Mesto za reklamu
  1. 07. 2021.

Више од 3,4 милиона случајева корона вируса и 56.000 мртвих регистровано је у свету током прошле недеље, саопштила је Светска здравствена организација у недељном билтену објављеном у Женеви рано јутрос, што је повећање за 12 одсто у односу на претходну недељу.

“Укупан број нових случајева за период између 12. и 18. јула је био 3,4 милиона, што је повећање за 12 одсто у односу на прошлу недељу”, навела је СЗО.

Преминуло је 56.000 пацијената, што је повећање за један одсто у односу на прошлу недељу, додаје агенција ТАСС.

СЗО: Делта сој регистрован у 124 државе

Број држава и територија у којима циркулише високозарани делта сој корона вируса повећан је за још седам од 13. јула, па је сада регистрован у 124 земље, саопштила је данас Светска здравствена организација (СЗО).

У претходних седам дана још 13 држава је известило СЗО о присуству делта соја, пренео је ТАСС.

Стручњаци тврде да ће се делта сој брзо проширити и засенити остале сојеве, а онда постати доминантан мутирани тип ковида наредних година.

СЗО је нагласио да тачан механизам појачања заразности ковида остаје нејасан.

Штависе, СЗО је забринута због ширења сва четири соја.

Алфа сој, који је откривен у Великој Британији у септембру 2020. године у САД је до 20. јула регистрован у 180 земаља.

Сој бета, откривен у августу прошле године у Јужној Африци, присутан је у 130 земаља, док је бразилски гама сој откривен у 78 земаља.

Фаучи: Делта сој узрок нових случајева Ковида 19 у Америци

Ентони Фаучи, водећи амерички стручњак за заразне болести, изјавио је да је делта сој коронавируса узроковао више од 80 процената новооболелих случајева у Сједињеним Државама.

“Одобрене вакцине су више од 90 одсто случајева ефикасне у спречавању хоспитализација и смрти”, рекао је Фаучи један од чланова тима тима Беле куће за реаговање на пандемију Ковида 19, током претреса у Сенату америчког Конгреса.

Претрес је, известила је агенција Ројтерс, обележила и расправа са републиканским сенатором Рандом Полом који је Фаучија оптужио за изношење неистина о томе да Национални институт за здравље обезбеђује новчана средства за истраживање Кинеском институту за вирусологију у граду Вухану – почетном епицентру глобалне пандемије Ковида, преноси Глас Америке.

Студија: Милион и по деце изгубило родитеља због ковида 19
Око милион и по деце у свету изгубило је барем једног родитеља или другог старатеља у пандемији ковида-19 од марта 2020. до априла ове године, показује нова студија објављена у часопису Лансет.

Број деце која су изгубила једног или оба родитеља због пандемије посебно је висок у односу на број становника Јужне Африке, Мексика, Бразила и Колумбије.

Укупно је број деце која су изгубила очеве пет пута већи од броја деце која су изгубила мајке, преноси Хина.

Група истраживаца коју је предводио Сет Флексмен с лондонског Империјал Колеџа до те је бројке дошао на основу математичких модела помоћу података о наталитету те морталитету од коронавируса.

Како подаци нису потпуни за сва места та бројка може бити само процена, а вероватно је већа, написали су научници.

Порекло коронавируса постала је тема жустрог партијског сукобљавања у САД. Републиканци су подстицали спроводење истраживања о томе да ли је развијен у лабораторији кинеском граду Вухану.

Делта сој коронавируса откривен је у Индији почетком 2021. Од тада је постао доминантна верзија вируса у Сједињеним Државама и другим државама. До сада је откривен у више од 90 земаља.

Аустралија: Морисон одбио да се извини због темпа вакцинације

Премијер Аустралије Скот Морисон одбио је данас да се извини у име владе због начина на који држава спроводи вакцинацију становништва, током размене мишљења са слушаоцима током радијског интервјуа, у време када је 13 милиона Аустралијанаца под локдауном због ковида.

Рестриктивне мере уведене су у државама Нови Јужни Велс, Викторија и Јужна Аустралија, пренео је “Гардијан”.

Опозициона Радничка партија је појачала притисак на власт, рекавши да су најновије мере неопходне само зато што нема довољно вакцина.

Иако је често био под притиском да се извини народу због “кошмарне вакцинације” током интервјуа за Киис ФМ, Морисон је одбио то да уради, рекавши да се влада фокусирала да “среди проблеме”, додаје “Гардијан”.

До данас, ревакцинисано је 11 одсто становништва.

“Имали смо проблеме, нема дилеме око тога, и проблеми нису увек под нашом контролом, али то је ковид-19”, казао је Морисон.

Индија: Антитела на ковид има 67 одсто становништва

Антитела на корона вирус откривена су код 67 одсто становика Индије, показало је ново истраживање, што указује на то колико се вирус проширио земљом током другог таласа пандемије.

Индијско истраживање, у којем је испитано присуство антитела код људи, било кроз прележан ковид или вакцинацију, показало је да 67,6 одсто популације има антитела, у држави од 1,3 милијарде људи, пренео је данас “Гардијан”.

Истраживање је такође показало да је у Индији спор антивакцинациони програм, односно да од људи који су имали антитела, њих 62,2 одсто није вакцинисано, 24,8 је добило

Ови резултати показују велики скок у броју људи који имају антитела у односу на децембар и јануар, када је 24 одсто популације имало овај вид заштите од корона вируса.

Најновије истраживање изведено је у последњим недељама јуна и почетком јула, када се смирио други талас и тада је учествовало 29.000 људи широм Индије.

Тедрос: Ако се вакцинише 70 одсто  планете, зауставићемо ковид

Вакцинисањем 70 одсто популације сваке земље на свету би омогућило не само заустављање пандемије корона вируса, већ би покренуло глобалну економију, изјавио је директор Светске здравствене организације (СЗО) Тедрос Гебрејесус.

“У сарадњи са шефовима Међународног монетарног фонда, Светске банке и Светске трговинске организације, позвао сам на велику глобалну акцију да се до септембра вакцинише најмање десет одсто популације у свакој земљи, најмање 40 одсто до краја године и 70 одсто до половине 2022. године”, рекао је Тедрос током уводог говора пред Међународним олимпијским комитетом у Токију.

Он сматра да, уколико свет достигне ове циљеве, не само да ће се завршити пандемија, већ ће се обновити економије.

За испуњење циља, свету је неопходно 11 милијарди доза, додао је.

Јужна Кореја је објавила да је у уторак оборен дневни рекорд у броју новооболелих од корона вируса од почетка пандемије, пошто је забележено 1.784 нових случајева ковида-19 услед ширења високозаразног делта соја, саопштио је данас корејски Центар за контролу и превенцију болести (КДЦА).

Детаљним анализама узорака 2.381 инфициране особе, прошле недеље је утврђено да се 40 одсто заразило делта сојем, показали су подаци КДЦА, преноси Ројтерс.

Упркос рекордном броју новооболелих, Јужна Кореја није евидентирала значајно повећање у хоспитализацији или смртним случајева, па је смртност на 1,13 одсто, а број тешких случајева је у уторак износио 214, додаје британска новинска агенција.

У азијској држави од 52 милиона становника, око 32 одсто је примило најмање једну дозу вакцине против ковида, док је владин циљ да вакцинише 70 одсто популације до септембра.

Јужна Кореја је досад забележила 182.265 случајева ковида, а 2.060 људи је преминуло.

„Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here