- 05. 2022.
“Дискутовали смо сва кључна политичка питања. Мишел је указао да морамо да наставимо реформе у области владавине права, као и да поправљамо и побољшавамо ситуацију у медијској сфери”, нагласио је Вучић у обраћању новинарима после одржаног састанка са председником Европског савета – пренео је „Танјуг“.
Председник Србије Александар Вучић поручио је и данас да је Београд спреман за дијалог са Приштином и да се нада да ће се, уз помоћ ЕУ, приближавати компромисном решењу, додајући да идеју Шарла Мишела и Емануела Макрона о геополитичкој заједници на нивоу Европе сматра великом и важном ствари.
Такође, Вучић је након састанка са Мишелом, рекао и да су разговарали о глобалној ситуацији и проблемима Србије у оквиру снабдевања енергентима, те да је добио одређене гаранције и важне речи од председника ЕК да ће Србија моћи да рачуна на подршку ЕУ.
Додао је да су разговарали о ситуацији у региону, а да је Мишелу обећао да ће наша земља дати све од себе да сачува мир и стабилност и да ЕУ може у потпуности да рачуна на Србију у том погледу.
“Говорили смо о дијалогу Београда и Пришине, разумео сам све речи и бриге и све са чиме се суочава и Мишел и људи у ЕУ. Говорио сам о позицији Београда, ми смо увек опредељени за дијалог, спремни за дијалог и надамо се да ћемо се, уз помоћ ЕУ приближавати компромисном решењу у будућности”, рекао је Вучић.
Када је реч о идеји геополитичке заједнице на нивоу европског континента, Вучић је рекао да је за њега, иако зна да су многи спремни да осуде ту идеју која је потекла од Мишела и Макрона, она важна и значајна и много може да допринесе убрзању пута ка пуноправном чланству у ЕУ и поправљају позиције земаља Западног Балкана у приближавању Унији.
“Тек треба о детаљима да се говори, ја сам указао на наше потребе, пре свега на остварење четири слободе – протока људи, робе, услуга, капитала. За нас су важне ‘зелене линије’ за камионе и верујем да можемо да постигнемо важне и велике ствари под окриљем те иницијативе”, рекао је Вучић.
Додао је да су разговарали о глобалној ситуацији и проблемима Србије у снабдевању енергентима, те да је добио одређене гаранције и важне речи Мишела да ће Србија моћи да рачуна на подршку ЕУ.
“Разговарали смо и о нападу Русије на Украјину, а Мишел је на веома снажан начин изразио жељу и очекивање да се Србија придружи санкцијама против Русије. Ја сам га упознао са нашом ситуацијом и политичким ставовима. Желим да се захвалим на свакој врсти подршке Србији, лично њему и ЕУ, која није само у изградњи путева и пруга”, рекао је Вучић.
Он је додао да се ретко говори о добрим стварима, попут брзе пруге Ниш – Београд, коју Србија гради уз значајну помоћ ЕУ, од око 1,72 милијарди, што ће много значити, а то је оно што је посебно важно.
Посебно је захвалио Мишелу на поштовању исказаном према Србији.
“Ми, грађани Србије, умемо да поштујемо све људе који долазе, посебно пријатеље, али посебно ценимо када неко покаже поштовање према земљи. То што остајете на радној вечери, па и до сутра, то је за нас велика част. Увек сте добродошли”, рекао је Вучић.
Геополитичка заједница Европе за заједничке изазове и размену геополитичких мишљења
Мишел је изјавио да сматра да је стварање европске геополитичке заједнице прилика да се успоставе макар два пута годишње састанци лидера земаља ЕУ и Западног Балкана, на којима ће се разговарати и проналазити решења за напредак свих.
Мишел је након састанка са Вучићем, а одговарајући на питање новинара шта би тачно представљала та заједница, казао да сматрају да треба да постоји политичка платформа, формат уз помоћ које би се, како је рекао, одмах сви заједно посветили конкретним изазовима.
Конкретизујући свој одговор Мишел је навео пример енергетике у Европи и покретања заједничке платформе за допремање течног природног гаса.
Међутим, додаје, имали су потешкоће због рата у Украјини, што значи да у Европи сви морају да сарађују и координишу, разговарају једни са другима и на тај начин постижу највише могуће нивое разумевања.
“Ова политички платформа ће се посветити неким заједничким изазовима, нарочито спољнополитичким изазовима и геополитичким изазовима. Ко и како ће то да ради конкретније, имамо неких конкретнији идеја, али наш циљ је да саслушамо пријатеље и партнере како бисмо заједно изградили ту платформу, како бисмо се постарили да буде ефикасна”, казао је Мишел.
Истиче да ово није нека нова идеја из Брисела која би нешто одложила.
“Сматрам да ако имамо прилику за чешће размене геополитичких мишљења, да је добро да барем два пута годишње имамо састанке на највишим нивоима како би заједно одлучили који су заједнички приоритети. Ово би било изузетни важно и у оквиру тог формата и у оквиру ЕУ и за оне који би да се придруже ЕУ. Било би од помоћи”, казао је Мишел.
Мишел: Дошло је до разочарења у последњих 10 година, а данас имамо замах
Мишел је поручио да у потпуности подржава процес приступања земаља кандидата Европској унији, а да идеја о формирању геополитичке заједнице Европе, која је потекла од њега и француског председника Емануела Макрона, управо треба томе и да допринесе и да буде платформа на којој се може успоставити добра координација.
“У пуној мери подржавам идеју да се убрза процес приступања ЕУ. Прошло је 19 година од Самита у Солуну. Морамо да убрзамо процес и учинимо га ефикаснијим. Треба да буде потпуно јасно и без икакве дилеме треба избећи искушење и мењати смисао”, рекао је Мишел одговарајући на питање да ли је идеја о новој геополитичкој заједници у колизији са изјавом немачког канцелара Олафа Шолца о убрзању европских интеграција.
Мишел је указао да је потребан напредак на путу евроинтеграција, јер треба да се осете опипљиве користи у земљама кандидатима, али и да се формира геополитичка заједница Европе, да буде платформа на којој можемо да се координирамо.
Мишел је подсетио да је криза изазвана ковидом показала да је неопходна непосредна сарадња у одређеним случајевима.
Сада, истиче, имамо другу кризу, кризу енергетике, снабдевања, хране, па би геополитичка заједница била прилика да се редовно, на највишем нивоу размењују гледишта.
“То ће олакшати приближавање, узајамно разумевање. Дошло је до разочарења у последњих 10 година, а данас имамо замах, добру политичку вољу, да се погледамо у очи и видимо на који начин можемо да засучемо рукаве и наставимо даље”, рекао је Мишел.
Мишел: Желимо да убрзамо европске интеграције
Мишел је поручио да ЕУ жели да продуби сарадњу са Србијом и другим партнерима у региону, као и да се убрзају европске интеграције. Захвалио је председнику Вучићу на срдачној добродошлици и још једном честитао на избору за председника Србије.
Желимо да потврдимо нашу пуну посвећеност приступним преговорима Србије ЕУ, истакао је Мишел и навео да ће у јуну бити одржан 27 лидера ЕУ са лидерима са Западног Балкана.
“Желимо да проширимо нас дијалог и продубимо нашу сарадњу и промовишемо мир, стабилност и безбедност. Овај рат против Украјине је заиста уздрмао цео континент”, навео је Мишел.
Каже да је тај рат окончао период од 20 година мира за који су се, како је рекао, сви борили.
“После ковида, морамо да опорављамо своје привреде и да штитимо једни друге. Нови изазови захтевају нове начине размишљања и рада. Морамо да убрзамо европске интеграције и да створимо подстицај за реформе. Желимо да дамо конкретне бенефите свим грађанима Србије и свим партнерима у региону и да већ сада почнемо са интеграцијом током приступних преговора, а не да чекамо да се заврше. Имаћемо о томе разговоре у јуну у Бриселу”, казао је Мишел.
Нагласио је да његова посета Србији шаље снажан сигнал блиске сарадње између Србије и ЕУ.
Он је додао да је данас посетио Научно-технолошки парк Београд и да је то пример како ЕУ помаже и доприноси европској будућности Србије и заједничким приоритетима.
Када улажемо у српску научну заједницу улажемо у српски народ, јер ваша будућност је и наша заједничка будућност.
Мишел је нагласио да су велике инвестиције ЕУ у целом региону у секторима, као што су саобраћај, енергетика и други.
“Овај рат има драматичан утицај на снабдевање енергентима широм Европе”, казао је он и додао да ЕУ помаже и изградњу гасног интерконектора између Србије и Бугарске, чиме помаже гасну диверсификацију Србије.
ЕУ је позвала Западни Балкан да се придружи заједничког платформи за течни природни гас, навео је он.
“Радујем се да развијамо нашу блиску сарадњу и да видимо и вечерас какве додатне кораке можемо да предузмемо у блиској будућности, како би ЕУ дала опипљиве резултате Србији”, закључио је Мишел.
Вучић о постизању споразума са Приштином и убрзању евроинтеграција
Вучић је рекао да је одавно јасно да Србија жели да буде део ЕУ, а да је њихов захтев био, и пре давања статуса кандидата, постизање споразума о нормализацији односа са Приштином.
Вучић је, на питање да ли ће убрзање евроинтеграција имати посебну цену за Србију, рекао: “Ако мислите да сир добијате за џабе, нећете, јер бесплатан стоји само у мишоловци”.
“Али то нису ствари које не знамо. Нико не треба да се прави луд да то није знао, јер је о томе обавештавано милион пута”, казао је он.
“Шта мислимо и како да чувамо своју земљу, то је друга ствар, о чему ћу да разговарам вечерас са Шарлом Мишелом. Потребно је да разговарамо чешће и више, да не постоји од стране ЕУ само порука да су нешто одлучили и да кажу да то мора, а са наше стране да нећемо само паре, већ да имамо и обавезе”, поручио је он.
Вучић је рекао да немачки канцелар Олаф Шолц у Србију долази средином идућег месеца, и да ће то бити веома важна посета за нашу земљу.
Изразио је уверење да су Шолц и председник Француске Емануел Макрон о иницијативи убрзања европских интеграција разговарали недавно у Берлину, те да какав год буде предлог ЕУ то бити усаглашено између две највеће земље и двојице кључних лидера.
“Очекује нас најтежа зима, важна тесна веза са ЕУ, да можемо да добијемо приступ енергентима”
Осврнуо се на речи Мишела да прети криза намирница, констатацијом да су неки, када је говорио да ће бити глади у свету, рекли да ће то бити случај и у Србији, иако то он није рекао.
“Ово што је рекао Мишел, биће глади у свету, много проблема и код нас у Европи, а много већи проблем за нас је колико је решиво питање око енергената од нафте, преко гаса до електричне енергије. Људи су научили да имамо све и да је обавеза државе да мора да се догоди, небитно шта се збива око нас. А збивају се тектонске промене”, додао је он.
Вучић је казао да нас очекује најтежа зима и да је зато важна тесна веза са ЕУ, да можемо да добијемо приступ енергентима.
Истакао да је важан гасни интерконектор са Бугарском, а да ће Србија настојати да свој део уради до краја године и да се нада да ће Бугари завршити свој део до априла или маја. Након тога ћемо имати још један канал за добијање гаса.
“Морамо да размишљамо како ћемо нафту да добијамо, јер власник наше нафтне компаније су руске фирме, а не знамо какав ће бити нови пакет санкција ЕУ. Изузетно је важно да будемо наслоњени на ЕУ”, подвукао је он.
Најавио је да ће вечерас, пошто није било посебних захтева од делегације Мишела приредити посебну вечеру током које ће предјело, главно јело и дезерт бити само месо.
“Уз добро српско месо да продискутујемо о свему”, закључио је он.
Вучић: Увек је лако проналазити ману нечему и нешто критиковати
Вучић изјавио је данас да не види ништа лоше у иницијативи за стварање европске геополитичке заједнице и да нема ништа против тога, као и да верује да ће се Србија радо и са задовољством прикључити.
Вучић је то рекао одговарајући на питање новинара да ли види Србију у тој заједници и будућност западног Балкана у односу на ту заједницу.
“Не видим никакве завереничке теорије у томе, за мене је то важан корак напред и захвалан сам председнику Мишелу и француском председнику Макрону на тој иницијативи”, казао је председник.
Наводећи да ће увек бити оних који ће да проналазе “длаку у јајету”, Вучић каже да је за њега то велика промена и важна ствар.
“Само то да имамо прилику да два пута годишње разговарамо са 27 лидера земаља ЕУ увек, без обзира на тренутну ситуацију, односно да ли је избио неки рат или избегличка криза, корона криза, да сваки пут имамо два пута годишње да присуствујемо великим самитима и да имамо прилику да говоримо, то је велика промена и важна ствар”, наводи Вучић.
Председник каже да на тај начин могу да се износе ставови, штити своја земља.
“Тако можете да тражите, молите, да се борите за своју земљу ефективније и ефикасније него сада. Само да је то последица овога о чему је говорио председник Мишел, па није мало, а хвала му на томе што је рекао да су спремни да разговарају о ономе што нас заиста мучи”, каже.
Вучић наводи пример да Србија, Северна Македонија и Албанија немају много од договора за брз пролаз робе на својим границама ,јер увек се стигне до граница са Мађарском или Хрватском где камиони више не могу тако брзо да пролазе.
“Тако бисмо направили нешто што би нам уштедело оперативне трошкове компанијама, много новца би остајало више у земљи, много би нам компаније више зарађивале, а то је само један мали сегмент, а увек можете посебно да разговарате о услугама, људима…”, додаје.
Верује да су то велике ствари које су пред нама и да можемо много тога доброг да урадимо.
Како каже, то је значајно за све нас на Западном Балкану, а посета Шарла Мишела је једна “енергизација свега што би требало, као нека добра последица, да се догоди и 23. јуна у Бриселу, када ће бити велики самит на којем ће и Србија имати свог представника.
“Мислим да је добра ствар, увек је лако проналазити ману нечему и нешто критиковати. Не могу ту да се сврставам у већину и не могу негативно да се односим према свему. Не видим ништа лоше у овоме за Србију и што се Србије тиче, верујем да после разговора са представницима Владе, да ћемо се са великим задовољством и надом приклонити, прикључити томе”, закључио је председник.
„Српска стварност“