- 0 12. 2021.
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић поновила је данас да протести, који су јуче и прошлог викенда одржани у Србији, немају везе са екологијом и оценила да су захтеви организатора протеста противуставни.
Брнабић је, у изјави за новинаре након промоције новог портала green.gov.rs у Канцеларији за ИТ и еУправу, навела да је један од захтева да се повуче Закон о референдуму и објаснила да се он мења како би се ускладио са важећим Уставом из 2006. године.
Устав из 2006. године не предвиђа праг за референдум, а Закон о референдуму из 1994. године предвиђа праг, ми само усклађујемо Закон са Уставом. Овим протестом се тражи да ја не поштујем Устав и законе наше земље, објаснила је председница Владе.
Премијерка Владе Србије је додала да је на страни владавине права, да ће као премијерка наставити да поштује Устав и законе своје земље и да неће да дозволи да се то промени па макар и милион људи изашло на улице – преноси њене речи веб сајт Владе Србије.
Да су ови протести политички, а не грађански, како је навела, показује и присуство појединих представника опозиције, у чије је време и донет Устав 2006. године, по коме се сада усклађује Закон о референдуму.
Брнабић је, када је реч о другом захтеву протеста – повлачењу Закона о експропријацији, рекла да ће се измене и допуне тог закона наћи на седници Владе Србије у четвртак, додајући да је председник Србије дао налог да се продуже одређени рокови.
Видећемо шта је још проблематично, с тим што када је тај закон био на јавном увиду, у томе нису учествовале организације које се данас жале, напоменула је премијерка.
Према њеним речима, у разговору председника Вучића и мештана села Горње Недељице видео се њихов страх због могућег отварања рудника, али им је и председник дао уверење да се рудник неће отварати без студије утицаја на животну средину и да ће на крају грађани одлучити да ли ће бити отворен, или не.
Брнабић је навела да је Рио Тинто у Србији 18 година, да је дошао у време претходне власти, која је омогућила истражно право тој компанији.
Ништа се неће десити док не видимо процену утицаја на животну средину. Међутим, да бисмо могли да омогућимо ту студију, морамо да променимо Закон о рударству, закључила је Брнабић.
„Српска стварност“