Naslovna Naslovna Генерална скупштина УН изгласала суспензију Русије из Савета за људска права. Међу...

Генерална скупштина УН изгласала суспензију Русије из Савета за људска права. Међу земљама које су искључилe Русију налазила се и Србија

0
161

epa09876129 Screens show results from voting by the United Nations General Assembly as member countries pass a resolution to suspend Russia from Human Rights Council caused by Russia's invasion of Ukraine at United Nations headquarters in New York, New York, USA, 07 April 2022. U.S. Ambassador Linda Thomas-Greenfield made the call for Russia to be stripped of its seat on the 47-member Human Rights Council in the wake of videos and photos of streets in the town of Bucha covered with corpses of what appeared to be civilians. EPA-EFE/JASON SZENES

  1. 04. 2022.

Генерална скупштина Уједињених нација изгласала је суспензију Русије из Савета УН за људска права. Против су биле 24 државе, док се од гласања уздржало 58 чланица Уједињених нација. 

За суспензију су гласале 93 земље, међу којима је Србија, као и државе региона.

Да би Русија била суспендована из 47-очланог Савета, била је потребна двотрећинска већина чланова Генералне скупштине са правом гласа, с тим да се не рачунају земље које су се уздржале.

У резолуцији коју је усвојила Генерална скупштина изражава се озбиљна забринутост због текуће кризе људских права и хуманитарне кризе у Украјини, посебно због извештаја о кршењу права од стране Русије.

Против нацрта резолуције гласали су Алжир, Белорусија, Боливија, Бурунди, Централноафричка Република, Кина, Република Конго, Куба, Северна Кореја, Еритреја, Етиопија, Габон, Иран, Казахстан, Киргизја, Лаос, Мали, Никарагва, Русија, Сирија, Таџикистан, Узбекистан, Вијетнам, Зимбабве, пренео је Спутњик.

Уздржани су били, између осталог, Египат, Камерун, Гана, Индија, Кувајт, Мексико, Монголија, Пакистан, Саудијска Арабија, Јужноафричка Република, Уједињени Арапски Емирати.

Међу државама које су гласале за, између осталих су САД, Израел, земље чланице Европске уније, земље региона Црна Гора, Босна и Херцеговина, Бугарска, Хрватска, Албанија, Северна Македонија… као и Србија.

Прошлог месеца Савет је отворио истрагу о наводима о кршењу права, укључујући евентуалне ратне злочине у Украјини.

У резолуцији коју је усвојила Генерална скупштина изражава се озбиљна забринутост због текуће кризе људских права и хуманитарне кризе у Украјини, посебно због извештаја о кршењу права од стране Русије.

Русија жали због суспензије која има политичке мотиве
Москва жали због тога што је суспендована из Савета УН за људска права, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков.

“Жалимо због тога, наставићемо да бранимо наше интересе свим могућим легалним средствима и да износимо наше ставове”, рекао је портпарол Кремља, преноси Спутњик.

Русија је данас саопштила да је гласање држава чланица да је суспендују из Савета УН за људска права противправно и политички мотивисано, преноси Ројтерс позивајући се на агенцију РИА Новости.

Руска агенција је такође навела изјаву Генадија Кузмина, заменика руског амбасадора у Уједињеним нацијама, који је рекао да је Русија одлучила да одмах данас одустане од чланства.

Представник Кине у УН Жанг Џун је рекао да ће Пекинг гласати против, јер се резолуцијом ствара опасан преседан.

Представник Белорусије је током расправе истакао је да је Минск категорички против резолуције, јер је она политички мотивисана, а њен циљ је демонизација Русије и поткопавање преговора Москве и Кијева.

Председник Мексика Андрес Мануел Лопес Обрадор изјавио је раније да његова земља не намерава да подржи суспензију Русије из Савета за људска права, јер је уверена да је неопходан дијалог управо кроз структуре Уједињених нација.

Шеф украјинске дипломатије Дмитро Кулеба изјавио је да је захвалан чланицама УН због тога што су суспендовале Русију.

“Ратним злочинцима није место у телима УН чији је циљ да штите људска права. Захвалност свим државама чланицама које су подржале релевантну резолуцију ГС УН и изабрали праву страну историје”, написао је Кулеба на Твитеру.

Русија је упозорила земље да ће се гласање за или уздржавање од гласања сматрати непријатељским гестом са последицама по билатералне везе, наводи се у документу у коју је Ројтерс имао увид.

Суспензије су ретке. Либија је била суспендована 2011. године због насиља над демонстрантима од стране снага лојалних тадашњем лидеру Моамеру Гадафију.

Шеф украјинске дипломатије Дмитро Kулеба изјавио је да је захвалан чланицама УН због тога што су суспендовале Русију из Савета за људска права УН, пренео је Ројтерс. (Ројтерс)

„Српска стварност“ / Агенције /

NEMA KOMENTARA