о помоћи Украјини вредној 40 милијарди долара. Москва му забранила улазак у Русију. Због одбијања да руски гас плаћа у рубљама, Финској прекинута испорука тог енергента.

Како ће бити потрошено америчких 40 милијарди долара

Амбасадорка Украјине у Сједињеним Америчким Државама Оксана Маркарова саопштила је како ће 40 милијарди долара из САД бити подељено за подршку украјинском народу.

Планирано је да 23,75 милијарди долара буде усмерено на безбедносну и одбрамбену помоћ Украјини, као и на напоре САД да ојачају европску безбедност.

Девет милијарди долара ће ићи на додатну економску и техничку помоћ Украјини, а 6,58 милијарди долара биће издвојено за додатну хуманитарну помоћ за решавање проблема безбедности хране на глобалном нивоу, као и за пружање помоћи људима погођеним ратом.

Овим законом обезбеђена су и средства за мере Министарства правде САД за заплену и продају конфисковане имовине (67 милиона долара), мере америчког Министарства финансија за праћење руске финансијске активности (52 милиона долара), као и наставак рада америчке дипломатске мисије у Украјини (327 милиона долара). (Униан)

Зеленски: Блокирани милиони тона хране у лукама

Украјински председник Володимир Зеленски изјавио је данас да је у украјинским лукама блокирано 22 милиона тона хране и да се разматрају различити начини за решење тог проблема.

Зеленски је рекао да је Русија блокирала “све поморске опције за извоз прехрамбених произовда” и да их “Русија тихо краде”, преноси украјинска агенција Интерфакс.

“Пшеница се отпрема негде другде. Знамо где је то”, рекао је Зеленски након разговора са португалским премијером Антониом Коштом.

Зеленски је додао да би луке могле бити одблокиране војним средствима и да зато Украјина апелује на савезнике да јој испоруче оружје. (BBC)

Милиција ЛНР: Преузели смо контролу над упориштем код Попасне

Милиција самопроглашене Луганске народне републике (ЛНР) преузела је контролу над упориштем украјинских снага јужно од места Попасна, рекао је један од припадника милиције.

Према његовим речима, то је био веома добро утврђен положај снага из Кијева, преноси Спутњик.

Портпарол Народне милиције Иван Филипоненко рекао је и да је “ослобођено” место Новозвановка. (Спутњик)

Столтенберг: Забринутост свих савезника мора бити узета у обзир

Турски председник рекао је генералном секретару НАТО-а да Анкара неће позитивно гледати на члнаство Финске и Шведске у Алијанси, ако не буду сарађивале у борби против тероризма и на другим питањима.

Турско Председништво је у саопштењу навело и да је Ердоган подржао политику отворених врата.

У објави на Твитеру која је уследила након разговора двојице лидера, Столтенберг је навео да забринутост за безбедност свих чланица НАТО-а мора бити узета у обзир и да разговори морају да се наставе како би се пронашло решење. (Reuters)

Ердоган лидерима Шведске и Финске рекао шта очекује од њих

Турски председник Реџеп Тајип Ердоган рекао је финском колеги Саулију Нинисту да несанкционисање терористичких организација које представљају претњу чланици НАТО-а није у духу Алијансе.

Ердоган је у телефонском разговoру рекао и да Анкара очекује од Хелсинкија подршку за своју борбу против терористичких организација које представљају претњу националној безбедности и њеном народу.

Ердоган је претходно информисао шведску премијерку Магдалену Андерсон да Анкара очекује конкретне кораке због повезаности те земље са терористичким организацијама.

У телефонском разговору Ердоган је додао и да би требало укинути ембарго на извоз оружја уведен Турској који је Шведска подржала након уласка турске војске у Сирију 2019. године, преноси Ројтерс позивајући се на Анадолију.

Анкара тврди да Шведска и Финска подржавају милитантну групу Радничке партије Курдистана (ПКК) и следбенике Фетулаха Гулена, кога оптужује да је организовао покушај државног удара у Турској 2016. године.

Турска је прошле недеље изненадила савезнике у НАТО-у тиме што се успротивила да ове две земље буду примљене у ту организацију, али су западни лидери изразили уверење да приговори Анкаре неће представљати препреку да се то оствари. (Reuters)

Бајден потписао закон о помоћи Украјини

Амерички председник Џозеф Бајден потписао је закон о пружању помоћи Украјини од готово 40 милијарди долара у оквиру настојања да појача војну подршку тој земљи због напада Русије, саопштила је Бела кућа.

Та мера претходно је усвојена у Конгресу, а затим прослеђена на потписивање председнику Бајдену. (Ројтерс)

„Српска стварност“ / Агенције /

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here