Mesto za reklamu
  1. 05. 2022.

Потпредседница Владе Републике Србије и министарка културе и информисања Маја Гојковић изјавила је да је циљ пројекта „Дворци Србије: Заштита културне баштине“ да се уз помоћ земаља, као што је у првом реду Француска, које су своје дворце ставиле у функцију културне дипломатије и туризма, дође до одрживих решења за коришћење српских двораца када они буду рестаурирани.

Гојковић је, представљајући овај пројекат у Културном центру Србије у Паризу, подсетила на то да је он покренут у новембру 2020. године као заједничка иницијатива министарстава културе и информисања и грађавинарства, саобраћаја и инфраструктуре и цивилног сектора – „Фондације за заштиту културне и историјске баштине“.

Она је прецизирала да пројекат обухвата 118 двораца и палата на територији Србије који су под заштитом државе, истакавши важност њиховог обнављања будући да могу дати допринос развоју привреде и јачању туристичких потенцијала многих крајева Србије.

Према њеним речима, то показује и нов, зрелији и одговорнији однос према нашој историји и неговању културе сећања, чиме се јача свест о националном идентитету и ослања на културну баштину као потенцијал будућег развоја.

Потпредседница Владе је рекла да је Србија по питању снимања филмова, серија и реклама постала пожељна дестинација за продукције из целог света, а рестаурирани дворци и летњиковци широм земље додатно ће појачати понуду наших атрактивних филмских локација.

Она је нагласила да многи од тих објеката имају велики значај за српску историју – династије Карађорђевић и Обреновић, породице као што су Стратимировић и Дунђерски, али и успешних индустријалаца и трговаца попут српских краљева текстила Теокаровића.

Гојковић је истакла да је Француска један од синонима за квалитетно старање о овој врсти културног наслеђа, при чему је изразила уверење да ће нам француска искуства и помоћ експерата бити од велике користи у процесу ревитализације српских двораца и вила.

Потпредседница Владе је том приликом говорила о још две важне за српску културу, а то су изложба о Николи Тесли, која је тренутно постављена у Културном центру Србије у Паризу, и обележавању 49-годишњице оснивања тада Културно-информативног центра у Паризу.

Она је поручила да наша држава има обавезу да на сваки начин негује успомену на лик и дело Николе Тесле, као и да је, препознајући ту обавезу, Министарство поставило текућу изложбу на најистакнутије место представљања наше културе и наслеђа у овом тренутку – у Културни центар Србије у Паризу.

Плејада великих уметника је обележила рад овог центра, од књижевних великана преко чувеног Париског круга сликара, као и млађих уметника који својим радом настављају њихову традицију. Уверена сам у то да ће Културни центар Србије у Граду светлости и даље бити значајна тачка за културу и представљања богате уметничке сцене Србије, закључила је Гојковић.

Некадашњи министар културе Француске Фредерик Митеран указао је на тесне културне везе између две земље и поштовање Француске према Србији, при чему је нагласио значај сарадње у области очувања културног наслеђа.

„Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here