- 12. 2021.
Широм Европе већина земаља спроводи и најављује нове ригорозне мере заштите. Шпанија поново уводи као обавезу ношење маски и на отвореном, што је део пакета мера са циљем да се заустави омикрон сој корона вируса који се брзо шири, саопштио је премијер Педро Санчез . Ношење маски у затвореном је већ обавезно и многи Шпанци практикују да их носе и на отвореном, иако је законска обавеза да то чине укинута у јуну.
Први смртни случај заражен омикроном у Немачкој |
Роберт Кох институт објавио је данас први смртни случај особе заражене омикрон сојем корона вирусом у Немачкој.
Преминули је био у старости између 60 и 79 година, произилази из дневног предлога Роберт Кох института. До сада је у Немачкој регистровано 3.198 случаја заразе омикрон сојем. То одговара расту од 25 одсто у односу на претходни дан. |
У Шпанији обавезно ношење маски и на отвореном простору
Обавезно ношење маски на отвореном биће одобрено данас на ванредној седници владе и ступиће на снагу на Бадње вече, а премијер је рекао да ће постојати бројни изузеци, на пример када су људи на отвореном са рођацима са којима живе, преноси Ројтерс.
Са скоро 80 одсто вакцинисаног становништва, Шпанија је у великој мери била поштеђена таласа инфекција који је приморао више европских земаља да пооштре ограничења током јесени, али недавно ширење омикрон соја повећао је број случајева, са рекордом од око 60.000 нових инфекција данас, иако су пријеми у болнице и на одељења интензивне неге и даље прилично ниски у поређењу са претходним таласима ковид-19.
Неки стручњаци и опозиционе странке критиковале су Санчеза да није поново увео ограничења кретања због ширења омикрона, као што су то учиниле друге европске земље попут Португала или Холандије, али је он то одбацио, наводи Ројтерс.
“Ово није март 2020. или Божић 2020.”, рекао је Санчез, наводећи као аргумент високу стопу вакцинације у шпанској популацији што је у супротности са ситуацијом у раним фазама пандемије, када вакцине нису биле доступне.
Шпански региони, који су одговорни за своје здравствене системе и имају моћ да ограниче капацитете за окупљања у затвореном простору и радно време објеката, за сада остају само на необавезујућим препорукама за грађане, наводи Ројтерс.
Неопходан негативан тест за улазак у Данску и за вакцинисане
Данска ће од 27. децембра захтевати од странаца који улазе у земљу да имају негативан тест на корона вирус, без обзира на то да ли су вакцинисани.
Како се наводи у саопштењу данског министарства здравља, према новим правилима, сви који нису држављани Данске, а који желе да уђу у земљу, мораће да покажу негативан PCR тест, не старији од 72 сата или негативан брзи антигенски тест, не старији од 48 сати, преноси Гардијан.
Како се наводи, захтев је уследио након сличних одлука које су донеле раније ове недеље Шведска и Финска.
Та мера у земљи ће бити на снази до 17. јануара, а кршење ове одлуке могло би да резултира новчаном казном од око 470 евра, наводи Гардијан.
Британија: Ускоро четврта доза, четири месеца после треће
Велика Британија разматра давање четврте дозе антиковид вакцине, која би могла да се прими четири месеца након треће, бустер дозе, са циљем да се заустави ширење омикрон соја.
О овој опцији већ размишљају и Немачка и Израел.
Давање другог сета бустер доза разматрају британски експерти из Заједничког одбора за вакцинацију и имунизацију, пренео је “Дејли мејл”, позивајући се на “Телеграф”.
Експерти засад гледају нивое имунитета које даје трећа доза, као и број хоспитализација од омикрона.
Особе са ослабљеним имунитетом већ могу да приме четврту дозу, а ускоро би могле да је приме и старији људи и особе нарушеног здравља.
Аустрија: Због истека рока могу да пропадну милиони вакцина
У Аустрији прети да пропадне више милиона доза вакцина против корона вируса пошто им истиче рок важења, упозорава организација „Лекари без граница“.
У извештају, који је објавила агенција АПА, чак и ако би се у првом кварталу све особе вакцинисале првом, другом или бустер дозом, па и деца, наводи се да би до краја марта 10,2 милиона доза остало у складишу.
Експерт “Лекара без граница” Маркус Бахман рекао је да тренутно има седам милиона неискоришћених доза.
„То је драматичан вишак, због чега постоји потреба за деловање“, казао је он подсећајући да вакцине имају кратак рок важења од шест до девет месеци.
Бахман указује да је проблем те вакцине проследити другим земљама, јер су произвођачи осигурали уговором право вета, у чему је Модерна веома стриктна.
Он је указао на проблем са вакцином АстраЗенека, која се од лета готово уопште више не даје, а Аустрија је добила 5,2 милиона доза, од којих је 2,2 милиона донирано.
Преосталих три милиона доза налази се у складиштима и њима ће истећи рок важења.
Бахман је истакао и да је тешко имати тачан податак о вакцинама којима истиче рок важења, због недовољне транспарентности власти.
Бугарска даје пензионерима више од 40 долара ако се вакцинишу
Бугарски премијер Кирил Петков изјавио је данас да ће старији људи који добију вакцину против ковида-19 имати право на новчану награду, у оквиру напора његове владе да повећа стопу вакцинације која је међу најнижима у Европској унији.
Петков, који је ступио на дужност овог месеца, изјавио је да ће сваки пензионисани Бугарин добити једнократну исплату од 75 лева (43,40 долара) као додатак на пензију у наредних шест месеци, пошто се вакцинишу првом или другом дозом, преноси агенција Ројтерс.
Пензионери који су већ примили три дозе ће, такође, имати право на додатак.
Навео је да је приоритет његове владе да се ублажи притисак на болнице и заштите старији грађане који су најугроженији.
Бугарска има најнижу стопу вакцинације у ЕУ, будући да је потпуно вакцинисано само 27 одсто одрасле популације.
Земља има највећу стопу смртности од ковида-19 у европском блоку.
Петков је рекао и да се нада да ће нови подстицаји помоћи да се вакцинише око 300.000 Бугара старијих од 65 година до краја јануара.
Бугарска је јуче пријавила 1.463 нових инфекција у односу на рекордне податке из октобра, и 56 нових смртних случајева.
Од почетка пандемије, у овој земљи са популацијом од 7 милиона људи преминуло је 30.359 људи.
Италија пооштрава мере, обавезне маске на отвореном
Италијанска влада ће пооштрити мере ограничења у настојању да обузда нагли пораст инфекција корона вируса, укључујући увођење обавезног ношења маски на отвореном, саопштено је данас из кабинета премијера.
Како наводи Ројтерс, међу осталим мерама, за које се чини да ће бити одобрене када се министри састану у току дана, је и смањење важења ковид сертификата, који омогућавају приступ низу места и услуга, и то на шест месеци са садашњих девет.
У саопштењу кабинета такође се наводи да земља разматра затварање дискотека и клубова до Нове године.
Грчка отказала божићне и новогодишње јавне прославе
Грчка је забранила јавне прославе поводом Божића и Нове године, и наложила ношење маски на отвореном како би помогла у сузбијању ширења омикрон соја, изјавио је данас грчки министар здравља Танос Плеврис.
Мере ће бити на снази од сутра ујутру, а грађани ће морати да носе две маске или маске које пружају високу заштиту у јавном превозу и у супермаркетима, преноси агенција Ројтерс.
Истовремено, страни посетиоци се “снажно охрабрују” да ураде два ПЦР теста неколико дана по доласку.
Министар здравља је поручио да се у новој години очекују додатне мере, углавном на забавним и спортским догађајима, како би се избегао нови локдаун.
“Стално пратимо случајеве како бисмо видели да ли после делта варијанте постоји ширење омикрона”, изјавио је Плеврис на конференцији за новинаре.
Грчка је пријавила само неколико десетина случајева омикрона од почетка месеца.
Грчке власти су јуче пријавиле 5.641 нових инфекција и 69 повезаних смртних случајева, чиме је укупан број инфекција од почетка пандемије порастао на 1.049.936, а број умрлих на 20.126.
Са популацијом од 11 милиона људи, Грчка је до сада дала више од 7,3 милиона првих доза вакцина, а око 65,7 одсто Грка је потпуно вакцинисано.
Француска регистровала рекордних 91.608 новозаражених
Француска је у протекла 24 сата забележила рекордних 91.608 случајева корона вируса, показали су данашњи подаци Министарства здравља, што је највећи број новозаражених у земљи од почетка пандемије.
У претходној вести агенција Ројтерс је известила да је број новозаражених 88.000, да би убрзо кориговала ту цифру.
“Данашње бројке нису добре”, поручио је новинарима министар здравља Оливије Веран, преноси агенција Ројтерс.
Подаци Министарства здравља такође су показали да је Француска регистровала још 179 смртних исхода, док је број заражених пацијената у јединицама интензивне неге достигао 3.208, што је за 61 више него претходног дана.
Председник Емануел Макрон нада се да ће кампања имунизације бустер дозом вакцине против корона вируса помоћи да се обузда пети талас пандемије који је погодио земљу.
Такође је поново данас позвао Французе да “се брину једни о другима” и тестирају у установама или код куће пре сусрета с блиским особама, суочени с петим таласом ковида-10 и омикрон варијантом.
У Италији рекордан број новозаражених
У последња 24 сата у Италији је забележен рекордан број од 44.959 нових случајева инфекције ковидом што је рекорд од почетка пандемије пре две године, пише агенција Анса.
Претходно највећи број заражених у једном дану забележен је 13 новембра 2020, када је регистровано 36.293 особа инфицираних ковидом 19.
Влада разматра увођење нових мера ограничења, поред постојећих.
Упоредо са владиним и медицинским мерама за спречавање ширења вируса, широм Италије се спроводе детаљне контроле провођења и поштовања обавеза.
Специјално одељење полиције открило је више од 300 невакцинисаних лекара, који су још увек радили иако је према одлуци владе за медицинске раднике од 15 октобра обавезна имунизација.
Контролишу се и путници у градском саобраћају, а полиција проверава “грин пас” и код путника на стајалиштима градског саобраћаја.
У Трсту, где су лучки радници два месеца протестовали против увођења потврде о вакцинацији, стање се погоршава, јер је 30 одсто запослених заражено, а трећина и даље одбија да се имунизује.
Због тога су губици тршчанске луке, према писању локалног листа ”Ил Пицоло” вишемилионски.
Каталонија уводи ноћни полицијски час због омикрона
Североисточна шпанска покрајина Каталонија добила је судско одобрење за увођење ноћног полицијског часа, док Мадрид дели милионе тестова како би спречио даље ширење омикрон варијанте корона вируса.
Шпанија је укинула већину рестриктивних мера током лета, потпомогнута високом стопом вакцинације, преносе агенције.
Омикрон је у среду довео до рекордних 60.000 новозаражених, због чега су се делови Шпаније одлучили за нова затварања.
Најстроже мере предузела је Каталонија која ће од вечерас забранити својим становницима да напуштају дом између 1 и 6 сати ујутро.
Покрајина Мурсија на југу наредила је затварање радњи и објеката у 1 ујутро, тиме значајно ограничивши рад кафића и ресторана у регији у којој иначе остају отворени до ситних сати.
Регија око Мадрида фокусирала се на боље тестирање, обећавши да ће током божићних празника поделити 12 милиона брзих тестова.
Састанак регионалних лидера који је у среду сазвао премијер Педро Санчез није резултирао ширим договором о мерама, осим обавезног ношења маски и на отвореном.
Министар здравља Каролина Дариас је представљајући ту меру нагласила да нема потребе за узбуном.
“Нисмо у истој ситуацији као прошлог Божића. Прекретница је висока стопа вакцинисаних”, рекла је она.
„Српска стварност“