- 01. 2021.
Широм света од почетка пандемије коронавирусом регистровано је више од 101 милиона људи, а до сада је од последица инфекције преминуло 2.184.000 оболелих.
Највише заражених и преминулих од последица ковида 19 на свету налази се у САД са више 26.166.000 људи, односно 439.517.
На другом месту по број инфицираних је Индија са 10.702.000 случајева, док је на трећем Бразил, где је регистровано девет милиона заражених коронавирусом, говоре подаци портала Worldometers.
Следе Русија и Велика Британија са више од 3,7, док Француска има нешто преко 3.100.000 заражених од почетка пандемије.
Шпанија, Италија, Турска, Немачка и Колумбија имају више од два милиона оболелих, а више од милион заражених је у Аргентини, Мексику, Пољској, Јужној Африци, Ирану, Украјини и Перуу и Индонезији.
По броју преминулих, на другом месту, после САД, налази се Бразил са 220.237 смртних случајева, а на трећем Индија са 153.885 жртава последица заразе ковидом 19.
Велика Британија бележи највећи број преминулих у Европи – 101.887.
Фајзер: Производња вакцина враћена у нормалу
После најављеног кашњења у производњи вакцина, погон “Фајзера” у Белгији вратио се свом нормалном распореду производње, саопштила је та компанија.
“Фајзер” је 15. јануара најавио да ће привремено испоручити мање доза вакцине против коронавируса због прилагођавања у свом производном процесу у својој фабрици у белгијском граду Пурсу.
“Као што смо и најавили, вратили смо се свом производном распореду,” рекла је у портпаролка Мари-Лисе Верселден, наводи Браселс тајмс.
Према њеним речима, последице кашњења су биле минималне, испоручено је осам одсто доза мање од планираног.
Нови Зеланд: Први случај заразе у последњих неколико месеци
Власти Новог Зеланда уводе додатна карантинска правила након што су у Окланду потврђена два случаја са јужноафричком мутацијом коронавируса и очекује одлуку Аустралије о томе да ли ће поново дозволити путовања без карантина за становнике ове државе.
Аустралија је суспендовала такозвани једносмерни “путнички балон” са својим суседом на 72 сата након што је Нови Зеланд у понедељак потврдио свој први случај инфекције коронавирусом у последњих неколико месеци, а од тада су још две особе имале позитиван тест на јужноафрички сој коронавируса и сви случајеви повезани су са истим карантинским смештајем у највећем новозеландском граду Окланду, преноси Ројтерс.
Нови Зеланд је најавио да ће због тога пооштрити правила у карантинским објектима и да људи неће моћи да напусте своје собе 12 дана након теста.
Премијерка Џасинда Ардерн рекла је да је уверена у мере које се предузимају за заустављање нових инфекција и да је саветовала здравствене службе да Аустралији пруже све информације које ће им помоћи да донесу одлуку о ограничењима за долазак са Новог Зеланда.
Нове инфекције коронавируса на Новом Зеланду се дешавају у тренутку када је ова држава најбоље рангирана међу скоро 100 других земаља на основу успешности у борби са пандемијом.
Укупан број активних случајева на Новом Зеланду је 69, а земља је до сада имала 1.943 потврђена случаја.
(Танјуг)
Ублажавање мера у Аустралији, 11 дана без нових случајева
Мере због коронавируса на границама између три најмногољудније савезне државе у Аустралији требало би да буду ублажене, пошто је та земља већ 11 дана без нових случајева заразе коронавирусом, најављују аустралијске власти.
Аустралија је увела меру карантина и строге контроле за путнике из савезне државе Нови Јужни Велс (НСВ) након избијања епидемије у Сиднеју крајем децембра, а пошто су жаришта у овом граду сада под контролом, то другим деловима земље које немају нове случајеве даје могућност да отворе своје границе за становнике НСВ, преноси Ројтерс.
Премијерка Kвинсленда Анастасија Палашчук потврдила је данас да ће њена држава примати становнике НСВ од 1. фебруара.
„Желим да видим породице и пријатеље како се поново окупљају”, рекао је Палашчук на конференцији за новинаре, наводи агенција.
Југоисточна држава Викторија, која је домаћин првог од четири највећа тениска турнира на свету, Аустралијан опена наговестила је да би у петак могла да промени мере које важе на граници са НСВ.
У овом делу Аустралије већ 22 дана није било локалних случајева инфекције KОВИД- 19, а у Викторији је на снази систем дозвола за све путнике у којем су државна подручја означена као зелена, наранџаста или црвена у складу са њиховом епидемиолошком ситуацијом.
Аустралија је од марта пријавила више од 22.000 локалних случајева инфекције и 909 смртних случајева и сврстава се међу десет најуспешнијих земаља у борби са пандемијом коронавируса, наводи Ројтерс.
(Танјуг)
Више од 1.200 преминулих у Бразилу, новозаражених преко 63.500
У Бразилу су у последња 24 часа регистрована 1.283 смртна случаја повезана са инфекцијом коронавирусом, а забележено је још 63.520 заражених, саопштило је тамошње Министарство здравља.
Бразил, у којем је регистровано више од 220.000 смртних случајева, на другом месту у свету је, одмах после САД, по броју преминулих од последица инфекције коронавирусом, наводи Ројтерс.
Према подацима министарства здравља ове јужноамеричке земље, од почетка пандемије укупно је оболело скоро девет милиона људи.
(Танјуг)
Јужна Кореја: Масовна вакцинација од јула
Власти Јужне Кореје саопштила су да ће вакцинацију становништва против коронавируса за започети у трећем кварталу ове године, преноси Ројтерс.
Вакцинација медицинских радиника и корсиника старачких домова требало би да почне наредног месеца.
Циљ је, како се наводи, достизање нивоа “имунитета стада” масовном вакцинацијом до новембра.
(Гардијан)
Мексико: Скоро 18.000 новозаражених, умрле још 1.623 особе
Министарство здрвља Мексика саопштило је да су у тој земљи потврђео 27.944 нових случајева коронавируса, а да су још 1.623 особе умрле од последица инфекције ковидом 19.
У Мексику су од почетка пандемије регистровано 1.806.849 заражених, а умрло је 153.639 људи.
Мексико је по броју умрлих од коронавируса на четвртом месту у свету, после САД, Бразила и Индије.
Влада је саопштила да је стварни број заражених вероватно знатно већи од званичних података због малог броја тестираних.
(Гардиjан, Танјуг)
„Српска стварност“ / Агенције /