Mesto za reklamu
  1. 01. 2021.

Министар без портфеља у Влади Републике Србије задужен за иновације и технолошки развој Ненад Поповић посетио је данас производне капацитете највећег руског произвођача вакцине ”Спутњик В” – организацију “Генериум” у Владимирској области у Русији.

Поповић је том приликом поручио да су започели званични разговори о производњи ове вакцине на територији Србије.

Он је заједно са стручњацима из Института “Торлак” и Министарства здравља Републике Србије одржао састанак са генералним директором поменуте организације Данилом Таљанским, који је потврдио спремност руске стране да изврши трансфер технологија и помогне у обуци српских кадрова за производњу руске вакцине против коронавируса у Србији.

Министар је нагласио да је ово још један доказ пријатељских односа Србије и Русије, али и доказ огромног поштовања које председник Републике Србије ужива у Русији.

Руска страна је одмах одговорила на наш молбу да се вакцина “Спутњик В” производи у Србији и са највишег нивоа у руском државном врху наложено је да се изнађе начин како да успоставимо производњу ове вакцине у Србији у најкраћем могућем року, објаснио је Поповић.

Према његовим речима, у овом тренутку се руска вакцина “Спутњик В”, ван територије Руске Федерације, производи једино у Казахстану.

Производња руске вакцине у Србији ће, како је рекао, за нас имати велики значај – прво за очување здравља и живота људи, а онда и за могуће развојне перспективе за дистрибуцију вакцине на Балкану и у Југоистичној Европи.

Он је пренео да је са организацијом “Генериум” потписан протокол којим су дефинисани даљи кораци ка успостављању заједничке производње вакцине “Спутњик В” у Србији.

Такође, како је најавио, у наредним данима ће руски стручњаци посетити Србију и Институт “Торлак” како би се уверили у кадровске и технолошке капацитете којима располаже ова институција.

Вршилац дужности директора Института за вирусологију, вакцине и серуме “Торлак” Вера Стоиљковић пренела је да је овај институт спреман да хитно предузме неопходне кораке за успостављање производње руске вакцине.

Технологије и окружење у којем се производи ова вакцина нама нису непознате. Уверена сам у то да би Институт “Торлак”, уз подршку државног врха, заједно са руским стручњацима могао веома брзо да успостави производњу ове вакцине, закључила је она.

„Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here