- 03. 2021.
У ковид болнице стиже све више пацијената, а надлежни апелују на поштовање превентивних мера. Затворени су угоститељски објекти и све продавнице осим прехрамбених. Вакцинација се наставља без прекида.
Број оних који имају тежи облик болести и лече се у болницама, према јучерашњем пресеку, повећан је на 4.445, а 205 пацијената је на респиратору. Од последица ковида 19 преминула су још 24 пацијента.
Највише заражених је и даље у Београду, следе Ниш, Крагујевац, Врање и Краљево. О томе колико је ситуација озбиљна говори и то што је КБЦ Звездара поново враћен у ковид систем. Сада ће збрињавати и ковид и не-ковид пацијенте.
На снази до сутра у 6 ујутру су мере које је Влада усвојила у петак.
Затворени су сви угоститељски објекти, све продавнице (осим продавница прехрамбене делатности), козметички и фризерски салони, салони лепоте, кладионице, коцкарнице, дечје играонице, теретане, спортски објекти.
Од понедељка, ученици виших разреда основних школа прелазе на онлајн наставу, док се за ученике средњих школа овај вид наставе продужава и на наредну седмицу.
Вакцинација се наставља без прекида. Вакцинација без претходне пријаве преко е-Управе или кол-центра организована је током викенда у седам градова у Србији.
Повећава се број пацијената у Врању, Ужицу и Крушевцу
И данас раде само прехрамбене продавнице, апотеке и бензинске пумпе. Епидемијска ситуација је веома тешка. У Ужицу, Крушевцу и Врању се повећава број пацијената на лечењу.
Нестабилна епидемијска ситуација, већи број пацијената у болницама, више оних на интензивној нези, укратко је корона слика у више градова. У Врању је месец дана ванредна ситуација, а трећина тестираних свакодневно је позитивна на коронавирус. У ковид болницама су скоро попуњени капацитети.
“Оно што је уочљиво ових дана да је већи број пријема у односу на број отпуста. Клиничка слика наших хоспитализованих пацијената је средње тешка и тешка.Углавном овог пута у овом пику трећег таласа имамо велики број и млађих пацијената, значи радно способних”, каже др Љиљана Антић директор ЗЦ Врање.
У ужичкој Општој болници као централној за Златиборски округ као и осталим ковид болницама и одељењима у округу последњих дана више је пацијената.
“Тај број је отприлике за стотинак порастао за 10 дана, ево конкретно јуче је порастао за 20 пацијената, већи је број пријема него отпуста, што значи да треба обезбедити још 20 места. Евидентно је да је повећан број пацијената који морају бити хоспитализовани из Ужица и из Ариља већ данима”, наводи др Милош Божовић директор Здравственог центра Ужице.
У Општој болници у Крушевцу данас је 115 пацијената, што је такође благ пораст посебно оних теже оболелих.
“Пре седам дана смо имали једног пацијента у јединици интензивне неге на инфективном одељењу јутрос је било 11-оро пацијената што значи да се повећава и број пацијената са тешком клиничком сликом. У Општој болници се лече и пацијенти који су добили и прву дозу вакцине или који су добили другу дозу, значи ревакцинисани су стабилног стања, клиничке слике су им блаже него код пацијената који нису примили вакцину и краћи је период хоспитализације”, каже др Весна Стевић Гајић директор ОБ Крушевац.
Кад је вакцинација у питању у Златиборском округу највише вакцинисаних је у Ужицу, прву дозу вакцине примило је готово 25.000 Ужичана, а другу нешто мање од 9.000.
Од 488 узорака из Пчињског округа, 195 позитивних
Према последњим подацима Градског штаба за ванредне ситуације у Врању, од 488 узорака из Пчињског округа, 195 је позитивних на коронавирус.
Од овог броја 116 је из Врања, по 18 из Сурдулице и Владичиног Хана, 11 из Бујановца, 15 из Прешева, 8 из Трговишта и 9 из Босилеграда.
Расте број пацијената у Прокупљу, капацитети болнице на измаку
Директорка дома здравља у Прокупљу др Верица Бојичић Илић каже за РТС да се број заражених повећао.
“Последње три недеље тај број се све више повећава. Да ли је реч о породицама, адолесцентима или старијим нема правила, али се број повећава. Повећава се и број хоспитализованих, а капацитети болнице су већ на измаку. Вирулентност је већа, а клиничка слика је за многе прилично тежа”, нагласила је Бојичић Илићева.
Интересовање грађана је све боље за вакцинацију. У почетку је било скепсе, али се сада људи вакцинишу.
“Имамо од 11.000 до 12.000 вакцинисаних. Првом дозом је вакцинисано око 7.000, другом преко 4.000. Суграђани и даље могу да бирају коју вакцину желе, а одзив је добар. Начинили смо један корак који је јако добар – масовна имунизација”, додаје де Бојичић Илићева.
Наводи да су увидели да популација преко 65 година стоји лошије са еУправом.
“И онда смо преко локалне самоуправе направили спискове људи и велики број људи се одазвао за два дана. У Малој и Великој Плани имамо 150 људи, што је импозантна бројке, с обзиром да не би ни дошли. Имаћемо сутра пунктове тамо, да не чекају”, истиче др Бојичић Илићева.
У пиротској болници на лечењу 21 пацијент
Према последњим подацима Завода за јавно здравље у Пиротском округу регистровано је четрдесетак позитивних на коронавирус. У ковид амбуланти у просеку је 150 прегледа, а у пиротској болници је на лечењу 21 пацијент. Епидемиолози ситуацију оцењују као неповољну, са тенденцијом погоршања.
Вакцинација тече по плану. До сада је у Пиротском округу вакцинисано преко 15.000 особа, од којих је другу дозу примило око 8.500 грађана. У суботу су грађани примали прву дозу, а данас само другу дозу кинеске вакцине.
Мере се поштују, раде само прехрамбене продавнице, апотеке и бензинске пумпе, јавља репортер РТС-а.
Без пријава за окупљање већег броја људи од прописаног у Нишу
Милан Ђорђевић из Комуналне милиције у Нишу каже да су патроле контролисале поштовање епидемиолошких мера.
“Ситуација је била задовољавајућа, мере су поштоване, како од стране угоститеља, тако и од стране других субјеката. Радило је оно што је било прописано уредбом Владе Србије, апотеке, прехрамбене радње и пумпе, односно точиона места”, наводи Ђорђевић.
У ноћним часовима су имали пријаве.
“Имали смо у петак на суботу десет пријава у вези са ремећењем кућног реда, на две локације су затечени и наводи пријаве, али у смислу прегласне музике, а не окупљања. У суботу на недељу смо имали три пријаве. Ово су све ситуације где је била прегласна музика, није било већег броја од прописаног уредбом”, наводи Ђорђевић.
Нису, каже, имали пријаве окупљања већег броја људи на алтернативним локацијама.
“Можемо да кажемо да је ситуација јако добра у Нишу”, истиче Ђорђевић.
Ниш се приблићава броју од 100.000 вакцинисаних. Пријава за вакцинацију старијих који се нису пријавили преко еУправе и данас је од 8 до 15 сати.
Стиже и најава о отварању треће ковид амбуланте у понедељак, као и најава да се у ковид систем враћа и институт у Нишкој Бањи.
Имунолог Попадић: Више од 80 одсто људи може лако да се зарази
Имунолог Душан Попадић рекао је за РТС да имунизација у Србији односу на друге земље тече одлично, али у односу на потребе – недовољно и зато треба убрзати темпо.
Имамо више од 80 одсто људи који могу да буду лако заражени, истакао је Попадић.
Вакцинација би требало да стави тачку на пандемију. “Још смо далеко од тога, више од 80 одсто људи није заштићено, дошли смо до тога да имамо 20 одсто људи који су можда заштићени, треба убрзати темпо, треба се што пре имунизовати”, рекао је Попадић.
У Србији дато 1.957.065 доза вакцина, прва у Европи и региону по броју особа које су примиле другу дозу
У Србији је до сада дато 1.957.065 доза вакцина против коронавируса, а 738.756 особа примило је и другу дозу, показују најновији подаци Владе Србије.
Србија је прва у Европи и региону по броју оних који су добили другу дозу вакцине на милион становника. У региону следе Мађарска, Словенија, Румунија, Хрватска, Бугарска и Албанија.
Србија је прва у региону и по укупном броју ревакцинација, а следе Румунија, Мађарска, Словенија, Хрватска, Бугарска и Албанија.
Када је реч о броју ревакцинација на милион становника у свету, Србија је на петом месту, после Израела, Сејшела, Уједињених Арапских Емирата и Бахреина.
Када је реч о броју вакцинација на милион становника, Србија је друга у Европи, после Велике Британије.
„Српска стварност“