- 12. 2021.
Због Омикрона се затварају продавнице широм САД
Компанија Епл је затворила свих 12 продавница у Њујорку због раста случајева заразе омикрон сојем корона вируса широм Сједињених Држава.
Потрошачи ће моћи да купују и добију робу слањем онлајн поруџбина продавницама, рекао је у понедељак портпарол компаније Епл, преноси Ројтерс.
Међу затвореним трговинама су и најпрометније продавнице на Петој авенији, Гранд Централу и СоХоу.
“Редовно пратимо ситуацију и прилагођаваћемо наше здравствене мере и услуге продавница како бисмо заштитили здравље купаца и запослених”, наводи се у саопштењу компаније.
Раније овог месеца, Епл је привремено затворио три продавнице у САД-у и Канади након пораста ковид случајева и изложености запослених ризику од заразе.
Из истог разлога, компанија је увела обавезу да сви купци и запослени носе маске у продавницама у САД-у.
Забринутост због омикрон варијанте вируса навела је велике компаније широм света да пооштре протоколе.
Суд у Сједињеним Државама је раније овог месеца наложио поновно успостављање обавезне вакцинације или тестирања на ковид-19 у земљи за велика предузећа, што обухвата чак 80 милиона америчких радника. Противници ове мере су поднели захтев Врховном суду да поништи ту одлуку.
Акције Епла су порасле за 2,3 посто у понедељак и закључиле трговање на 180,33 долара.
Сиднеј: Готово 900 лажно негативних резултата на корону
Лабораторија у Сиднеју SidPath саопштила је да је 886 људи због грешке добило негативан резултат теста на корона вирус иако су били позитивни.
Грешка, до које је дошло током божићних празника, настала је због грешке у обради података, преноси Гардијан.
Лабораторија се извинила и навела да је до грешке дошло, јер су се запослени суочили са “невиђеним” бројем тестова.
Претходно је речено да је 400 људи добило погрешан резултат теста, али је касније установљено да је још 486 људи позитивно, а да су добили информацију да су негативни, иако резултати њихових тестова још нису били утврђени.
Поједини грађани који су добили погрешан резултат изразили су бојазан да су можда несвесно заразили своје најближе током Божића.
Аустралијска држава Нови Јужни Велс бележи све већи број заражених корона вирусом након потврђивања омикрон соја, па је влада била принуђена да поново уведе неке рестриктивне мере које су биле укинуте.
Фаучи: Размислити о обавезној вакцинацији за домаће летове
Водећи амерички имунолог и главни медицински саветник Беле куће Ентони Фаучи изјавио је данас да би САД требало да размотре могућност обавезне вакцинације када су у питању домаћи летови.
Фаучи верује да би таква обавеза можда могла да повећа вакцинациону стопу у земљи и да пружи много јачу заштиту на летовима, где за сада важи савезно правило да старији од две године морају да носе маске.
“Када начините вакцинацију обавезном, то је још један подстрек да се што више људи вакцинише. Ако желите то да урадите на домаћим летовима, мислим да о томе треба озбиљно размислити”, рекао је Фаучи за МСНБЦ, пренео је АП.
Бајденова администрација већ о томе размишља увелико, а двојица неименованих америчких званичника су рекла да научници тек треба да пошаљу званичну препоруку председнику за такав захтев.
САД засад траже од већине страних држављана који долазе у земљу да буду потпуно вакцинисани. Амерички држављани и особе са сталним боравком у САД треба само да покажу негативан тест који је урађен дан пре лета.
Правила за летове унутар САД не захтевају од путника да покажу негативан тест, док само држава Хаваји захтева од путника да буду вакцинисани или да су негативни на тесту, како би избегли обавезан карантин.
Голдман Сакс тражи од запослених да приме бустер дозу
Америчка банка Голдман Сакс обавестила је запослене да ће од 1. фебруара свако ко уђе у њене просторије у САД морати да покаже доказ да је примио бустер дозу вакцине против корона вируса.
Како је наведено у меморандуму, то се односи и на запослене и на клијенте, преноси CNN.
Поред те мере, Голдман Сакс планира и да од 10. јануара захтева обавезно тестирање на корона вирус два пута недељно за све који улазе у просторије банке у САД.
Ова одлука је донета у тренутку када пораст броја оболелих од корона вируса због ширења омикрон варијанте компликује повратак на посао запослених у Њујорку и широм САД.
Банка је прошле недеље замолила запослене да раде од куће кад год је то могуће.
ЦДЦ смањио период изолације на 5 дана за оболеле од ковида
Американци који су позитивни на корона вирус могу да буду у изолацији само пет дана, саопштили су амерички Центри за контролу и превенцију болести (ЦДЦ), што је смањење у односу на пређашњих обавезних минималних 10 дана изолације.
Ново упутство долази након што се Омикрон сој брзо шири у САД и изазива велики број благих или асимтоматских случајева, пренео је “Индепендент”.
“Неће сви случајеви (Омикрона) бити озбиљни”, рекла је директорка ЦДЦ Рошел Валенски за АП.
Она је додала да жели да се направи механизам којим би друштво безбедно наставило да функционише пратећи научна упутства.
Кина: Расте број заражених ковидом четврти дан заредом
Број случајева локалног преноса корона вируса са симптомима у Кини порастао је четврти дан заредом, а град Сијан је пријавио велики скок инфекција, због чега је његових 13 милиона становника већ “под кључем”.
Сијан је током јучерашњег дана пријавио 175 симптоматских случајева, у односу на 150 од претходног дана, показали су данас објављени званични подаци, а преноси агенција Ројтерс.
Међутим, од 810 потврђених случајева у Сијану од 9. децембра до јучерашњег дана, још није регистрована ниједна инфекција омикроном.
Кина је пријавила само неколико инфекција омикроном међу међународним путницима и на југу земље.
У континенталној Кини су јуче откривена 182 локална симптоматска случаја, према саопштењу Националне здравствене комисије, у поређењу са 162 дан раније, што означава четврти узастопни дан повећања броја случајева.
Од прошле недеље, становницима Сијана није дозвољено да напусте град без одобрења својих послодаваца или власти.
Током јучерашњег дана у Кини није било нових смртних случајева, тако да се број умрлих задржао на 4.636.
Јужна Африка: Омикрон подиже имунитет на претходни сој делта
Резултати истраживања јужноафричких научника сугеришу да би омикрон сој могао да замени делта варијанту корона вируса, јер инфекција омикроном подиже имунитет на претходни сој делта.
Студија је обухватила само малу групу од 33 вакцинисане и невакцинисане особе и није рецензирана, али је показала да су људи који су били заражени омикроном, посебно они који су вакцинисани, развили појачан имунитет на сој делта, пренео је Ројтерс.
“Јачи имунолошки одговор на инфекцију делта варијантом код особа заражених омикроном, могла би да резултира смањеном способношћу делте да поново зарази те особе”, тврде научници који су спровели истраживање.
Резултати студије наводе на закључак да омикрон замењује делта варијанту, јер може да “створи имунитет који неутралише делта сој и чини понављање инфекције делта варијантом мање вероватном”, предочили су јужноафрички научници.
„Српска стварност“