Naslovna Naslovna Проф. др Љиљана Марковић најавила националну студију о имунизацији против ковида

Проф. др Љиљана Марковић најавила националну студију о имунизацији против ковида

0
624
  1. 12. 2021.

Професорка Медицинског факултета др Љиљана Марковић Денић најавила је националну студију о имунизацији против ковида која ће се спровести на  1.000 испитаника из 14 градова Србије, који су изабрани случајним избором, а испитиваће се и целуларни имунитет.

Више пута смо постављали питање колико нас дуго вакцине штите. До сада смо се ослањали на податке из других земаља. Ускоро ћемо имати и наше истраживање, које ће дати одговор на многа питања  јер почиње велика национална студија праћења ефеката имунизације против ковида.

Епидемиолог проф. др Љиљана Марковић Денић истиче да је у питању велика национална студија и испитаници ће бити из различитих делова Србије, изабрани су случајним избором градови где ће се у домовима здравља узимати први узорци.

Објашњава да се почиње тиме што се узима крв као за обичну анализу, за испитивање нивоа антитела, код 1.000 испитаника, и радиће се испитивање целуларног имунитета.

У студију се улази по принципу добровољности. Испитаници потписују сагласност да желе да учествују, код њих ће се пратити динамика антитела читаву годину у четири наврата узимаће се ниво антитела.

За студију је дабрано 14 градова, домова здравља у западној Србији (Краљево, Крушевац, Шабац) у источној Србији (Зајечар, Врање, Лесковац), неколико домова здравља у Београду и Војводини.

Први узорци узимаће се у домовима здравља, 15 дана после друге дозе у надлежном заводу за јавно здравље, пратиће се стање после шест месеци и годину дана.

Студију је одобрила Влада Србије, носилац студије је Медицински факултет у Београду, учествује Институт за примену нуклеарне енергије, Инеп, Батут и домови здравља.

Студија која се спроводи у Србији сео је  велике студије коју спроводе 22 земље Европске Уније. Пратиће се у четири термина годину дана, а испитаници ће добити писменик подсетник када да дођу, биће подсећани телефоном и моћи ће да прате лични имунитет годину дана. Значајно је рећи и да ћемо сада први пут имати домаће податке и моћи ћемо да спроводимо препоруке СЗО на основу података своје популације – упознала је јавност са значајем пројекта националне Студије о имунизацији против ковида, професорка Медицинског факултета др Љиљана Марковић Денић, наш уважени епидемиолог.

 „Српска стварност“ / Ј. С. /

NEMA KOMENTARA