Mesto za reklamu
  1. 12. 2021.

Значајан пораст новозаражених бележи Африка, 53 одсто, где је регистрована и смртност повећана за 15 одсто, а број случајева расте и у западном Пацифику. Око 63 одсто свих нових случајева забележен је у Европи, где је преминуло и 60 одсто свих ковид пацијената у свету.

Највише новозаражених протекле недеље регистровано је у Сједињеним Државама, Уједињеном Краљевству, Француској и Немачкој.

Регионални директор Светске здравствене организације за Европу Ханс Клуге упозорио је да ће Омикрон постати доминантна варијанта у Европи до почетка 2022. године и да су потребне још три до четири недеље да би се утврдила тежина болести коју она изазива.

Клуге је упозорио земље да се припреме за „значајан пораст“ у новим инфекцијама.

„Нема сумње да је Европа поново епицентар глобалне пандемије“, рекао је Клуге, додајући да су инфекције порасле за 40 одсто у односу на пре годину дана и да је Омикрон сада доминантан, преноси Ројтерс.

Први пут више од 100.000 новозаражених у Великој Британији

У Великој Британији је у последња 24 сата број нових случајева корона вируса први пут од почетка пандемије прешао 100.000.

У протеклом дану у тој земљи су регистрована 106.122 нова случаја, јавља BBC.

Према подацима британске Владе, од последњег пресека преминуло је 140 особа.

Британски премијер Борис Џонсон рекао је у уторак да неће увести нова ограничења због ковида 19 у Енглеској пре Божића, али да је ситуација изузетно тешка и да је могуће да ће Влада морати да реагује након тога.

Британија је пријавила рекордне бројеве нових инфекција ковида 19 током протекле недеље, како се високо преносиви омикрон сој шири, а број хоспитализација такође је порастао, наводи Ројтерс.

Шпанија: Од суботе обавезне маске на отвореном

Шпанија поново уводи као обавезу ношење маски на отвореном, што је део пакета мера са циљем да се заустави омикрон сој корона вируса који се брзо шири, саопштио је данас премијер Педро Санчез .

Ношење маски у затвореном је већ обавезно у Шпанији и многи Шпанци практикују да их носе и на отвореном, иако је законска обавеза да то чине укинута у јуну.

Обавезно ношење маски на отвореном биће одобрено сутра на ванредној седници владе и ступиће на снагу на Бадње вече, а премијер је рекао да ће постојати бројни изузеци, на пример када су људи на отвореном са рођацима са којима живе, преноси Ројтерс.

Са скоро 80 одсто вакцинисаног становништва , Шпанија је у великој мери била поштеђена таласа инфекција који је приморао више европских земаља да пооштре ограничења током јесени, али недавно ширење омикрон соја повећао је број случајева, са рекордом од око 60.000 нових инфекција данас, иако су пријеми у болнице и на одељења интензивне неге и даље прилично ниски у поређењу са претходним таласима ковид-19.

Неки стручњаци и опозиционе странке критиковале су Санчеза да није поново увео ограничења кретања због ширења омикрона, као што су то учиниле друге европске земље попут Португала или Холандије, али је он то одбацио, наводи Ројтерс.

”Ово није март 2020. или Божић 2020.“, рекао је Санчез, наводећи као аргумент високу стопу вакцинације у шпанској популацији што је у супротности са ситуацијом у раним фазама пандемије, када вакцине нису биле доступне.

Шпански региони, који су одговорни за своје здравствене системе и имају моћ да ограниче капацитете за окупљања у затвореном простору и радно време објеката, за сада остају само на необавезујућим препорукама за грађане, наводи Ројтерс.

Нове мере у Финској за бозићне и новогодишње празнике

Финска ће за предстојеће божићне и новогодишње празнике ограничити радно време ресторана како би обуздала пораст и ширење инфекција новог омикрон соја корона вируса, саопштила је данас Влада те земље.

Како преноси Ројтерс, почевши од Бадње вечери, барови ће морати да престану да служе алкохол у 21 сат, а радиће до 22 сата.

У саопштењу Владе наводи се да ће од 28. децембра па надаље, алкохол моћи да се служи само до 17 часова, а барови ће се затварати до 18 часова, док ће ресторани радити до 20 часова.

Баровима је такође дозвољено да приме само 50 одсто гостију од максималног капацитета, а ресторанима 75 одсто.

Влада је такође одлучила да Универзитетски студенти пређу на онлајн наставу након божићних празника, а страним путницима који долазе у Финску биће потребан доказ о вакцинацији или опоравку од инфекције, или недавно урађен негативан резултат теста на корона вирус.

Такође је, у склопу нових мера, предложено да се од здравствених радника који раде са особама са ослабљеним имунитетом захтева ковид зелени сертификат, као и да се кућни комплети за тестирање изузму од пореза на додату вредност како би били приступачнији грађанима.

Док је Финска и даље међу земљама које су најмање погођене пандемијом, њена стопа заражености је у порасту последњих недеља, наводи Ројтерс.

У Пољској рекордан број смртних исхода у 4. таласу – 775

Пољска је регистровала 775 смртних случајева од корона вируса, што је највећи дневни број преминулих у четвртом таласу пандемије, показали су данашњи подаци Министарства здравља те земље.

Како преноси Ројтерс, Пољска се суочава са упорно високим дневним бројем случајева у четвртом таласу који је приморао власти да пооштре анти-ковид мере.

У саопштењу Министарства се наводи и да је скоро 83 одсто од 775 преминулих прошлог дана биле старије особе од 65 година, док 73 одсто умрлих није вакцинисано.

“Нажалост, смртни случајеви доминирају међу старијима и невакцинисанима…Ми се не вакцинишемо и идемо у болнице прекасно”, рекао је портпарол министарства Војћех Андрушевич новинарима.

Од почетка пандемије, у земљи је регистровано више од четири милиона заражених, наводи Ројтерс.

Кинески град Сијан “закључава” 13 милиона становника

Кинески град Сијан је позвао својих 13 милиона становника да остану код куће након што је у том граду откривено више од 50 нових случајева корона вируса, преноси CNN.

Кина је у уторак пријавила 57 локално преносивих случајева ковида-19 у пет градова, у тренутку када настоји да угуши епидемију корона вируса у оквиру своје политике нулте толеранције према ковиду.

Већина случајева – 52 – забележено је у Сијану, историјском граду у северозападној провинцији Шанси, саопштила је кинеска Национална здравствена комисија.

Тиме је број инфекција у Сијану од почетка новог таласа епидемије 9. децембра порастао на 143 инфекције.

Сијан је данас затворио све аутобуске станице и више од 1.300 јавних објеката, и саветовао скоро 13 милиона становника да не напуштају своје домове осим ако то није неопходно.

Аустралијски научници испитују спреј против ковида
Аустралијски научници спроводе истраживање да ли би убризгавање интраназалног спреја, који је на бази лека за разређивање крви, могло да пружи заштиту од корона вируса.

Како преноси Гардијан, спреј за нос користи јефтини лек хепарин у покушају да неутралише спајк протеин корона вируса.

Како су рекли научници, када се спреј прска у нос заражене особе, требало би да она више није заразна.

Истраживачи се надају да би спреј могао да буде ефикасан и у раном лечењу од корона вируса, али и као маска за нос која ће спречити ширење вируса.

Нови Јужни Велс: Рекордан број нових случајева ковида

Нови Јужни Велс, најмногољуднија аустралијска држава, пријавила је данас рекордних 3.763 нових случајева ковида-19, дан након што је број новозаражених први пут премашио 3.000 дневних инфекција.

Нови Јужни Велс је, такође, пријавио два смртна случаја у вези са ковидом, будући да је преминула жена у 80-им годинама која је примила две дозе вакцине против ковид-19 и која није имала придружених болести, и једна жена у 70-им која није вакцинисана, преноси агенција Ројтерс.

Тренутно се у болници налазе 302 пацијента оболела од ковид-19, а 40 људи је на интензивној нези, од којих је 12 на респиратору.

Укупан број случајева у овој аустралијској држави од почетка пандемије је достигао 106.621, саопштио је здравствени систем Новог Јужног Велса.

До сада је 94,9 одсто људи старијих од 16 година у тој аустралијској држави примило прву дозу вакцине против ковида, а 93,4 одсто је примило две дозе.

САД: Одобрена пилула Паксловид против короне

Америчка агенција за храну и лекове (ФДА) данас је одобрила Фајзерову антивирусну пилулу, Паксловид, која се употребљава за лечење корона вируса.

Пилула је намењена ризичним групама старијим од 12 година.

Ово је прва оваква антивирусна пилула одобрена за узимање код куће, пре него што заражене особе дођу на ниво потребан за хоспитализацију, преноси ЦНН.

“Данашње одобрење Паксловида представља још један сјајан пример како ће нам наука помоћи да коначно победимо ову пандемију, која и након две године наставља да нарушава и уништава животе широм света. Ова револуционарна терапија, за коју се показало да значајно смањује хоспитализације и трагичне последице, промениће начин на који лечимо ковид и надамо се помоћи у смањењу притиска с којим се суочавају наши здравствени и болнички системи”, рекао је председник и извршни директор Фајзера Алберт Бурла.

Он је казао и да је Фајзер спреман одмах да започне испоруке у САД како би помогао да Паксловид што пре дође до пацијената.

Паxловид комбинује нови антивирусни лек под називом Нирматрелвир и старији лек који се зове Ритонавир.

Прошле седмице Фајзер је објавио ажуриране резултате који су показали да лечење овим леком смањује ризик од хоспитализације или смрти за 89 одсто.

Петодневна терапија Паксловидом укључује три таблете које се дају два пута дневно.

САД:Седмодневни просек 149.300 инфекција дневно

Седмодневни просек случајева ковида 19 у САД порастао је за 25 одсто у односу на претходну недељу и износи око 149.300 случајева дневно, саопштила је данас директорка америчких Центара за контролу и превенцију болести (ЦДЦ) Рошел Валенски, преноси Ројтерс.

Омикрон варијанта корона вируса представља приближно 73 одсто случајева широм земље и чак 90 одсто случајева у неким областима, као што су савезне државе источног Атлантика, делови средњег запада, југа и северних пацифичких држава, рекла је Валенски новинарима на конференцији у Белој кући.

Она је нагласила да повећање бројева Омикрон инфекција није изненађење и да су САД то очекивале и припремале се такав сценарио, наводи Ројтерс.

ЈАР: Приметан пад броја заражених од ковида 19

Приметан пад броја заражених ковидом 19 у Јужноафричкој Републици (ЈАР) протеклих дана је можда знак да је драматичан раст случајева, изазван појавом новог омикрон соја достигао врхунац, и да сада јењава, поручују стручњаци.

Јужна Африка је држава која се прва нашла на удару омикрона и свет због тога прати како се ситуација развија у тој земљи, а након што је прошлог четвртка регистровано рекордних 27.000 нових случајева на националном нивоу, бројеви су опали на око 15.424, колико је забележено у уторак, преноси Глас Америке.

У најгушће насељеној провинцији Гаутенг, у којој живи 16 милиона људи, а где се налази и највећи град Јоханесбург и престоница Преторија, пад броја случајева је почео раније и наставио се.

”Пад броја нових случајева на националном нивоу, заједно са континуираним падом нових случајева које видимо у провинцији Гаутенг, која је недељама била центар овог таласа, показује да је достигнут врхунац”, изјавила је Марта Нуњес, истраживач на одељењу за Аналитику за вакцине и инфективне болести на Универзитету Витвотерсранд.

“Био је то кратки талас, и добра вест је да није био тако тежак у смислу хоспитализација и смртних случајева”, рекла је Нуњес.

Она је навела и да у епидемиологији није неочекивано да после оштрог повећања случајева, као што је у Јужној Африци то било у новембру, уследи нагли пад.

Омикрон, који се преноси знатно брже од ранијих варијанти, брзо је постао доминантан у овој земљи, а процењује се да је за 90 одсто случајева ковида 19 у провинцији Гаутенг од средине новембра одговоран овај сој.

Остатак света је брзо следио Јужну Африку а омикрон је већ надмашио делту као доминантни сој у неким земљама, па тако у САД, он чини 73 одсто нових случајева прошле недеље, а сматра се да је та варијанта изазвала 90 одсто нових инфекција у подручју Њујорка, на југоистоку САД, индустријском средњем западу и пацифичком северозападу, наводи Глас Америке.

„Српска стварност“ / Агенције /

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here