- 01. 2022.
Омикрон стигао и у пацифичке земље
После две године одсуства корона вируса, поједине пацифичке земље су се одједном сусреле са експлозијом у броју случајева, за шта је, верује се, “крив” омикрон сој, пренео је “Гардијан”.
Кирибати, Самоа, Палау и Соломоска острва су се сусрела са таласом короне претходне три недеље, а свака од њих је имала свој приступ стратегију у борби са ковидом.
Неки су увели стриктне мере, док су се остали ослонили на високу стопу вакцинације.
Ковид је на Кирибати стигао пре две недеље, када је две трећине путника на авиону из Фиџија, што је био први међународни лет који је дошао после 10 месеци, било позитивно на ковид, а од тада је букнуло жариште.
До петка, острвска нација је имала 201 случај короне, а вирус се шири.
Први случај заразе на Палауу је забележен 10. јануара, а две недеље касније, до четвртка, министарство здравља је саопштило да је оболело 800 људи у земљи од свега 18.000 становника.
Тамошњи здравствени ескперти и влада су одбацили идеју о локдауну, пошто полажу наду у велику вакцинациону стопу од 96 одсто људи који су здравствено у могућности да се вакцинишу.
Први случај заразе у заједници на Соломонским Острвима је забележен 19. јануара, а већ 12 сати касније, та земља је забележила више од 100 заражених и 24 сата касније 50 медицинских сестара из највеће државне болнице је било позитивно.
На Самои, земљи која је изгубила више од 20 одсто популације током пандемије 1918. године, а недавно и 83 бебе и деце у епидемији малих богиња пре три године, долазак ковида изазвао је панику.
Бројеви су полако почели да расту пошто је 10 путника било позитивно након доласка из Аустралије 19. јануара.
САД: Продајом лажних потврда о вакцинацији зарадиле 1,5 милиона долара
Две лиценциране медицинске сестре са Лонг Ајленда, оптужене су за фалсификовање потврда о вакцинацији против короне и остваривања противправне имовинске користи у износу 1,5 милиона долара, саопштили су данас тужиоци и представници полиције.
Џули Де Вуоно, власница педијатријске клинике у Амитивилу у савезној држави Њујорк, и њена сарадница Мариса Ураро, оптужене су за кривично дело фалсификовања, а Де Вуоно је оптужена и за превару.
Окружни тужилац Сафолка Рејмонд Тирни рекао је да су Де Вуоно и Ураро продавале лажне картице за вакцинацију, које су наплаћивале 220 долара за одрасле и 85 долара за децу, навео је АП.
Де Вуоно и Ураро, лиценциране медицинска сестре, уносиле су лажне информације у државну базу података о имунизацији, рекао је тужилац Тирни.
Током полицијског претреса стана Де Вуонове, пронађено је и заплењено око 900.000 долара у готовини и евиденција из које се може видети да је од ове преварне шеме, која је стартовала у новембру 2021. године, остварен профит од преко 1,5 милиона долара.
Мајкл Албер, адвокат Марисе Урар, позвао је јавност да не жури са осудом и исхитреним оптужбама, рекавши да је његова клијенткиња цењена медицинска сестра, преноси АП.
“Радујемо се што ћемо истаћи правне препреке и недостатке у истражном поступку. Надамо се да оптужба неће бацити коначну сенку на добар посао који је госпођица Ураро радила за децу и одрасле у области медицине”, рекао је Албер.
„Српска стварност“