- 12. 2020.
Влада Републике Србије усвојила је на данашњој седници Предлог закона о потврђивању Споразума између Владе Републике Србије и Владе Руске Федерације о сарадњи у борби против тероризма, како би се интензивирала сарадња двеју држава кроз размену оперативних информација, као и професионалних искустава на овом пољу.
На седници је усвојен Предлог закона о потврђивању Споразума о сарадњи између Владе Републике Србије и Владе Исламске Републике Иран у области заштите биља и биљног карантина.
Чланови Владе усвојили су Предлог закона о потврђивању Другог додатног протокола Светске поштанске конвенције. Србија, као чланица Светског поштанског савеза (Universal Postal Union) применом овог закона прецизније дефинише услове под којима ће овлашћени поштански оператор обављати међународне услуге, односно прецизирати обавезе, да према принципу реципроцитета обезбеђује размену поштанских пошиљака, поштујући начело слободног транзита.
Овим се обезбеђује право на универзалну поштанску услугу свим физичким и правним лицима на јединственој поштанској територији под једнаким условима и по приступачним ценама.
Применом овог закона у потпуности ће се обезбедити поштовање свих међународних норми заштите животне средине и унапредити сигурност пошиљака, као и безбедност корисника и запослених.
На седници је усвојена измењена Уредба о изгледу, форми и садржини службене значке и службене легитимације. Министарство унутрашњих послова припремило је измене и допуне ове уредбе како би се спречиле злоупотребе службене значке и легитимације, а случају да до злоупотребе дође примене адекватне санкције.
Данас су усвојени и правци развоја за друштво са ограниченом одговорношћу Научно-технолошки парк Чачак и Програм управљања и развоја друштва за период 2021-2025. године.
Овај научно-технолошки парк, у чију је изградњу уложено више од 330 милиона динара, препознат је као један од најважнијих стратешких пројеката за град Чачак и Моравички округ.
С обзиром на то да је Србија земља са великим истраживачким потенцијалом за иновације, неопходно је дати програмски оквир за рад научно-технолошких паркова и пружити финансијску подршку, како би се њихови производи боље пласирали на домаћем и међународном тржишту.
Усвајањем петогодишњег програма стварају се услови за бржу примену нових технологија, стварање и пласман нових производа и услуга на тржишту, као и запошљавање младих и образованих кадрова и стварање услова за повратак наших стручњака из иностранства.
„Српска стварност“