01.04. 2020.
Кризни штаб је данас са стручних аспеката разматрао процедуре и протокле који ће бити у примени у наредном периоду, с озбиром на повећан број случајева позитивних на КОВИД 19 и повећан број грађана са симптомима заразе коронавирусом, казала је директорка Института “Батут” Верица Јовановић после седнице штаба.
Она је за ТВ Прва рекла да се у рад укључују домови здравља који ће интензивно прегледати грађана код којих постоје симптоми.
“Они ће сад моћи, уместо да се јавјаљу кол центрима, да дођу у делове домова здравља који су означени за ову врсту симптома и да их лекар у тим здравственим установама прегледа”, каже Јовановић.
Како је рекла, најчешће ће се радити анализа крви, по процени лекара и рендген плућа, а радиће се и епидемиолошка процена и пратиће се контакти са којима је била особа позитивна на коронавирус.
Упитана како се прате контаки, Јовановић је прецизирала да се то ради преко службе епидемиолшке заштите у институтима и заводима за јавно здравље којих је у Србији 25, а једна од њих је и Институт “Батут”.
“У претходном периоду су тестиране само особе са израженим симптомима, попут повишене температуре изнад 38,5 или 37,5”, каже Јовановић и наводи да Србија прати препоруке СЗО о повећаном броју тестирања, да се сада тестирјау и грађани који нису били у зараженим подручјима у иностранству.
Нагласила је да важна тријажа на нивоу домова здравља, али и прецизирала да болнице и даље остају места у која одлазе особе које имају проблема са дисањем, док они са блажим симптомима иду до дома здравља.
Јовановић је рекла да здравствени радници представљају приоритет и да ће бити направљен план њиховог тестирања.
Објаснила је да, ако се појави један случај заразе у колективу, то не значи да цео колектив мора у изолацију од 14 дана, већ само ако су били у непосредном контакту.
Јовановић каже да су симптоми коронавируса повишена температура, гребање у грлу и кашаљ, као и општа малаксалост и евентуално главобоља.
Навела је да су Београд, Ниш и Ваљево градови у којима се интензивно прати ситуација, али се ситуација прати и на целој територији Србије.
Упитана када би могла да се заврши епидемеија ако се примењују све мере, Јовановић каже да треба пратити бројеве и када они буду почели да падају биће могуће предвидети крај епидемије.
“Важна је примена свих мера”, нагласила је Јовановић.
„Српска стварност“