Mesto za reklamu
  1. 11. 2020.

Председник Александар Вучић састао се данас са челницима надлежних института и агенција, а једина тема разговора била је хитна набавка вакцина.

“Хитна набавка вакцина је једина тема данашњег састанка са представницима Института за вирусологију, вакцине и серуме “Торлак”, Института за јавно здравље Србије ‘Др Милан Јовановиц Батут’, Агенције за лекове и РФЗО”, навео је Вучић, уз фотографије са састанка, на званичном инстаграм налогу “Будућностсрбије”.

Састанку су присуствовали и премијерка Ана Брнабић и министар здравља Златибор Лончар.

Иначе, председник је синоћ, током обиласка радова на изградњи нове ковид болнице у Батајници, истакао да је спас у борби против корова вируса, уз масовно тестирање, управо и вакцина и да се држава труди и покушава да у наредних месец дана обезбеди прве количине.

“Разговарамо са свим земљама. Ми смо део Ковакса, ако ЕУ набавља Фајзер, и ми ћемо, не питамо колико кошта. Ако набављају Модерну, и ми ћемо. Али, разговарамо и са нашим кинеским и руским партнерима. И са Британцима, са Астразенеку… Разговарамо са свима не бисмо ли што пре дошли до вакцине”, поручио је Вучић.

Поновио је да ће држава дати све од себе да обезбеди бар милион доза до краја године, на првом месту за здравствене раднике, који трпе страховит притисак, а затим и за војску и полицију.

Вакцина против ковида-19 у Србију би требало да стигне до краја године, а у Агенцији за лекове и медицинска средства (АЛИМС) кажу да ће настојати да процедуру одобравања вакцине убрзају, како би што пре била у употреби, са нагласком да мора бити квалитетна, ефикасна и безбедна.

Павле Зелић из АЛИМС каже да је пре свега важно да вакцина буде безбедна и да задовољи све критеријуме дефинисане законом.

Наводи да Светска здравствена организација редовно извештава о броју вакцина против ковида-19 које су у завршној фази испитивања и додаје да је према последњем извештају 168 вакцина у предклиничкој фази.

“То су лабораторијска испитивања или испитивања на животињама, а чак 48 вакцина је у клиничкој фази испитивања на људима”, рекао је Зелић за Танјуг и додао да је 11 вакцина у трећој, последњој фази.

Чим у Агенцију стигне вакцина, Зелић објашњава да експерти процењују све фазе развоја вакцине кроз достављену документацију, а да одлуку доноси Комисија за хумане лекове – саветодавно тело који чине спољни сарадници Агенције.

Наводи и да се ради и лабораторијска анализа контроле квалитета сваке увезене серије вакцине у националној контролној лабораторији, која је такође део АЛИМС-а.

Зелић каже да за сада ниједна компанија у нашој земљи није поднела захтев за одобравање вакцина против ковида-19.

„Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here