- 04. 2020.
Епидемиолог Др Дарија Кисић Тепавчевић је рекла за РТС да је овог викенда уведен до сада најдужи полицијски час, али да је, са стручног аспекта, кључан и следећи викенд. Додала је да не зна тачно колико ће тада трајати полицијски час, али је истакла да се види крај и да би требало да будемо стрпљиви још мало – “броји се у данима”.
Дарија Кисић Тепавчевић је, гостујући у Дневнику РТС-а, рекла да “не можемо да пресечемо и свирамо крај”, али да ћемо се навићи на вирус и да се нада да ћемо моћи да га игноришемо ако буде опстао међу нама.
Рекла је да је струка од почетка радила строго према правилима, али да је у интересу сваке државе да се што пре нормализује живот.
“У овој држави је струка заиста била питана што се тиче свих аспеката и све је иницирано на предлог струке”, навела је.
Додала је да су бројеви новооболелих и даље на високом нивоу, али да се ситуација не може посматрати кроз укупне апсолутне бројеве. Напоменула је да је сада више тестирања и да је због тога повећана и вероватноћа откривања нових случајева.
Како наводи, прави параметар контроле епидемије је и “проценат особа који имају асимптоматске облике или благе клиничке форме, а смањен број оних који захтевају респиратор”.
То говори у прилог пада вируленције и пораста нашег колективног имунитета, навела је она.
Каже да је број од 145 особа на респиратору изузетно озбиљан и да се ради о витално угроженим особама.
Њихово клиничко стање јесте тешко, али боримо се за њих. Било је међу пацијентима на респиратору оних који су победили вирус и почели спонтано да дишу, навела је Кисић Тепавчевић.
Објаснила је да се сада пацијенти после једног позитивног теста отпуштају на самоизолацију у трајању од две недеље у кућним условима, након чега се поново тестирају.
Како је рекла, “то је предефинисано” јер је показано да и ако неко има два негативна налаза, може и даље да буде вирусоноша.
Најавила је и постепено попуштање мера, наводећи да ће најстарији моћи да шетају у одређеним терминима и да су они били најригорознији у поштовању свих мера.
“Они су били најсавеснији део популације. Успели смо да сачувамо оне који имају највећу вероватноћу компликације и зато је просечан узраст оболелих код нас нижи него у осталим земљама”, нагласила је Дарија Кисић Тепавчевић.
Истакла је да ће апотеке радити до 18 часова и да постепено крећу да раде грађевински радници, занатске радње, кројачи, обућари, салони аутомобила… Критеријуми су строго дефинисани и ускоро ће бити објављен списак оних који ће моћи да раде.
Рекла је и да после 27. априла почињу да раде фризерски салони и теретане, а у недељи после те кафићи и ресторани, све уз стриктно поштовање мера и дозвољене удаљености међу посетиоцима.
Када је реч о авио-саобраћају, рекла је да се ситуација оптимално решава унутар сопствених граница и да свако отварање значи потенцијално уношење вируса с непознатог терена.
Како је навела, важиће различите мере за различите категорије грађана који долазе у нашу земљу. Неки ће вероватно ићи у карантин од 28 дана, а некад ће се прихватати ако неко има новији негативан налаз.
„Српска стварност“