- 03. 2021.
Централна тема разговора два министра спољних послова била је наставак дијалога после конституисања нове Владе Косова. Разговарало се и о привредној сарадњи две земље и отклањању последица пандемије и вакцинама.
Министар иностраних послова Немачке Хајко Мас каже да је став Берлина јасан и да је против било каквог разговора о промени граница. Истиче да не може да каже каква ће бити реакција из Брисела поводом изјава Аљбина Куртија, али каже да ће нова власт у Приштини морати да се позабави нерешеним питањима. Суштина позиције Београда по питању односа са Приштином је у томе да је неопходан компромис који подразумева озбиљан приступ, поручио је министар Никола Селаковић у Берлину.
Хајко Мас је, након разговора са министром спољних послова Србије Николом Селаковићем, упитан да ли ће бити реакције на изјаве победника на косовским изборима Аљбина Куртија да му дијалог са Београдом није приоритет, као и на сталне претње “Великом Албанијом”, рекао да је Берлин био јасан и у прошлости да је против сваке промене граница.
Министар Мас изразио је уверење да се, уз подршку нове америчке владе, нуди шанса да се пронађе решење косовског проблема и да се дође до свеобухватног споразума који ће донети и економски просперитет.
Хајко Мас је, на конференцији за штампу, после сусрета са шефом српске дипломатије Николом Селаковићем, рекао да је Немачка укључена у дијалог Београда и Приштине, те подсетио да ЕУ има свог специјалног изасланика, који је често у региону.
Суштина позиције Београда по питању односа са Приштином је у томе да је неопходан компромис који подразумева озбиљан приступ како ни једна страна не би добила све, већ да обе добију довољно, поручио је министар Никола Селаковић.
“Разговарали смо о важном питању односу Београда и Приштине, дијалогу на пољу нормализације односе, а ја сам изнео позицију Србије и исказао подршку специјалном представнику Мирославу Лајчаку”, рекао је Селаковић након састанка са шефом немачке дипломатије Хајком Масом, на заједничкој прес конференцији.
Селаковић.је навео да ће се наставити разговори на ову тему, која је, каже, важна на европској агенди Србије, али је и од значаја за стабилност региона.
Како је Селаковић истакао, разговарали су и о путу Србије ка ЕУ, нужности задржавања реформског курса на пољу владавине права, као и о слободи медија.
“Замолио сам за приступ који ће подразумевати много тога конкретног, јер су реформе имале успех увек када смо наилазили на отвореност у комуникацији и када нам је скретана пажња на ствари које би требало да се мењају”, рекао је Селаковић.
Селаковић је навео и да је одлична економска и привредна сарадња Србије и Немачке, у чијим компанијама у Србији ради 67.000 људи, а циљ је, каже, да се дође до бројке од 100.000.
Изнео је податак да је ниво трговинске размене 5,3 млрд евра, уз уверење да ће моћи да буде и виши.
Селаковић је поручио да је за Србију, Немачка кључан економски партнер и земља захваљујући чијој помоћи и предусретљивости је Србија успела да уради много на побољшању економске слике и животног стандарда грађана.
Никола Селаковић поручио је у Берлину да се Србија у набавци вакцина држала принципа да је најважније сачувати људске животе, и да је цепива зато набављала од различитих произвођача, те да то није питање геополитике, већ здравља грађана.
“Ми смо вакцине од Кине купили на исти начин као и од Русије, исто као и од ”Фајзера”, прве фирме са којом смо закључили уговор и од које су нам стигле прве вакцине у Србију, као и од Астра-Зенеке”, указао је Селаковић, упитан да ли набавка вакцине од Кине значи да је та земља поузданији партнер од ЕУ.
Говорећи о пандемији, немачки министар Мас је указао да је она онемогућила директне сусрете, те изразио задовољство што је коначно могао да угости свог српског колегу.
Говорећи о вакцинацији, рекао је да ће у оквиру Ковакс програма Западном Балкану бити испоручено више од милион вакцина, те да је ЕУ одлучила да пружи подршку у висини од 12 милиона евра региону.
Говорећи о ковид пасошима, Хајко Мас је рекао да ће Немачка залагати за постизање договора о пасошима о вакцинацији, а који ће бити прихватљив и за суседе ЕУ укључујући земље Западног Балкана.
„Српска стварност“