Mesto za reklamu
  1. 07. 2020.

Посл осам сати жустре расправе, без резолуције, окончана је седница косовске скупштине на којој је премијер Авдулах Хоти известио посланике о наставку дијалога Београда и Приштине.

Авдулах Хоти је изнео неке детаље у вези с дијалогом, док су га опозициони посланици оптужили за нетранспарентност и кршење устава у случају именовања Скендера Хисенија за координатора, као и за “срамотно” учешће на састанку са председником Србије у дану када је у Хагу испитиван косовски председник Хашим Тачи, против којег је написан предлог оптужнице за злочине против цивила на Косову.

Хоти је негирао те новоде, рекавши да његова обавеза да заступа Приштину у дијалогу произилази из устава.

Додао је да “принципи на којима ће се заснивати споразум са Србијом заснивају се на овом уставу”.

“Први принцип значи да је територијални интегритет недодирљив и неприкосновен.
Други принцип подразумева да уставна организација не може бити погођена”, навео је Хоти.

Поручио је да лобирање за признање самопроглашене независности Kосова није суспендовано и да је договорио сарадњу са међународним партнерима о чланству Приштине у међународним организацијама.

“Нема суспензије наших активности, договорили смо се са нашим партнерима да се на нашем чланству у међународним организацијама ради заједно са њима, заједно са нашим међународним партнерима. То је истина”, рекао је Хоти.

Додао је да су заменици министара, његови заменици и саветници због тога били у Бриселу са њим.

“Kоординирам са председником и Скупштином у процесу дијалога. Скупштина сте ви посланици, ако кажете ја ћу одустати од дијалога. Дајте предлог за платформу о томе како се понашати у дијалогу, ја ћу поштовати ту платформу, за мене је Устав платформа, ништа друго”, рекао је Хоти.

Посланик Алијансе за будућност Даут Харадинај рекао је да та странка нема проблема око учешћа у владајућој коалицији у Приштини, али да жели присуство САД у дијалогу са Београдом, настављеним у Бриселу.

“Забринути смо јер дијалог није створио ништа добро током 15 година без присуства САД-а. Не сме да падне на технички дијалог. Споразум без присуства САД је неизводљив. Немамо никаквих неспоразума у заједничком управљању у влади, али захтев је да САД буду за столом у дијалогу”, рекао је Харадинај током расправе о дијалогу са Београдом.

“Имамо ЕУ као савезника, али верујемо САД-у”, додао је Харадинај и замолио Хотија да озбиљно схвати коалиционе партнере.

Посланик Демократске партије Косова Енвер Хоџај затражио је да парламент усвоји резолуцију којом ће се власти у Приштини обавезати да ће са Београдом разговарати само ради постизања коначног споразума о признавању.

“Направимо резолуцију у којој се каже да ћемо разговарати о коначном споразуму. Придружимо се Самоопредељењу и Демократској партији, и утврдимо резолуцију која не укључује техничка питања”, рекао је Хоџај.

Расправа на седници скупштине је окончана без иједног усвојеног става.

Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here