Mesto za reklamu
  1. 05. 2022.

Од почетка епидемије у Србији је регистровано 2.015.086 случајева коронавируса, а тестирано 9.648.645 узорака. Од последица заразе преминуло је 16.065 особа, а проценат смртности је 0,8 одсто, показују подаци са сајта covid19.rs.

Према последњем пресеку, у Србији је регистровано 186 нових случајева коронавируса, од тестираних 4.170 узорака. Од последица коронавируса преминуле су још 2 особе. На болничком лечењу је 218 пацијената, од којих је десеторо на респиратору.

Наставља се пракса да се представља ситуација лакшом него што јесте. Број заражених је мањи, али највећим делом због значајно смањеног броја тестираних. У односу на пре неки дан преполовили смо број тестираних, па наравно да је и број заражених знатно мањи. Да је било више тестираних и број заражених у односу на тестиране био би већи, а у односу на становништво неупоредиво већи.

Опасност и даље вреба и озбиљни епидемиолози указују на проблем што се смањује број тестираних. На то су у више наврата указивали и стручњаци Светске здравствене организације. И то није само наш проблем. Та пракса узела је маха и у другим земљама.

Проблем је утолико већи јер се јављају нови сојеви омикрон вируса чији се талас тек очекује и стручњаци најављују да ће његове последице био неупоредиво веће.  

Генерални директор Светске здравствене организације Тедрос Адханом Гебрејесус каже да пандемија коронавируса “сасвим сигурно није готова”, упркос томе што је опао број пријављених случајева од када је омикрон сој био на врхунцу.

Оценио је да је у борби против вируса постигнут напредак и указао да је само 60 одсто светске популације вакцинисано, али је рекао да “нигде није готово док није свуда готово”.

Нажалост, код нас је и тај проценат вакцинисаних знатно нижи. Отуда се морамо придржавати заштитних мера иако су официјелно укинуте, а онеједино могу помоћи да се заштитимо од вируса од кога се и даље свакодневно умире.

„Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here