Mesto za reklamu
  1. 03. 2022.

Епидемиолог Др Предраг Кон, члан Кризног штаба, признао је за РТС да успоравање активности вируса иде спорије него што се мислило да ће ићи на почетку месеца, али није коментарисао пораст броја заражених у свету и разлоге зашто неке земље које су укинуле мере заштите сада их поново уводе. Како смо и ми земља која је укинула мере, није приметио да се се у јавности већина понаша као да је пандемија већ одавно иза нас. Међутим, ипак је неке догађаје коментарисао.  

Никако да дођемо до троцифреног броја заражених, од броја тестираних, а број заражених и даље је велики – рекао је епидемиолог др Предраг Кон гостујући у Београдској хроници и указао да нам предстоји низ епидемиолошких изазова у наредном периоду.

“Имамо епидемиолошки изазов у наредном периоду, а то су избори. Надам се да ће да се носе маске и поштују мере. То је ризичан моменат када ће велики број људи бити у контакту и треба се заштитити”, нагласио је Кон.

Епидемиолог додаје и да нам предстоје ускршњи празници, а католички Ускрс је раније у односу на православни, тако да ће наши људи из оних земаља где је вирус веома активан кренути ка Србији.

Објаснио је да је тренутно активна подваријанта омикрона – стелт сој, који се брже преноси и то може да нас забрињава.

“После Ускрса крећу свадбе и матуре, све оно што волимо, али можда нас вирус и мимоиђе, а то се може десити, ако падне број оболелих у наредне две недеље”, оценио је Кон.

Према његовим речима, независно од коронавируса, иначе су месеци фебруар и март најинтензивнији по питању вируса грипа.

“У последњем периоду га нисмо откривали, али нисмо га ни тражили, највише смо тражили ковид”, каже епидемиолог напомињући да се враћају пролећни вируси.

Кон је рекао да се и даље људи усмеравају да ако имају тегобе пар дана да се тестирају.

“Ово јесте завршница епидемије, али ако питају још колико ће трајати коронавирус, ја у шали кажем још 100 година. Ово ће бити болест која ће ендемски бити присутна”, истакао је Кон.

Напоменуо је да се још увек не зна колико ће бити значајан постковид, најпре код хроничних болесника, али и код здравих људи.

Одговарајући на питање да ли смо постигли колективни имунитет, Кон каже да не можемо да кажемо да смо постигни жељени имунитет јер ниво вакцинације код нас није био велики.

Када је реч о његовом даљем ангажману у Кризном штабу, напомиње да ће то зависити од његовог здравственог стања и процене државе.

„Српска стварност“

 

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here