Mesto za reklamu
  1. 01. 2022.

У Белгији новооболело  још 28 хиљада људи и то је нови дневни рекод

Број новозаражених вирусом корона у Белгији у претходнодној недељи премашио је 28.000 чиме је оборен рекрод по броју дневно пријављених инфекција од почетка пандемије. У односу на претходну недељу, број заражених на дневном нивоу у Белгији скочио је за 86 процената.

У тој земљи су од данас на снази и нове мере када је реч о обавезном карантину и PCR тесту након високоризичних контаката.

Особе које су примиле бустер дозу, или су у оквиру од пет месеци од основне вакцинације, више неће морати да иду у карантин или да се тестирају након вискоризичних контаката.

Они који још нису примили додатну дозу или су примили другу дозу пре више од пет месеци и даље ће морати у карантин од седам дана уз могућност изласка након четири дана уз негативан антигенски самотест.

Невакцинисане особе морају да буду у карантину десет дана.

У Белгији се, без обзира на статус вакцинације, од свих грађана тражи да раде од куће, избегавају контакт са ризичним особама и носе FFP2 маске.

Број умрлих од ковида могао би бити 200 дневно у Мађарској 

Дневни број нових случајева ковида-19 у Мађарској би могао да достигне нови врхунац и да премаши цифру од 13.000, при чему би број умрлих достигао бројку од 200 преминулих дневно, упозорио је данас један министар у мађарској влади. Миклош Каслер, који је министар људских ресурса али је задужен и за здравство, рекао је за локални Инфорадио да влада разматра могућност да понуди четврту дозу вакцине, али да је потребно више анализа како би се проценило колико дуго траје имунитет након треће дозе.

Мађарска је у петак пријавила 6.524 нове инфекције, а 39.780 људи је умрло од ковида-19

Нешто више од шест милиона од укупно 10 милиона људи колико живи у Мађарској примило је најмање две дозе вакцине, а 3,21 милиона је примило и трећу допунску дозу.

Ипак, стопа вакцинације у земљи и даље заостаје за западноевропским нивоима.

Влада премијера Виктора Орбана је од новембра појачала кампању вакцинације, а сада нуди вакцине свима, без претходне регистрације, као и допунске дозе деци од 12-17 година.

Школе у Мађарској су ове недеље поново отворене широм земље.

У Мађарској је бустер доза обавезна за здравствене раднике, а вакцинација за све наставнике.

Велика Британија разматра смањење периода изолације на 5 дана

Велика Британија је направила напредак у борби против омикрон соја корона вируса и разматра да смањи период самоизолације који би трајао пет дана, изјавио је данас премијер те земље Борис Џонсон, истовремено упозоривши да је број хоспитализованих пацијената због ковида порастао.

Упитан да прокоментарише смањење периода самоизолације са седам на пет дана, рекао је да влада разматра то, али и да ће пратити савете научника, пренео је Ројтерс.

“Морамо да осигурамо да се заустави омикрон. Правимо одличан напредак. Међутим, тренутно у болницама имамо око 18.000 људи, то је велики скок у односу на претходни пероид и бројке се и даље повећавају”, казао је Џонсон, додавши да се “можда око 30 одсто” хоспитализованих инфицирало у болници.

Приватне болнице у стање приправности

Велика Британија ставила је данас највеће приватне здравствене праксе у стање приправности ако дође до тога да омикрон сој корона вируса преплави болнице Националне здравствене службе (НХС) у Енглеској.

“Милиони пацијената су већ добили своје тестове и лечење захваљујући нашем постојећем уговору са независним пружаоцима услуга”, рекао је главни директор НХС Дејвид Сломан, преноси агенција Ројтерс.

Како наводи Гардијан, према тромесечном споразуму, приватно медицинско особље и установе биће стављене у стање приправности како би подржале НХС уколико пријем у болницу или одсуство особља због ковида-19 угрозе пружање хитне неге.

Пацијенти на које се односи ово укључују неке од њих који чекају на операцију рака.

“Овај споразум демонстрира сарадњу међу нашим здравственим службама како би се створила додатна заштита која осигурава да људи могу да наставе да добијају негу која им је потребна од нашег водећег НХС-а, кад год им је потребна,” изјавио је министар здравља Саџид Џавид.

Словачка укинула ноћни полицијски час због ковида, али су остале многе тешке мере

У Словачкој је укинут ноћни полицијски час који је био на снази од 17. децембра, а школе и културни објекти су поново од данас отворени.

Међутим, све друге мере које се тичу продавница, услуга, хотела, скијалишта и путовања аутобусима остају да важе, пошто је и даље на снази ванредно стање, јавља словачка агенција ТАСР.

Такође, није укинута ни забрана окупљања више од шест особа.

Улазак у продавнице, локале који пружају услуге и ресторане и даље је регулисан прописима, што значи да ће продавнице са основним прехрамбеним намириницама наставити да раде у основном режиму, док ће неесенцијалне продавнице бити доступне само потпуно вакцинисаним људима и онима који су се опоравили од ковида у последњих шест месеци.

“Под строгим противепидемијским мерама, од данас су поново отворене основне и средње школе, а ношење маски за лице је обавезно од првог разреда основне школе”, изјавила је портпаролка словачког министарства здравља Зузана Елијасова.

Она је додала и да се родитељима препоручује да тестирају своју децу пре него што се врате у школу и да то понове два пута недељно.

Од данас је, такође, дозвољено отварање културних манифестација за вакцинисане и оне који су прележали вирус, и то за највише 50 посетилаца.

Док је био актуелан делта сој, Словачка је имала рекордан број оболелих, али тренутно је број новооболелих у паду.

Држава од 5,5 милиона становника је забележила око 864.000 случајева короне и 16.989 смртних случајева.

Словачке власти очекују да ће омикрон постати доминантан крајем јануара, а досад је у тој земљи забележено званично 54 инфицираних овим сојем.

Шведска уводи нове мере да спречи ширење ковида

Шведска ће увести додатне мере за сузбијање све већег броја случајева ковида-19 и појачаног притиска на здравствени систем, изјавила је данас шведска премијерка Магдалена Андерсон.

“Ситуација се, без сумње, погоршала. Ниво заражености у Шведској је на историјски високом нивоу“, изјавила је Андерсон на конференцији за новинаре, а преноси агенција Ројтерс.

Нове мере укључују рад од куће тамо где је то могуће, ограничено радно време за барове и ресторане, и ограничен број људи на јавним догађајима.

ЕМА: За пар недеља у употреби Фајзеров лек против короне

Европска агенција за лекове (ЕМА) започела је процену оралног антивирусног лека Паксловида компаније Фајзер Европа, а до условног одобрења и стављање лека у промет могло би да дође по убрзаној процедури за неколико недеља, наводе у седишту ЕМА

Лек се користи за третман благих до умерених симптома болести изазване инфекцијом корона вирусом код одраслих и адолесцената (од 12 година и старијих са тежином од најмање 40 кг) који су под високим ризиком од прогресије до тешког Ковид-19.

ЕМА наводи да су већ започели прегледе података из лабораторијских и клиничких студија, како и резултата студије о употреби лека Паксовида код нехоспитализованих и невакцинисаних пацијената са Ковидом-19.

У складу са убрзаним роковима за третмане, ЕМА је издала и мишљење које описује како лек треба да се развија и проучава за употребу код деце.

Италија: Нове мере као подстицај грађанима да се вакцинишу

Новоуведене мере и ограничења који су од данас на снази у Италији највише су усмерени против невакцинисаних.

Између осталог, Италијанима су за улазак у јавни превоз, кафиће, хотеле, теретане и за бројне друге свакодневне активности потребни доказ о вакцинацији или опоравку од недавне инфекције, преноси АП.

Нова мера названа “супер пропусница” значи да није довољан само негативан тест да би се добио приступ различитим услугама, а ступила је на снагу у тренутку када се велики број грађана враћа на посао, а деца у школе након божићних и новогодишњих празника и када се свакодневно евиденитира преко 100.000 новозаражених у Италији.

Нове мере владе требало би подстицајно да делују да се вакцинишу сви који то нису учинили до сада.

Италијани су углавном подржали рестриктивне мере које подразумевају ношење маски на отвореном и стандардну здравствену пропусницу за улазак на радна места.

Многи су поздравили и нова ограницења, чије спровођење од данас надзире полиција која на железницким станицама проверава ковид-статус путника и опомиње да се носе заштитне маске типа Ффп2, које су од данас обавезне у јавном превозу.

„Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here