Mesto za reklamu
  1. 12. 2021.

На сву срећу изгледа да још није стигао код нас, а главни клинички знак је стравични замор – преноси вирусолог и микробиолог др Миланко Шеклер. Појаву новог соја прате замор, знојење, бол у грлу, нема кашља, нема цурења носа, нема упале плућа, температуре кратко трају, личи на краткотрајну прехладу преноси Шеклер своја сазнања из света.

Доктор Миланко Шеклер, вирусолог и микробиолог Ветеринарског специјалистичког института Краљево, рекао је за РТС да нема информације да је омикрон сој изолован у Србији, тај посао ради Медицински факултет у Београду, таквих података још нема.

Др Шеклер затим подсећа да су појаву новог соја вируса пратиле узнемирујуће вести да је опасан и веома заразан. На другој страни имамо и оне који кажу да је омикрон преузео део генетског материјала другог вируса, оног који изазива обичну прехладу. О пореклу можемо само да спекулишемо, не можемо да будемо сигурни. За озбиљне процене ипак је потребно време.

Говорећи о томе да ли нови сој може да изазове тешка стања, посебно код осетљивих особа, др Шеклер каже да нису завршена испитивања, али да он слуша мишљења лекара из Јужноафричке Републике јер они најбоље знају ситуацију, у првим су редовима на линији фронта.

Иако је овај вирус знатно брже преносив од досадашњих, прве информације од оних који се тиме већ баве нису тако проблематичне. У болницама где леже оболели потпора за кисеником је потребна код мало људи.

Код више од 75 одсто људи који су хоспитализовани није потребна кисеоничка потпора. За разлику код рецимо делта соја, скоро код сваког ко је хоспитализован одређиван је доток кисеоника.

Главни симптоми код новог соја су замор, знојење, бол у грлу, нема кашља, нема цурења носа, нема упале плућа, температуре кратко трају, личи на краткотрајну прехладу, а главни клинички знак је стравичан замор.

Просечно задржање пацијената у болници у протекле три недеље је 2,8 дана, а претходни просек је био девет дана у Јужној Африци. Људи се кратко задржавају.  Увећини случајева људи који су дошли у болницу због другог медицинског захтева, открију приликом тестирања да су позитивини на Омикрон. Треба рећи и да је значајно порастао број новозаражених, чак 30.000 људи на дневном нивоу у Јужној Африци. Међутим, линија смрности је равна,  мирује. Иако имете огорман број новозаражених, смртност се није повећала.

Др Шеклер каже да се још не зна да ли ће нови сој успети да се пробије међу Европљанима, који су просечно вакцинисани близу 70 одсто, а имају старију популацију. Јужна Африка има најмлађу популацију што је можда узрок да се нови сој понаша тако.

Знамо да су вакцине делотворне, али не као код ранијих сојева. Вакцине ће сигурно  деловати, али не као досада – закључује др Миланко Шеклер, вирусолог и микробиолог.

„Српска стварност“

 

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here