- 02. 2021.
Коронавирусом је широм света заражено више од 105 милиона људи, а од последица инфекције до сада је преминуло 2,2 милиона оболелих.
Директор СЗО фармацеутским компанијама: Делите погоне за призводњу вакцина
Тедрос Адханом Гебрејесус, шеф Светске здравствене организације позвао је фармацеутске компаније да деле производне погоне како би помогле у јачању производње вакцина против коронавируса, извјештава Реутерс.
Говорећи на конферецији за новинаре у Женеви, Гебрејесус рекао је да скоро 130 земаља са популацијом од две и по милијарде људи тек треба да приме прву дозу вакцине и поновио своју молбу да богате државе деле дозе са сиромашнијим земљама након што се вакцинишу здравствени радници и старији људи.
“Али такође нам је потребно велико повећање производње”, нагласио је директор СЗО.
“Прошле недеље, ‘Санофи’ је најавио да ће своју производну инфраструктуру учинити доступном за подршку производњи вакцине ‘Фајзер-Бионтека’. Позивамо друге компаније да следе овај пример”, навео је Гебрејесус.
Француски произвођач лекова “Санофи” саопштио је прошле недеље да ће направити милионе доза “Фајзерове” вакцине од јула, с циљем да помогне у испоруци више од 100 милиона доза како би се задовољила велика потражња.
(Гардијан)
Британија: Више од 19.000 новозаражених, преко хиљаду преминулих
У Великој Британији је потврђено 19.114 нових случајева инфекције коронавирусом, док је од последњег пресека преминуло још 1.014 пацијената код којих је ковид потврђен у последњих 28 дана, преноси Ројтерс.
Број преминулих већи је него претходног дана, када је пријављено 915 смртних случајева.
Прву дозу вакцине против коронавируса у Уједињеном Краљевству до сада је примило готово 11 милиона људи.
(Танјуг)
Више од 370 умрлих од ковида у Италији
Италија је у петак пријавила 377 смртних случајева повезаних са коронавирусом, у односу на 421 дан раније, саопштило је тамошње Министарство здравља, док је дневни број нових инфекција порастао на 14.218 са 13.659 колико је регистровано у четвртак.
Обављено је 270.507 тестова на коронавирус.
Италија је регистровала 90.618 смртних случајева повезаних са ковидом 19 од његовог избијања прошлог фебруара, што је чини другом у Европи након Британије и шестом у свету.
До данас је пријављено 2.610.000 заражених.
Пацијената у болници, не укључујући оне на интензивној нези, у петак је било 19.575, што је за 232 мање него у четвртак.
(Гардијан)
Република Српска одобрила руску вакцину
Министарство здравља Републике Српске одобрило је вакцину против коронавируса “спутњик В”, објавио је произвођач руске вакцине на свом званичном Твитер налогу.
У БиХ је пре неколико дана стигло 2.000 доза руских вакцина које су намењене за употребу у том ентитету БиХ.
Бранислав Зељковић, директор Института за јавно здравство Републике Српске изјавио је Срни да ће руске вакцине против коронавируса бити у складишту предузећа “Kрајина група” док не стигне налаз контроле ове серије вакцине.
“Руске вакцине су оцарињене данас и одвезене са сарајевског аеродрома”, рекао је Ратко Kовачевић, портпарол Управе за индиректно опорезивање БиХ, преносе Независне новине.
Српски члан и председавајући Председништва БиХ Милорад Додик изјавио је за РТРС да очекује да ће током фебруара Република Српска добити довољно вакцина да може да крене са општом вакцинацијом која ће бити добровољна и бесплатна.
За набавку ових вакцина из Русије, како је додао, Влада Републике Српске одвојила је 15,6 милиона евра.
(Танјуг)
Хрватска: У фебруару стиже 150.000 доза “Астра-Зенеке”
Хрватској ће од идуће седмице бити доступна трећа вакцина против коронавируса произвођача Астра-Зенека.
Kако је најавио Хрватски завод за јавно здравство (ХЗЈЗ), током фебруара очекује се испорука 150.000 доза ове вакцине, преноси Хина.
Европска агенција за лекове (ЕМА) одобрила је ту вакцину за све особе старије од 18 година.
Једна доза “Астра-Зенека” вакцине пружа заштиту од око 70 одсто већ три недеље након примене и та заштита не слаби током 12 недеља, а препоручен размак између прве и друге дозе је од четири до 12 седмица.
Показало се и да је коначан резултат, тј. делотворност након друге дозе виша кад је размак између прве и друге дозе већи, зато ХЗЈЗ препоручује да се друга доза “Астра-Зенека” вакцине примени од осам до 12 седмица након прве дозе.
(Танјуг)
Француска: Број новозаражених и хоспитализовних у опадању
У Француској је забележено 22.139 нових случајева коронавируса, што је већи пад него у односу на претходни дан, када је било 23.448 ноовзаражених.
Број нових случајева стабилан је већ неколико дана, а број хоспитализованих је у опадању већ трећи дан заредом, преноси агенција Ројтерс.
Биланс ковид пацијената у болницама данас је смањен за 194, па је тренутно хоспитализованих 27.614, од којих је 3.245 на интензивној нези.
Укупно је у Француској од почетка пандемије заражено скоро 3,3 милиона људи.
(Танјуг)
Амерички војници помагаће при вакцинацији
Пентагон је одобрио да се 1.100 америчких војника ангажује на пружању помоћи током вакцинације против коронавируса, саопштила је Бела кућа.
Високи саветник за борбу против пандемије Енди Слоуит рекао је да је министар одбране Лојд Остин одобрио захтев Федералне агенција за управљање кризом да се војници распореде при државним центрима за вакцинацију, преноси АП.
Председник САД Џозеф Бајден најавио је успостављање 100 масовних центара за вакцинацију широм земље у року од месец дана.
Два се отварају у Kалифорнији, а Слоуит је најавио да ће војници тамо стићи за мање од недељу дана.
До сада је око 6,9 милиона Американаца примило обе дозе вакцине против коронавируса.
(Танјуг)
У три грчка регона оштрије мере, полицијски час од 18 часова
Грчка је пооштрила нека ограничења на 10 дана у три високо ризична подручја земље како би се смањио број новозаражених од ковида 19 након недавног пораста броја зараза.
Нова правила тичу се Атике (укључујући Атину), Солуна и Халкидикија, објавио је Катимерини.
Само основна малопродаја, укључујући супермаркете и апотеке, моћи ће да остане отворена викендом, док ће ноћни полицијски час бити померен од 21 на 18 сати.
Средње школе ће се такође вратити онлајн настави.
(Танјуг)
У Словачкој нараспрострањенији британски сој вируса
Британска варијанта корона вируса, заразнија од раније доминантног соја, преузела је примат као главни узрок нових случајева ковида 19 у Словачкој, рекао је премијер те земље Игор Матович.
Матович је на Фејсбуку објавио да је влада у среду проверила све позитивне узорке пи-си-ар лабораторијских тестова и прелиминарни резултати показали су да је 71 одсто њих британска варијанта, јавља Ројтерс.
“До сада је од 1.360 клиничких узорака позитивних пи-си-ар тестова, 71 одсто дијагностиковано као Б.1.1.7 британска варијанта САРС-KоВ-2”, написао је Матович.
Према неким научницима, британска варијанта је до 70 одсто заразнија од раније доминантног соја, а такође може бити и 30 одсто смртоноснија, указује британска агенција.
Проценат је био још већи међу пацијентима у Универзитетској болници “Луј Пастер” у источном словачком граду Kошице, где су тестови показали да 91 одсто заражених носи британску варијанту вируса, јавила је новинска агенција ТАСР.
Словачка је од почетка пандемије забележила је 5.050 смртних случајева од поселдица ковида 19.
(Танјуг)
Албанија: Више од хиљаду инфицираних трећи дан заредом
У Албанији је забележено више од хиљаду нових случајева корона вируса, већ трећи дан заредом број оболелих је у порасту, наводе локални медији.
Регистровано је 1.089 новооболелих, у четвртак 1.052, а у среду 1.007.
Од последњег пресека, од последица инфекције коронавирусом преминуло је још 15 особа.
У Албанији је укупно заражено 83.082, а преминуло је 1.433 особа.
(Танјуг)
Северна Македонија: Још 314 новозаражених и осморо преминулих
У последња 24 сата у Северној Макдонији регистровано је 314 новозаражених коронавирусом, а највећи део новооболелих 179 је у главном граду, преноси портал а1он.
За 24 часа је преминуло осам пацијената.
Од почетка пандемије укупан број заражених је 94.196.
Укупно је оздравило 83.634, док је 2.908 преминуло.
У овом тренутку активно је 7.654 случајева.
Северна Македонија још није почела вакцинисање становништва против коронавируса.
Kако наводе здраствене власти, вакцинација ће почети са 200.000 кинеских вакцина, а чека се и одобрење компаније “Фајзер” за 8.000 њихових вакцина које је уступила Србија, а што су договорили српски председник Александар Вучић и македонски премијер Зоран Заев.
(Танјуг)
Црна Гора: Више од 530 новозаражених
Институт за јавно здравље Црне Горе саопштио је да је регистровано 535 нових случајева коронавируса, а да је од последица инфекције преминуло пет пацијената.
У протекла 24 часа тестирано је 1.810 узорака на коронавирус.
Пријављен је опоравак код 404 пацијената.
Од почетка пандемије преминуо је 831 оболели, а заражено је 64.168 људи.
Укупан број тренутно активних случајева у Црној Гори износи 7.659.
(vijesti.me)
Још 1.388 заражених и 37 умрлих у Аустрији
У Аустрији су у последња 24 сата регистрована 1.388 нова случаја заразе коронавирусом.
Тренутно у Аустрији има 13.887 активно оболелих, од којих је 1.614 хоспитализовано, а 306 је на интензивној нези.
Пошто је умрло 37 особа, укупан број преминулих од ковида 19 достигао је 7.973.
У протекла 24 сата извршено је 27.248 тестова.
Од почетка пандемије, у Аустрији је 421.189 људи било је позитивно на тесту на коронавирус, а излечено 399.329.
До сада је вакцинисано 285.107 особа.
(Танјуг)
Још 3.388 инфицираних у Шведској, преминуло 87 пацијената
Шведска је забележила 3.388 нових случајева заразе коронавирусом, преноси Ројтерс.
У земљи са десет милиона становника потврђено је још 87 смртних случајева, чиме је укупан број преминулих од ковида 19 увећан на 12.115.
Стопа смртности у Шведској која је избегла “локдаун” неколико пута је већа него у суседним нордијским земљама, али и даље нижа него у неким европским земљама које су се одлучиле за увођење мера карантина.
(Танјуг)
Вакцина “Астра-Зенеке” ефикасна и против “кент” варијанте вируса
Вакцина компаније “Астра-Зенека” против ковида 19 има сличну ефикасност против варијанте “кент” коронавируса која тренутно циркулише Великом Британијом, као и против ранијих варијанти које су кружиле, саопштио је Универзитет Оксфорд.
(Танјуг)
Грчка одобрила вакцину “Астра-Зенеке” за млађе од 64 године
У Грчкој је одобрена употреба вакцине компаније “Астра-Зенека” за особе до 64 године.
Председница Националног одбора за вакцинацију Марија Теодоридоу рекла је да су на састанку тог тела прегледани сви постојећи подаци које се односе на безбедност и ефикасност вакцине.
Очекује се да ће вакцинација британском вакцином почети после 12. фебруара.
(Танјуг)
У Босни и Херцеговини заражене још 292 особе, преминуло 13
У Босни и Херцеговини је током протекла 24 сата пријављено 13 смртних случајева и 292 новозаражене особе.
Према саопштењу федералног Завода за јавно здравље, само у Федерацији БиХ је пријављено пет смртних исхода и 193 новозаражене особе међу 1.936 тестираних узорака.
У том ентитету су до сада тестирана 409.093 узорка, а коронавирус је потврђен код 79.541 особе.
Закључно са данашњим даном, у Федерацији БиХ излечено је 66.779 пацијената, а током последња 24 сата 288. Тренутно је активно 10.248 случајева. До сада је преминуло 2.514 особа.
Раније је саопштено да је у Републици Српској тестирано 514 лабораторијских узорака, новозаажзених је 89, као и шест смртних случајева.
У Брчко дистрикту је током протекла 24 сата регистровано 10 нових случајева заразе од 56 тестираних узорака, док су две мушке особе преминуле.
(Танјуг)
Број заражених у Румунији порастао за 2.580, преминуле 73 особе
У Румунији је током последња 24 сата забележено 2.580 новозаражених коронавирусом, на основу више од 30.000 тестова урађених широм земље, саопштила је Стратешка комуникациона група.
Преминула су 73 пацијента, па је укупан број умрлих од ковида сада 18.748.
Укупан број случајева сада износи 740.732, а 686.692 особе су излечене.
(Танјуг)
Више од 1.500 новозаражених у Мађарској, преминуло 98 пацијената
У Мађарској је током последња 24 сата потврђено 1.576 нових случајева заразе коронавирусом, а преминулоје 98 особа, објављено је на владином сајту за праћење епидемије.
Тренутно је активно 84.870 случајева. У болницама је 3.638 пацијената, од којих су 302 на респиратору, преноси МТИ.
Прву дозу вакцине у Мађарској је до сада примило 264.530 људи, док су 92.773 особе примиле обе дозе.
Од почетка епидемије су заражене укупно 373,564 особе, од којих је 12.930 преминуло.
(Танјуг)
Још 959 инфицираних у Словенији, умрло 14 пацијената
У Словенији је током последња 24 сата регистровано 959 особа заражених коронавирусом, док је 14 пацијената преминуло, саопштила је словеначка влада.
Брзим антигенским и пи-си-ар тестовима тестирана су 12.904 становника Словеније, од којих је 7,8 одсто било позитивно на вирус.
На болничком лечењу налази се 988 особа, од којих је 161 на интензивној нези.
У Републици Српској 89 новозаражених, преминуло шест особа
У Републици Српској је током последња 24 сата пријављено шест смртних случајева и 89 новозаражених коронавирусом, саопштио је Институт за јавно здравље.
Тестирано је 514 лабораторијских узорака, а међу новозараженима је 44 мушких и 45 женских особа, од којих је девет млађе, 49 средње и 31 особа старије животне доби.
Од почетка епидемије у Републици Српској је потврђено 40.713 случајева заразе, а преминуло је укупно 2.096 особа.
Опоравиле су се 27.774 особе, а тестирано је укупно 186.450 узорака.
Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 556, под здравственим надзором је 4.106 особа, а надзор је завршен код 131.025.
(Танјуг)
У Хрватској 549 новозаражених и 16 преминулих
У Хрватској је током последња 24 сата забележено 16 смртних случајева и 549 новозаражених коронавирусом, саопштио је данас Национални штаб.
Број активних случајева је 2.955, на болничком лечењу су 1.203 пацијента, међу којима 106 на респиратору.
Од почетка епидемије у Хрватској регистроване су 234.702 особе заражене коронавирусом, од којих су 5.122 преминуле, а укупно се опоравило 226.625 особа – од тога 552 у последња 24 сата.
У самоизолацији су тренутно 13.993 особе. До сада је укупно тестирано 1.217.755 особа, од тога 5.453 у последња 24 сата.
(Танјуг)
„Српска стварност“ / Агенције /















