Mesto za reklamu
  1. 04. 2020.

Око пола милиона оних који су уплатили аранжмане и они који још нису надају се да ће чути одговор да ускоро може да се путује. У овом тренутку, ни у једној земљи света, нису спремни да дају такав одговор. Министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић каже за РТС да ће између путника и агенција бити склапани нови уговори који ће бити покривени полисом осигурања. Наводи да ће за десетак дана грађани моћи да се пријаве за 400.000 ваучера за путовања у Србији.

Расим Љајић је гостујући у Дневнику РТС-а рекао да уредба у случају туриста који су уплатили аранжмане до 15. марта имају право на заменско путовање које могу да искористе до 31. децембра 2021. године.

“Ти нови уговори ће бити покривени гаранцијама путовања, а не гаранцијама државе. Држава нема никакав трошак, држава само ствара инструменте и реагује на ванредну ситуацију. Желимо да заштитимо око 500.000 људи који су уплатили аранжмане и да за њих извучемо највише што може, јер ситуација није нимало једноставна. Другог начина напросто нема”, навео је Љајић.

Ради се, наводи, о новом уговору који се склапа између путника и агенције.

“Тај уговор подразумева да се путовање обави на истој или другој дестинацији по договору путника и агенције, а да вредност путовања не може бити мања од вредности за путовање које је уплаћено до 15. марта”, изјавио је Љајић.

Према његовим речима, свако ће одабрати неку од опција.

“Уколико се не жели ниједна од тих понуда, онда су агенције дужне да после 31. 12. 2021, у року од 14 дана врате новац. Постоји та опција. Може се вратити новац и раније. Решено је 123.000 случајева од 448.000. Тако што су путници негде прихватили понуду агенција, или је новац враћен. Рецимо, тамо где агенција није проследила новац, новац је враћен путницима. Ако агенција може да врати новац она може да то уради далеко пре 31. 12. 2021. године”, нагласио је Љајић.

Највећа вредност уредбе је, каже у томе, што се сада склапа нови уговор који је покривен полисом осигурања.

“Осигуравајућа кућа у тим ситуацијама покрива губитке које је имао путник. Већина каже да су уплатиле новац страним партнерима и авио-компанијама и да у овом тренутку немају пара да врате. Путнику остаје да тужи агенцију, питање је када ће добити новац или друга опција је банкрот, или стечај агенције где се онда путнику плаћа из стечајне масе, а то је онда ‘не липши магарче до зелене траве’. Ово је опција која даје могућност, у овим околностима, највише, пре свега, за путника”, нагласио је Љајић.

О томе колико је комплексна ситуација, наводи, најбоље показује јучерашњи састанак министара туризма ЕУ.

“Највеће светске агенције тражиле су од министара туризма тражиле су да се донесу одлуке о флексибилним ваучерима и заменским путовањима. И тамо ће се дешавати на сличан начин овај проблем. Још нема договора на нивоу ЕУ. Он иде у правцу да се издају корона пасоши, али још увек је то у магли, нико не зна када ће се границе отварати, како ће се организовати путовања, како ће се организовати места у авиону или аутобуси, милиони непознаница. Зато је моја препорука грађанима да одмор или део одмора проведу у земљи”, навео је Љајић.

 „Српска стварност“ / РТС /

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here