Mesto za reklamu
  1. 11. 2020.

По законодавним правилима на избор америчког председника још није стављена тачка и све још може бити итекако неизвесно иако су Си-Ен-Ен  и водећи амерички медији, Џозефа Бајден прогласили председником. Он има 279 електорских гласова од неопходних 270, док његов противкандидат Доналд Трамп има 214. Бројни европски и светски званичници честитали су Бајдену и Камали Харис, кандидаткињи за потпредседниа. На улицама САД једни славе, а други протестују. Трамп је саопштио да Бајден, без доказа, жури да се лажно представи као победник и да су избори далеко од готових.

Да се то дешава у некој неуређеној земљи то би се могло и разумети, али САД су дуго важили за демократску земљу која поштује законе и уобичајене процедуре и врло добро се зна када се може рећи да је неко постао председник. Оно што се дешава под окриљем пристрасних медија сеје недоумице, појачава напетост и води у сучељавања без сагледивих последица које могу да се претворе и у крвопролиће, јер је Америка доказала да је итекако подељена, а многи њени грађани су наоружани и већ су се појављивали са оружјем на улицама, дижући свој глас протеста.

Онима који толико желе да смене Трампа, зарад својих интереса, није стало до уважавања уобичајене изборне процедуре. Још увек званични и неспорни председник САД Доналд Трамп, упозорава и каже да ће Америка и свет тек да схвате зашто се то ради и шта се иза тога крије. Његови адвокати Изборног штаба тврде да постоје чврсти докази да је у питању изборна крађа која не би могла да се на овакав начин заврши ни у мање уређеним и елементарно устројеним државама, а камоли у САД.

На профилу Џозефа Бајдена на друштвеној мрежи Твитер уз његово име име као  председничког кандидата  додато је да је он “изабрани председник” САД. Ако се до овог часа и суздржавао сада је и Бајден подвукао црту, као и Камала Харис, која је кандидат за потпредседника испред Демократске странке. На свом профилу на Твитеру је додала да је “изабрана потпредседница”.

Многи грађани Америке, сада верују да се гласачки листићи могу и фалсификовати и да пребројавање воље није прост збир народне воље већ да има и оних који су спремни и да промене вољу народа. Зато постоји поступак жалбе и судова који треба да утврде да ли у томе има истине. За то је наравно потребно време. Они који оспоравају Бајденову победу  имају огроман број конкретних примедби и сведока који ће о злоупотребама сведочити.

Председник Доналд Трамп засад не оставља утисак побеђеног кандидата и  није посебно коментарисао најновију ситуацију. Подсетио је да је већ све рекао на Твитеру тврдњом да је “убедљиви победник избора”.

У исто време Бајден себе већ доживљава као новог Председника САД, примајући честитке оних који су га и највише промовисали и који су чак више од њега желели да он постане председник, како би наставили да раде оно што Трамп не сматра интересима САД.

Честитке Бајдену стижу и од оних европских и светских званичника, који су претходно покушвали да га осујете у намери да се поново кандидује. Не маре што је чститање преурањено, што избори још нису завршени и тек ће се о приговорима разговарати. Коначну одлуку у овом случају очигледно ће донети Врховни суд САД. Могуће је да ће морати да се продужи чак и елкторски рок – 14 децембар, због поступака доказивања крађе изборних резултата, који ће бити у току. Отуда се може догодити да избор председника САД пробије све досад могуће рокове, као никада у историји САД.

Добронамерни и опрезни, каквих изгледа и нема у Бајденовом табору, не брину што се све ово може претворити у сукобе са онима који су већина, како тврди још званични амерички председник Доналд Трамп. Било би добро да се све заврши на миран начин, како то и доликује једној великој и моћној земљи. Чак и са укусом горчине што су се амерички јастребови често пресудно, па и погубно мешали у туђе изборе у свету стварајући кризе и жаришта несагледивих размера. 

„Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here