Mesto za reklamu
  1. 07. 2020.

Коронавирус је до сада у Србији регистрован код 22.031 особе, а од последица заразе преминуло је 499 људи. Од почетка епидемије тестирана је 580.271 особа. Према последњем пресеку, још 8 пацијената преминуло је од ковида 19, а коронавирус регистрован код још 426 људи. Тестирано је највише људи до сада – 11.521 особа.

Према наводима чланова Кризног штаба вирус неће скоро престати да циркулише, а превентивне мере остаће и на јесен. Стручњаци се за сузбијање вируса корона надају ефикасној вакцини које, како из Светске здравствене организације оцењују неће бити пре 2021. године.

Министар здравља Златибор Лончар нагласио је да тестови не лече, већ да они само лекарима помажу да одреде терапију и спасу живот додајући да је потпуно сулудо да људи иду на три места у једном дану да се тестирају.

Лончар је истакао да јучерашњи резултати нису за панику. Тестиран је, како је навео, убедљиво највећи број особа, док је број преминулих мањи, а процентуално је нешто нижи број заражених у односу на тестиране.

Још 38 случајева коронавируса у Пчињском округу

Од 210 узорака са територије Пчињског округа, код 38 је утврђено присуство коронавируса, од којих  су 22 из Врања, 10 из Владичиног Хана, три из Трговишта, два из Босилеграда, а једно лице је из Сурдулице.

Укупан број пацијената који се од коронавируса лече у четири ковид болнице у Врању је 186. Међу хоспитализованима нема деце. Тренутан број слободних места је 29. На кућно лечење отпуштено је 10 пацијената, а два пацијента су транспортована у Клинички центар Ниш.

Нажалост, забележена су три смртна исхода, саопштава градски Штаб за ванредне ситуације.

Током јучерашњег дана било је 258 прегледа у врањској ковид амбуланти, од чега првих прегледа 77, а контролних 181. Узоркована је крв код 99 лица за лабораторијску анализу и сачињено је 158 рентген снимака плућа. Урађена су 73 брза и 73 пи-си-ар теста.

Краљево иде у добром смеру, али је потребан опрез

У Краљеву је од почетка епидемије оболело 979 људи, а 22 је преминуло. У претходној недељи у том граду је око четири одсто свих оболелих у Србији.

Ако је судити по броју прегледа у ковид амбуланти и проценту позитивних, ситуација је кренула у добром смеру, али надлежни позивају на опрез, ношење маски и држање дистанце, јер је ситуација још непредвидива.

Јуче је потврђена зараза код још 58 Краљевчана, на основу анализираних 155 узорака у Ветринарском институту.

Проценат позитивности је око 37 процената што је осетно мање него претходне две недеље када је појединих дана достизао и око 80 одсто.

И у краљевачкој ковид амбуланти нешто је мањи број прегледа. Јуче је прегледано 114 пацијената, а у најгорем периоду та бројка је ишла и до 179.

Ипак, епидемиолозинкажу да је ситуација и даље неповољна и да је потребан дужи период повољнијих бројева да би се говорило о побољшању.

У Краљевачкој болници јуче је било хоспитаизовано 82 пацијента, од чега је четворо било на распиратору. Пет пацијената транспортовано је у КБЦ “Драгиша Мишовић”.

Како су истакли у болници, слободних места има, али да не може да се код свих постеља обезбеди кисеоничка терапија болесницима. Деведесет одсто њих их захтевају, па је због тога договорен транспорт у Београд како не би дошли у ситуацију да пацијентима пруже неопходну терапију.

У Панчеву 12 пацијената на интензивној нези, у терапији најновији лекови

Директор Опште болнице Панчево Слободан Овука каже да је у тој установи тренутно смештено 108 ковид пацијента и да је ситуација под контролом.

“Имамо 12 људи на интензивној нези, двоје је интубирано, тако да ситуација није наивна, али је под контролом”, рекао је доктор Овука.

У терапију су укључени најновији лекове из групе блокатора интерлеукина, тако да у тој болнициу поступају по протоколу који је прпрописан од стручне комисије, навео је доктор Овука.

Мањи број пријема у односу на отпусте у КБЦ “Земун”

Од тренутка када је крајем јуна КБЦ “Земун” поново претворен у ковид болницу, за само пар дана све интензивне неге са респираторима и апаратима за кисеоник биле су пуне.

Драгош Стојановић, директор КБЦ “Земун” рекао је за РТС да се у тој установи тренутно налази 356 пацијента. Наводи да је јуче из регионалних центара стигло 10 пацијента са средње тешком и тешком клиничком сликом и да сви они су збринути.

Истиче да охрабрује то што је у последња два, три дана број пријема у односу на број отпуста мањи.

Доктор Стoјановић је рекао да је 30 радника КБЦ “Земун” заражено и да су на боловању, као и да је њихова клиничка слика лакша до средње тешка.

Неповољна епидемиолошка ситуација у Браничевском округу

Епидемиолошка ситуација у Браничевском округу је неповољна, каже за РТС докторка Зорица Митић, епидемиолог Завода за јавно здравље Пожаревац и наводи да је у последње две недеље јула забележено 120 нових сучајева коронавируса.

Колико таква ситуација изазива забрунутост, она је поткрепила чињеницом да је у том округу од почетка марта до краја јуна било 174 случаја, а да је за последње две недеље јула 120.

Повећање оболелих највише се бележи у Пожаревцу, Великом Градишту и Петровцу.

“Понашати се као да је свако инфективан”

Стручњаци поручују да сада, када је толики број заражених, грађани треба да се понашају као да је свака особа инфективна.

Директор Инфективне клинике, доктор Горан Стевановић, навео је да количина вируса која се пренесе зависи од заштитних мера, маске и дистанце коју имамо у контакту са зараженом особом, као и од тога колико времена проведемо у близини те особе.

“У овом тренутку, када имамо оволики број заражених, треба да се понашамо као да је свака особа инфективна”, поручио је наш водећи епидемиолог проф. др Горан Стевановић.

 „Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here