Mesto za reklamu
  1. 07. 2022.

У Меморијалном центру у Поточарима завршен је званични део комеморације Бошњацима страдалим током грађанског рата у БиХ пре 27 година. Сахрањено је  50 посмртних остатака идентификованих жртава.

Обележавање злочина у Сребреници током последњег рата традиционално је почело пре неколико дана низом манифестација.

Високи представник у БиХ Кристијан Шмит, којег Република Српска не признаје, рекао је у свом обраћању да сваки пут када дође у Поточаре осећа “терет неуспеха међународне заједнице” да, како каже, заштити оне који су били изложени претњи да ће бити убијени.

Шмит је рекао и да свако онај ко, како је навео, негира и покушава да умањи број жртава “учаурен је у свесно одабраном незнању”.

“Сваки покушај да се оправда покољ невиних жртава никада не може бити оправдано, а политика мржње и страха не доноси ништа осим патње и несреће”, навео је Шмит.

Потпредседник турске странке правде и развоја Нуман Куртумлус у Поточарима је пренео поруку председника турске Реџепа Тајипа Ердогана који је рекао да је дуг његове земље да обезбеди “будућност БиХ као јаке земље”.

Комеморацији је поред представника међународне заједнице у Поточарима присуствовао црногорски премијер Дритан Абазовић, који је у свом обраћању истакао да данас на Балкану и даље живи дух мржње, раздора и подела који се, како је навео, на срећу не манифестује ратним дешавањима.

Лидер ХДЗ БиХ Драган Човић је изразио солидарност за жртвама и позвао је на помирење у БиХ.

“Да сви у БиХ радимо на поновном успостављању међусобног поверења и изградњи помирења и заједницке будућности”, написао је Човић на Твитеру.

Холандска министарка одбране Кајса Олонгрен потврдила је у Поточарима да њена земља сноси, како је казала, део одговорности за неуспех међународне заједнице у Сребреници 1995. године.

У Поточарима се обратила и потпредседница немачког Бундестага Ајдан Езогуз, а путем друштвених мрежа огласили су и хрватски премијер Андреј Пленковић и председник Сабора Гордан Јандроковић као и турски шеф дипломатије Мевлут Чавушоглу.

Председник Европског савета Шарл Мишел каже да сећање на овај злочин подсећа да заједно морамо да радимо за мир у Европи и да Босна и Херцеговина постане део Европске уније.

Амбасадор САД-а у Босни и Херцеговини, Мајкл Марфи је у видео-поруци поводом комеморације поручио да “Американци изражавају своју солидарност са жртвама, преживелим и породицама које жале за својим најмилијим”.

Сахрањени посмртни остаци још 50 сребреничких жртава

У Поточарима су данас, након клањања колективне џеназе, сахрањени посмртни остаци још 50 идентификованих сребреничких жртава, чиме је завршена церемонија обележавања 27-огодишњице страдања Бошњака током грађанског рата у БиХ.

Претходно је у Меморијалном центру у Поточарима одржана комеморација Бошњацима страдалим пре 27 година током грађанског рата у БиХ, којој су присуствовали представници дипломатског кора, међународне заједнице у БиХ, делегације из више земаља,укључујући и црногорског поремијера Дритана Абазовића, као и званичници из Федерације БиХ, предвођени члановима Председништва БиХ, Шефиком Џаферовићем и Жељком Комшићем.

У Поточарима су биле и “Жене у црном” и председник Социјалдемократа Ненад Чанак.

Скуп су обезбеђивали припадници МУП-а Републике Српске, уз подршку безбедносних снага БиХ.

МЦ Сребреница оштро реаговао на обраћање Абазовића

Меморијални центар Сребреница и директор тог центра Емир Суљагић оштро су данас реаговали на говор црногорског премијера Дритана Абазовића током комеморације у Поточарима, где је Абазовић рекао да “геноцид није почињен над Бошњацима него над људима и да га нису починиле војске већ политике”.

Меморијални центар Сребреница захвалио је на Твитеру Абазовићу што је био данас у Поточарима, али тврди да “геноцид јесте почињен над Бошњацима”.

Из овог центра као аргумент за те тврдње наводе да “мотив убијања није било ‘убијање људи’ већ убијање и уништење једног народа”.

“То вас уче пресуде међународних судова. Прочитајте их,” поручили су из Меморијалног центра.

Огласио се и директор Меморијалног центра Емир Суљагић, који је на Твитеру навео да је Меморијални центар Сребреница тек у поноћ 10. јула добио списак говорника, који је у надлежности Организационог одбора, не објашњавајући у каквој је то вези са оним што је рекао Абазовић.

“Извињавам се породицама жртава геноцида што су морали слушати релативизацију судски утврђених чињеница на 100 метара од мезарја,” написао је Суљагић.

Абазовић је у свом обраћању рекао да прошлост не можемо да променимо, али можемо будућност.

“На нама је да изаберемо да ли желимо да живимо у балканској међи или да погледамо истини у очи, да не негирамо никога, да пружимо подршку породицама жртава. Геноцид није почињен над Бошњацима него над људима и нису га починиле војске него политике. Политике зла, смрти и преваре”, поручио је Абазовић.

Абазовић се извинио Мајкама Сребренице

Црногорски премијер Дритан Абазовић извинио се данас удружењу “Мајке Сребренице” због тога што је нејасно изразио током обраћања на комеморацији у Поточарима.

“Опростите Мајке Сребренице на нејасно изреченој мисли. Познато је да свако дело зависи од свог циља. Мој циљ је мир. Геноцид почињен над Бошњацима у Сребреници да се никад никоме не понови”, навео је Абазовић на Твитеру.

Абазовић је раније данас током обраћања у Поточарима рекао да “геноцид није почињен над Бошњацима него над људима и да га нису починиле војске већ политике”, што је изазвало оштре реакције у јавности.

Удружење “Мајке Сребренице” затражило је да се Абазовић извини и њима и свим “жртвама геноцида у Сребреници”.

“Наша деца су убијена само зато што су Бошњаци, убила их је организована војска. У Поточарима нема места за релативизацију злочина”, навело је удружење “Мајке Сребренице” на Твитеру.

На друштвеним мрежама огласили су се и црногорски министар одбране Рашко Коњевић, који је написао да је “геноцид почињен над Бошњацима”, док се градоначелник Подгорице Иван Вуковић извинио због обраћања Абазовића на комеморацији у Поточарима.

Поточари, 27 година од злочина у Сребреници

У Меморијалном центру Сребреница – Поточари до сада су укопане 6.652 жртве, док је на другим локацијама, у складу са жељама породица, сахрањено још 237 жртава.

Традиционални “Марш мира”, којим се одаје почаст сребреничким жртвама, одржава се и ове године.

Хашки трибунал за ратне злочине у бившој СФРЈ и судови у БиХ, Србији и Хрватској до сада су осудили 47 особа на више од 700 година затвора за, према формулацији Хашког трибунала, геноцид, злочине против човечности и друге злочине почињене у Сребреници у јулу 1995. године.

Ратко Младић је пред међународним кривичним судом у Хагу правоснажно осуђен на казну доживотног затвора, као и некадашњи председник Републике Српске Радован Караџић.

Европски парламент је 2009. године донео Резолуцију о Сребреници, којом је позвао државе чланице ЕУ и земље Западног Балкана да обележавају 11. јул као дан сећања на злочин у Сребреници.

„Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here