- 02. 2022.
Директорка ковид болнице у Батајници Татјана Аџић Вукичевић каже за РТС да иако је у тој здравственој установи највише старијих пацијената, прошле недеље их је веома узнемирио случај мушкарца (1976) који је преминуо непосредно након пријема. Први пут од када ради ковид болница у Батајници, за ових 15 месеци, наложила сам да се уради судска обдукција, рекла је Аџић Вукичевићева.
Докторка Татјана Аџић Вукичевић навела је да мушкарац 1976. годиште није успео да победи ковид.
“То је случај који је нас у ковид болници Батајница веома узнемирио током прошле недеље”, нагласила је Аџић Вукичевићева.
“Ради се о једном младом човеку – 1976. годиште који је прве симптоме добио у недељу. Симптоми су били као и код свих других болесника – повишена температура и болови у мишићима. Он је регистрован у ковид амбуланти у Земуну као лакши случај”, каже докторка.
Истиче да је до рапидног погоршања његовог здравственог стања дошло три дана после тога.
“У среду на четвртак када се јавио у пријемно-тријажни центар био је толико нарушеног општег стања да је дошао практично из кревета у шортсу и мајици. Одмах је примљен у нашу болницу, то је било у раним јутарњим сатима, дечко је имао потпуно нормалан снимак плућа и потпуно уредан ЕКГ запис и уредну лабораторију осим нешто повишеног нивоа хемоглобина и оно што је за бригу било то је да нисмо могли да нађемо ниједан палпабилан пулс”, објаснила је Аџић Вукичевићева.
Неколико минута након тога, истиче, руке су му поцрнеле и пребачен је у јединицу интензивног лечења.
“Одмах је започета реанимација која је трајала 52 минута и он је преминуо”, навела је докторка.
“Ја сам замолила колеге из радиолошке службе да се, преминулом пацијенту, уради скенер који је показао дифузне тромбове, значи свуда исхемијске промене – од главе, плућа, стомака, горих и доњих екстремитета. Први пут сам од када ради ковид болница у Батајници, за ових 15 месеци, наложила да се уради судска обдукција”, нагласила је Аџић Вукичевићева.
Указала је да је тренутно у ковид болници у Батајници око 600 пацијената.
“То је углавном геријатријска популација, преко 70 одсто су старији људи од 70 година и више од 70 одсто њих и даље нису вакцинисани”, каже докторка.
Наводи да су то углавном дементни, стари и непокретни људи са велики бројем придружених болести које отежавају њихово лечење.
Истиче да су то тешко покретни или непокретни људи и да је то показатељ да су се заразили од млађих чланова своје породице.
У најтежем стању у јединицама интензивне неге је 60 пацијената, а интубирано је њих 47.
“То су углавном старији, мада као што знамо у цирулацији су сва три соја вируса. Оно што нас додатно плаши и што говори да нема разлога опуштању – то је да једну трећину ових дијагностикованих сојева чини и делта сој који се за две године нашег рата са ковидом показао као најсмртоноснији”, каже Аџић Вукичевићевева.
Велики је број и пацијената на респираторима, а тај број брине јер су стелт и омикрон у већини случајева задржавају у горњим дисајним путевима.
“Међутим, сада је тако лош моменат да су и тако лакши подсојеви вируса захватили старију популацију и када старијег човека ставите на додатну кисеоничку потпору ви ћете помоћи тренутно што се тиче рада плућа, али ту долази до затајивања других органа”, објаснила је она и истиче да имају преко 60 болесника који се дијализирају свакодневно.
“Наша дијализа не може да постигне, ради у четири смене. Непрекидно ради ангио-сала, оперативна сала и дешавају се компликација за компликацијом код таквих људи”, истакла је Аџић Вукичевићева.
Поред тога, већ недељама видимо велики број оболелих.
“Читава наша популација и ми који смо вакцинисани са три дозе смо на крају поклекли и оболели, на неки начин сви ћемо заиста бити прокужени овим вирусом. Оно што ја видим као светлост на крају тунела то је што су то заиста лакше клинике слике и што је ова четврта или пета мутација и његова дуготрајна присутност међу нама говоре да је вирус почео да слаби”, каже Аџић Вукичевићева.
Истиче да је неозбиљно рећи да се назире крај епидемије, али да смо сигурно на том путу.
“Оно што нас бодри нас као лекаре, то су ови моћни лекови који су се у последњих месец дана појавили, антивирусни лекови који су заиста делотворни против овог вируса”, напомиње докторка и наглашава да и даље апелује да се људи вакицнишу.
“Ово је куга, туберкулоза новог миленијума и како се она може решити него масовном вакцинацијом, оно што ми можемо да урадимо – да поштујемо мере, носимо маске и држимо дистанцу”, закључила је Др Аџић Вукичевић.
„Српска стварност“