- 05. 2021.
Запослени у КБЦ “Др Драгиша Мишовић” провели су више од 400 дана у црвеној зони. Анестезиолог Др Предраг Стевановић каже да је то био филм који сви једва чекају да забораве, али и искуство које треба да нам помогне да будемо спремни за сличне ситуације у будућности. Иницијатива за увођење специјализације Интензивне неге.
Анестезиолог Предраг Стевановић рекао је за РТС да када су лекари у првом налету схватили са коликим бројем пацијената се сучавају, тај број им је на кратко затворио очи од страха, али да годину дана касније много тога знамо.
Поручује да ни ми, као и цео свет, нисмо могли да обезбедимо довољан број здраствених радника за тако нешто.
Док је болница “Драгиша Мишовић” била у ковид систему ургентне пацијенте је примао Ургентни центар, а највише су испаштали пацијенти са малигнитетом и кардиоваскуларним проблемима.
“Ми ћемо од понедељка у пуном капацитету почети да радимо и у почетку ћемо највише радити са пацијентима са малигнитетом да пробамо да растеретимо Клинички центар који још увек делом ради у ковиду у Батајници”, рекао је Стевановић.
Анестезиолози су и пре ковида били дефицитарни, а епидемија их је од лекара у сенци избацила у први план.
“Наравно да је могуће решити проблем недостатка анестезиолога на првом месту тако што ћемо школовати више лекара за анестезиолога, треба да променимо стандарде који недостају болницама, а то значи да треба да створимо и услове у којима они раде, а то пре свега значи услове за лечење најтежих пацијената. Сви знају да анестезиолози дају анестезију, али мало ко зна да они лече најтеже пацијенте”, истиче Стевановић.
Епидемија је зауставила одлазак лекара на рад у иностранство, а да би се дугорочно зауставио тај тренд треба створити боље услове за њихов рад.
“Због потреба које је оголила епидемија на Медицинском факултету је покренута иницијатива и оформљена је нова специјализација за интензивну медицину. Ту ће, уз анестезиологе, моћи да се специјализују и интернисти, неуролози, инфектолози да се обуче за лечење најтежих пацијената, јер овакве ситуације не може само једна специјалност да поднесе. Убеђен сам да ће нам то и у будућности требати”, каже Стевановић.
Подсећа да смо у последњих двадесет година имали две озбиљне епидемије и трећу као пандемију.
“Природа се мења, ми на то јако лоше утичемо и у таквим условима је природно очекивати нове, али не треба да је дочекамо неспремни. Ова епидемија која је прерасла у пандемију је изненадила цео свет и надам се да ћемо извући поуке и надам се да ћемо сваку следећу дочекати спремније”, истиче Др Стевановић.
„Српска стварност“