Mesto za reklamu
  1. 05. 2020.

Епидемиолог Др Предраг Кон је на редовној конференцији за новинаре у Палати Србија упозорио је да епидемиолошка ситуација још увек није сигурна, мада у јуну, а можда и нешто раније, не очекује да буде смртних случајева.

Имамо и друге индикаторе, који указују на неку нестабилност, али је тренд јасан и говори о томе да се епидемија гаси, поручио је Кон, додавши да је у овом тренутку потребна опрезност, али и повратак у живот.

Морамо се вратити у живот и спроводити мере, старији морају још увек да се сами чувају, а млађи да чувају старије, рекао је он, подсетивши на то да се налазимо у десетој недељи, за коју је раније најавио да ће бити тек спорадичних случајева.

То значи да ће се евентуално појављивати понеки случај у различитим деловима. Када је позитивност испод 0,5 одсто може се рећи да постоји спорадичност. Може се десити да неки дан не буде уопште заражених, али и да се други дан појави њих 4 до 5. Та спорадичност може још дуго да се одржава. Али у току јуна, можемо да очекујемо да се то гаси, указао је Др Кон.

Он је најавио да би Кризни штаб сутра требало да дефинише правила која се тичу путовања и уласка у земљу, док је, када је реч о изласку из земље, навео да то искључиво зависи од захтева земаља где се путује.

Према његовим речима, они који долазе у нашу земљу свакако ће морати да имају негативан ПЦР тест, не старији од 72 сата.

Уколико га немају, онда мора да се спроводи заштитна мера самоизолације, ако се ради о нашем грађанину или карантин, условно такође изолација уз здравствени надзор за страног држављанина који ће моћи да се тестира на нашој територији, па уколико је негативан неће више морати да буде под таквим надзором , објаснио је Кон.

За седам дана до две недеље прве болнице се искључују из ковид система:

Директор Инфективне клинике, др Горан Стевановић, рекао је да је све време трајања епидемије било омогућено у свим здравственим установама које нису ковид болнице обављање хитних прегледа.

“У хематолошким и онколошким институцијама су започели контролни прегледи, настављају се по редовном плану. Очекујемо, ако све буде ишло по плану, да за неких седам дана до две недеље почну прве болнице да се искључују из ковид система, а оне остале као КБЦ ‘Бежанијска коса’ или део Клиничког центра и даље раде нормално”, рекао је Стевановић.

Према његовим речима, тај повратак ће врло брзо започети.

“Колико ће нам времена требати зависи од тога колико ћемо имати оболелих за ковид болнице, јер је циљ да се направи баланс између оних који болују од ковида и других. То је практично дневна процена. Поступак болнице да се она врати из ковид система у нековид систем болнице траје око седам дана, јер подразумева тестирање персонала, комплетну дезинфекцију целе болнице. Могуће је да се, на пример, у великим клиничким центрима као КЦ Србије и КЦ Ниш, определе да две зграде раде као ковид, а друге две то не раде. Пре тога мора да се уради дезинфекција. У наредном периоду ће се све више капацитета опредељивати за нековид пацијенте”, навео је Стевановић.

„Српска стварност“

 

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here