- 02. 2021.
Директор Канцеларије за информационе технологије и електронску управу Владе Републике Србије Михаило Јовановић изјавио је данас да је досадашњи процес дигитализације омогућио да Србија спремно уђе у логистички захтевну вакцинацију становништва.
Јовановић је у изјави за Радио-телевизију Србије поручио да се на томе неће стати и да ће дигитализација у здравству бити настављена кроз пројекат еУпут.
Он је навео податак да је у Србији до сада дато готово 575.000 доза вакцине против коронавируса, од чега више од 530.000 првих и преко 30.000 других доза.
Дигитализација и тај ИТ систем нам омогућавају да у реалном времену пратимо стање на терену, укључујући и локалне самоуправе и пунктове, истакао је Јовановић и додао да је уз то и приближно милион грађана преко еУправе исказало интересовање да прими вакцину.
Према његовим речима, овај начин пријављивања је за грађане комфоран јер све информације добијају путем смс-а или имејла, где и када да дођу, и да без гужве прођу процес вакцинисања.
Директор Канцеларије је нагласио да је Србија једина земља у свету која у овом тренутку и вакцинише и даје другу дозу вакцине грађанима са три типа вакцине.
Јовановић је указао на то да се свака од тих вакцина чува и даје на различите начине, што је подразумевало озбиљну припрему читаве логистике јер морамо тачно да знамо на ком пункту са каквом инфраструктуром располажемо, које фрижидере имамо и колико здраствених радника имамо.
Он је предочио да је врло важно да грађани дођу баш у заказаном термину на вакцинацију јер долазак другог дана значи да се логистика поремети и свако померање представља проблем.
Јовановић, који је и члан Координационог тела за дигитализацију здравства, рекао је да су у припреми пројекти који ће омогућити бољу размену података и пословних процеса унутар здравствених система.
Један од првих пројекта у оквиру дигитализације јесте еУпут како грађани не би више носили упут од шалтера до шалтера, навео је он, уз напомену да прави успешан пример колико је то значајно представља увођење еРецепта.
Директор Канцеларије је објаснио да је то омогућило да хронични болесници немају потребе да носе папирне рецепте у апотеку нити да сваког месеца иду по њих код лекара.
„Српска стварност“