- 02. 2020.
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић оценила је данас да наша земља и Савезна покрајина Баварска имају одличну економску сарадњу, указавши на то да компаније из овог дела Немачке које послују у Србији обезбеђују 20.000 радних места, од укупно 60.000 колико их има у немачким компанијама у нашој земљи.
Брнабић је, након састанка у Минхену са Флоријаном Херманом, државним министром у Влади Баварске за савезна и европска питања, подсетила на то да најпознатије и највеће баварске компаније – Сименс, Леони и Дракселмајер, раде у Србији, као и да ће још две компаније из те немачке покрајине инвестирати у нашу земљу – МТУ и Бросе.
Према њеним речима, ове године ће бити обележено 50 година рада Мешовите комисије Србија – Баварска, а Привредна комора Србије ће то обележити на тај начин што ће 6. марта организовати пословни форум Србија – Баварска у парламенту те покрајине.
Премијерка је навела да је једна од важних тема на састанку, коју је покренуо Херман, била дигитализација.
Наши саговорници су рекли да је Србија највише урадила у дигитализацији па можда и у целој Европи и да би било занимљиво да заједно радимо надаље управо у области – дигитализација, вештачка интелигенција, што сам ја прихватила са задовољством, истакла је Брнабић.
Она је додала да је постигнут договор о томе да се ради на споразуму у области дигитализације и електронске управе до краја јуна, када се у Србији очекује посета премијера Баварске Маркуса Зедера, са којим ће премијерка имати вечеру данас у оквиру Минхенске безбедносне конференције.
На састанку са Херманом је било речи и о европским интеграцијама Србије и помоћи коју наша земља добија од Немачке по том питању, као и о регионалној сарадњи и повезивању.
Брнабић ће се у оквиру Минхенске безбедносне конференције данас састати и са немачким парламентарцем Петером Бајером, за којег каже да има донекле критичне ставове према Србији, и један је од парламентарца који отворено брани и заступа интересе Приштине.
Она је изразила очекивање да ће тај састанак бити занимљив и да ће се разговарати о таксама од 100 одсто на робу из централне Србије и БиХ, приштинском непоштовању ЦЕФТА споразума, као и о томе шта су све препреке дијалогу Београда и Приштине.
„Српска стварност“