- 07. 2019.
На питање о међународном налогу за хапшење Милана Радоичића, ИНТЕРПОЛ је упутио Т а н ј у г на “земљу за коју се верује да је затражила издавање налога за хапшење”, а то је у овом случају тзв. Косово, територија коју као државу не признаје велики број земаља и чланица Уједињених нација и која није члан ИНТЕРПОЛ-а.
Косово, односно косовска полиција, због тога може да комуницира са Интерполом само посредством привремене административне мисије УН, УНМИК-а, која, истовремено, за питања у вези са налозима за хапшење упућује на приштинске власти и Интерпол.
На питање Гласа Америке да ли је тачно да је преко УНМИК-а расписан међународни налог за хапшење Радоичића, портпаролка те мисије Санам Долатшахи рекла је јуче да је комуникација између УНМИК-а и приштинских власти у вези са питањима Интерпола, као и између УНМИК-а и Интерпола, поверљива.
Голастшахи није ни потврдила, ни демантовала да ли је УМНИК у име Косова затражио расписивање међународног налога за хапшење (који има дејство међнародне потернице) преко УНМИК-а, а који би, уколико јесте расписан, био видљив свим полицијама света које су у систему Интерпола.
Међутим, међу чланицама Интерпола има земаља које Косово не признају као државу.
Међународни налог за хапшење је молба једне државе да се ухапси особа са налога уколико се појави на територији друге државе, а држава која је расписала налог њиме гарантује да ће затражити екстрадицију ухапшене особе.
Поставља се питање шта ће се десити ако по налогу поступи држава која јесте чланица Интерпола, али не признаје Косово као државу.
У том случају могло би да се очекује поступање по налогу у смислу хапшења, односно привођења, али не и изручење непризнатој држави Косово.
„Српска стварност“