Mesto za reklamu
  1. 03. 2021.

Од почетка пандемије у свету је забележено више од 116 милиона случајева корона вируса, од којих је тренутно активно скоро 22 милиона, показују најновији подаци сајта “Worldometers”. САД и даље предњаче по броју оболелих и преминулих. На другом месту по броју оболелих је Индија са више од 11 милиона заражених, а на трећем Бразил са више од 10 милиона оболелих.

Како се прецизира на сајту, до сада се 116.033.147 људи заразило коронавирусом у свету, 2.576.206 је преминуло, а 91.713.215 се опоравило од ове инфекције.

У свету је тренутно активно 21.743.726 случајева, а 0,4 одсто оболелих, тачније њих 90.083, налази се у тешком или критичном стању.

Сједињене Америчке Државе и даље предњаче по броју оболелих и преминулих, са 29.469.081 заражених и 531.951 смртних случајева.

На другом месту по броју оболелих је Индија са више од 11 милиона заражених, а на трећем Бразил са више од 10 милиона оболелих.

Остале државе имају мање од пет милиона заражених.

Што се тиче преминулих, на другом месту је Бразил са 259.402 смртних случајева, на трећем Индија са 157.584 преминулих, а на четвртом Велика Британија са 124.025 смртних случајева.

Остале државе у свету имају мање од 100.000 преминулих од последица коронавируса.

Молдавија прва у Европи добила вакцине из “Ковакса”

Молдавија је прва европска земља која је примила вакцине провив коронавируса из глобалног програма “Ковакс”, саопштила је председница те земље Маја Санду.

Она је на Твитеру написала да је прва транша од 14.000 доза вакцина синоћ стигла у Молдавију, преноси Ројтерс.

У Молдавији је имунизација почела пре три дана вакцинама АстраЗенеке које је тој земљи поклонила Румунија.

У Мађарској преминуло 143 болесника, регистровано 6.369 новозаражених

Од почетка епидемије, у Мађарској је од последица ковида-19 умрло 15.619 људи. Број активних случајева је 105.371, док се од коронавируса опоравило 331.557 људи.

На болничком лечењу је 6.867 болесника, док се 677 пацијената налази на механичкој вентилацији. У Мађарској су до сада вакцинисане 862.953 особе, док је 279.727 грађана примило и другу дозу цепива. Због сумње на ковид 19 у обавезном карантину је 45.164 грађана.

У Мађарској је до сада на ковид-19 тестирана 3.781.181 особа.

Због неношења или неправилног ношења заштитних маски прекршајну казну до сада је платило 27.924 грађана, док је због кршења полицијског часа од 20 часова до 5 ујутро мађарска полиција казнила 45.990 људи.

(РТС)

Завршена процена ЕпиВак корона и 2. фаза за спутњик лајт

Руски министар здравља Михаил Мурашко потврдио је да је завршена стручна процена примене код старијих људи вакцине “ЕпиВак корона” коју је развио Државни научни центар “Вектор”, као и друга фаза клиничких испитивања вакцине “спутњик лајт”, преноси Тас.

“Завршена је друга фаза клиничких испитивања за ”спутњик лајт” и сада се она шаљу на стручну процену. Завршена је и процена вакцине ”ЕпиВак корона” коју је произвео центар ”Вектор” за особе старије од 60 година”, потврдио је министар на конференцији за штампу.

Тас преноси да је руско Министарство здравља издало 16. новембра дозволу за клиничка испитивања вакцине “ЕпиВак корона” на 150 добровољаца старијих од 60 година, а дозвола за испитивања 3.000 добровољаца старијих од 18 година издата је 18. новембра.

Министарство здравља је такође у јануару издало дозволу за спровођење клиничких испитивања вакцине против вируса корона “спутњик лајт”, која је прва компонента вакцине “Спутњик В” и која, према речима директора Центра “Гамалеја” Алексадра Гинцбурга, пружа заштиту у трајању од четири или пет месеци и смањује могућност да особа оболи од тешког облика ковид-19, наводи агенција.

(Танјуг)

Јапан продужава ванредно стање у Токију и три префектуре

Влада Јапана продужиће ванредно стање у региону Токија за још две недеље јер је здравствени систем у том делу земље још пренапрегнут због великог броја ковид пацијената, рекао је данас министар задужен за одговор на пандемију Јасутоши Нишимура.

Он је објаснио да је влада добила прелиминарно одобрење стручњака да продужи ванредно стање до 21. марта за Токио и три суседне префектуре, преноси АП.

Премијер Јошихиде Суга је 7. јануара прогласио ванредно стање за Токио и префектуре Канагава, Саитама и Чиба, које је касније продужено до 7. марта.

Словенија пооштрава режим уласка због нових сојева короне

Због опасности од уношења нових варијанти корона вируса, Словенија ће од понедељка спроводити појачани надзор и заоштрити услове за улазак у земљу на граници с Италијом, Аустријом и Мађарском.

Исто тако, од понедељка 15. марта сви који у Словенију улазе као дневни или седмични радни мигранти мораће да покажу негативни тест на корона вирус, не старији од седам дана, што до сада нису морали, а били су ослобођени и обавезног карантина, преноси агенција Хина.

Негативни тест на корона вирус мораће да имају и особе које повремено прелазе границу због бриге о особама, странци који имају земљу у Словенији, као и особе које улазе због образовања.

Све те категорије до сада су биле изузете од карантина или обавезног недељног тестирања.

Улазак у Словенију из Аустрије од понедељка ће бити могућ преко четири већа гранична прелаза који ће бити отворени 24 сата, а остали ће радити скраћено време, рекао је данас на конференцији за новинаре у Љубљани словеначки министар унутрашњих послова Алеш Хојс и додао да ће на контролним тачкама с Италијом, Аустријом и Мађарском словеначка полиција од понедељка спроводити појачани надзор.

(Tанјуг)

У свету од ковида-19 преминуло 840 новинара

У протеклој години, у 68 земаља света од ковида-19 преминуло је 840 новинара, саопштила је швајцарска невладина организација Press Emblem Campaign (ПЕЦ).

У саопштењу се наводи да је реч о највећем губитку медијских радника од завршетка Другог светског рата, преноси агенција Анадолија.

Истиче се да су у протеклој години борбу с ковидом-19 свакодневно губила по два новинара, као и да је од 1. марта 2020. године до данас преминуло 840 новинара.

Највише новинара преминуло је у латиноамеричким земљама, где је забележен губитак 458 новинара током пандемије.

На азијском континенту је борбу с корона вирусом изгубио 151 новинар, у Европи 147, у Северној Америци 45 и у Африци 39 новинара.

Наводи се да је у Перуу преминуло 108 новинара, у Бразилу 102, у Мексику 87, у Индији 56, у Италији 46 те у Турској 21 новинар.

ПЕЦ је упозорио да многи смртни случајеви новинара нису регистровани, јер нису били тестирани.

(Танјуг)

У Бразилу највише новозаражених у једном дану од јула

Након што је у Бразилу два узастопна дана забележен рекодан број преминулих од ковида-19, председник Жаир Болсонарао поручио је јуче грађанима да престану да “кукају” и да крену даље.

Бразил је на другом месту у свету по броју жртава корона вируса, одмах после САД, подсећа агенција Ројтерс.

Земља се тренутно суочава са најгором фазом пандемије, а препуне болнице доводе здравствени систем до пуцања, наводи британска агенција.

“Доста је било панике и кукања, колико дуго још можемо да плачемо? Колико ћете још остати у кућама док је све затворено? Нико више то не може да поднесе. Ми жалимо за сваким преминулим, али нама је потребно решење”, рекао је Болсонаро окупљенима на једном догађају.

Према подацима које је објавило Минстарство здравља за последња 24 сата регистрована су 75.102 нова случаја ковида-19, што представља највише новооблелих у једном дану од јула прошле године.

Бразил је данас забележио и 1.699 смртних случајева повезаних са инфекцијом корона вирусом.

Укупно је у овој земљи од почетка пандемије заражено скоро 10,8 милиона људи, а преминуло је више од 250 хиљлада оболелих.

(Танјуг)

„Српска стварност“ / Агенције /

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here