- 01. 2022.
Из дана у дан тешка епидемиолошка ситуација се наставља. Број преминулих је данима на високом нивоу, а болнице су све пуније. У исто време чујемо мишљење неких који тврде да је омикрон сој вирус на издисају и да смо на крају пандемије. Да ли је баш тако?
Већ данима људи умиру у великом броју. Јуче су преминуле 42 особе, регистровано је 17.284 новооболелих у односу на тестиране, а у односу на становништво број би био знатно већи. Да је и број тестираних био већи и број новозаражених би био већи. Јер, ако сви показатељи показују раст, онда је и број новооболелих стално у успону, јер још нисмо достигли очекивани максимум. Сигурно је да је и данас број заражених већи него јуче и да ће сутра бити већи него данас. То је просто правило, јер се ништа не чини да се применом заштитних мера, заустави ширење вируса. Мере су добре, али се не спроводе, јер нема адекватне контроле, а санкције су права реткост против неодговорних појединаца.
Проблем је утолико већи, јер је број заражених највећи до сада од како се појавила пандемија. Места у болницама је све мање, а потребе су све веће. Јер и омикрон, без обзира што код већег броја заражених не оставља тежу клиничку слику, они који су тестирани и означени као позитивни, они су преносиоци вируса. Они могу да пренесу вирус другима и ти други могу да имају најтеже последице, па чак и смртни исход. Омикрон је у свету у земљама у којима је постао доминантан, а и код нас то постаје, доказао да људи од његових последица могу имати и тешку клиничку слику, од којих може наступити и смртни исход.
Нажалост, код нас лекари који констатују да је неко позитиван, али има лакшу клиничку слику шаљу га на кућно лечење и дају му терапију да се сам лечи.Они се не баве тиме да ли постоје услови да такав пацијент буде у изолацији у свом стану. Ако нема ко да му помогне, он иако је позитиван, а нема никакве посебне тегобе, мора да излази због снабдевања. Опет, они који имају децу, па и она своју децу, па живе у већој заједници у којој је немогуће да један буде у изолацији, у посебном су проблему. Њихов лекар нема овлашћења да им одобри боловање да буду у изолацији. Они иду на посао, деца на факултет или школу и тако се зараза шири.
Пошто је број заражених све већи, па и број оних који имају тежу клиничку слику, па и потребу да буду под лекарским надзором, захтеви за болничким смештајем су све већи, а кревета је све мање. Тренутно је близу 3.500 пацијената од ковида. Све је већи и број најтежих пацијената који морају да буду на респираторима.
Проблем је утолико већи, јер зараза вируса се проширила и на лекаре и остало медицинско особље. Многи су морали на боловање. Тежак терет се превалио они који настављају да натчовечанским напорима спасавају људске животе.
Болничке установе, које су иначе имале велике захтеве да помогну пацијентима који су пропустили редовне прегледе и озбиљне интервенције, сада су поново принуђене да се баве ковидом.
Неке су већ препуне, јер омикрон, који је у почетку нападао млађе, сада више напада старије и они постају пацијенти за које лекари тих болница кажу да они морају да остану на дужем лечењу и да слободних кревета већ сада нема. Тако је у једној од наших највећих болница КБЦ „Бежанијска коса“. Слично је и у Ковид болници „Батајница“.
И КБЦ „Др Драгиша Мишевић“ поново улази у црвену зону.Одговорни из те болнице кажу тек смо недавно изашли из ковид система, а поново му се после само 5 недеља враћамо. Кажу и да им је посебан проблем што имају велики број заражених лекара и сестара. Кажу скоро 200 људи нам је на боловању.
Омикрон се неконтролисано шири. Број заражених је све већи и већи. Када ће се догодити пик овог таласа то је тешко рећи, а научници из света упозоравају да се јављају већ нови сојеви који постају озбиљна претња.
Ми очито нисмо довољно озбиљно схватили да је најважнији задатак учинити све да зауставимо ширење епидемије. Причом да је омикрон сој безазлен и да је нешто попут обичног грипа и да ће нас ускоро напустити и да ћемо се са њим решити и пандемије само стварамо илузију да последице не постоје и да смо се решили опаког зла. Ставови озбиљних научника из света су потпуно другачији. Те ставове све више уважавају и наши стручњаци, па и лекари, који нас јавно упозоравају да је ствар много озбиљнија и да ће трајати. Ако се зна да се увелико припрема вакцина против омикрона и да је у фази клиничких испитавања онда можемо схватити да ће те вакцине врло скоро стићи и до нас. Велике светске фармацеутске куће не улажу у развој вакцина и лекова олако новац. У питању су милијарде долара, који се враћају у облику супер профита. Они су на развоју вакцине против омикрона радили и када се код нас веровало да он нећи ни стићи до нас.
Жеља да се вратимо нормалном животу је разумљиво велика. Жеља да је из социолошких разлога важно да ђаци физички иду у школу, што истиче наша премијерка, је само лепа жеља. Не сме се заборавити да су деца велики преносиоци заразе, а све чешће и сами обољевају. У неким земљама када је само једно дете заражено, цела школа се затвара.Земље које су примењивале драстичне мере заштите, које су давале резултате, после умора оних на које су се односиле, укидали су их и поново се после извесног времена њима враћали.
Иако у тексту који смо приредили нисмо истицали ничија имена, а иза свих ставова стоје еминентни стручњаци, издвајамо једног лекара, каквих хвала Богу још има и који јавно преносе своје ставове. То је анестезиолог која од почетка пандемије свакодневно брине о онима који су опасан вирус осетили на најгори начин. Преносимо речи начелнице у КБЦ „Драгиша Мишовић” анестезиолога др Душке Игњатовић, која никако не прихвата мишљење неких колега да омикрон сој значи крај пандемије.
„Мишљење колега и стручњака да је омикрон сој врло лаган и да наговештава крај пандемије није исправан. Мислим да се не треба залетати тако олако, далеко смо ми још од краја пандемије”, наглашава др Душка Игњатовић. То је и мишљење великих светских имена и познаваоца пандемије која је захватила човечанство.
Најновија ситуација код нас, која ће извесно бити још тежа, намеће да разним мерама које су и законска обавеза, покушамо да заштитимо одговорне који их спроводе, па у крајњем случају да и те неодговорне појединце који су огромна већина, заштитимо и њих, од тешких последица вируса који ће код неких изазвати тешке последице. Места у болницама ускоро неће бити довољно. Зато већ сада треба прихватити иницијативу коју је и председник Србије јавно изнео да „Београдско сајмиште“ што пре оспособимо као велики ковид центар. На тај начин велики број позитивних од омикрона биће изолован, па и могућност да заражени шире заразу која је већ добила огромне размере. Наравно, да треба спроводити и све друге мере, које нажалост постоје само на папиру, а као такве не значе много, као и да се спроводи процес вакцинације, који је замро, па чак и са вакцином која нас ускоро очекује.
„Српска стварност“ / Ј. С. и сарадници – лекари дијаспоре/