Mesto za reklamu
  1. 12. 2021.

СЗО: Омикрон варијанта откривена у 110 држава

Омикрон варијанта корона вируса до сада је откривена у 110 држава, а због брзине ширења могла би да нанесе значајан ударац здравственим системима иако је мање опасан од делта варијанте, наводи се у извештају Светске здравствене организације (СЗО).

„Тренутно је инфекција омикрон варијантом документована само у 110 земаља у свих шест региона СЗО“, наводи се у извештају.

Истиче се да убрзана трансмисија те варијанте може да доведе до већег притиска на здравствене системе и да доведе до значајне смртности, преноси Интерфакс.

СЗО наводи да би утицај омикрона на рањиву популацију могао бити значајан, посебно у земљама са ниским нивоом вакцинације.

У документу се додаје да, према прелиминарним подацима из епидемиолошких студија, омикрон има способност да превазиђе имуни одговор тела.

Указује се и на то да постојеће вакцине показују значајно смањење ефикасности против симптоматске инфекције омикрон варијантом, што није примећено у случају делта варијанте.

СЗО напомиње се да укупан ризик за ову варијанту корона вируса остаје „веома висок”, с обзиром на укупну пандемијску ситуацију и способност омикрона да се брзо шири.

Иако Аустралија има веома висок проценат вакцинисаних стручњаци предлажу нову бустер вакцину да би се заштитили од „Омикрона“ који се рапидно шири

Аустралија је данас смањила период између примања друге и бустер дозе антиковид вакцине, јер је поново забележен рекордан број новооболелих од коронавируса, а у међувремену, отказани су бројни летови, а божићна путовања су стављена у други план.

Од 4. јануара, Аустралија ће нудити бустер дозе свакој пунолетној особи која је добила другу дозу пре најмање четири месеца, а интервал ће се смањити на три месеца на крају јануара, изјавио је савезни министар здравља Грег Хант, пренео је Ројтерс.

“Ови датуми су одређени због тога што желимо да грађанима дамо заштиту (од омикрона) на време”, казао је Хант новинарима у Канбери.

Многе аустралијске земље су притиснуле савезну владу да прошири листу особа које могу да приме бустер дозу, како би се зауставило ширење омикрона, а данас је забележено близу 9.100 нових случајева, а претходни рекорд од почетка пандемије пао је у четвртак, када је оболело око 8.200 људи.

Аустралија је досад вакцинисала око 90 одсто становништва старијег од 16 година са две дозе.

У Индији велики проценат заражених „Омикроном“ био претходно вакцинисан

Министарство здравља Индије саопштило је да је приликом анализе 183 случаја заражених омикрон варијантом вируса корона, утврђено да је 87 особа било вакцинисано, а три особе су примиле и бустер дозу, пренела је новинска агенција АП.

Секретар у министарству здравља Рађес Бушан рекао је новинарима да је Индија од 2. децембра потврдила укупно 358 случајева вируса корона, укључујући и омикрон варијанту, а да се од оболелих 144 већ опоравило.

Индија се већ сусрела са два јака таласа вируса корона у септембру 2020. године и у мају ове године, а у току другог налета бележено је више од 400 000 заражених вирусом у 24 сата, док у последње две недеље Индија у просеку има 7000 нових случајева по дану.

Бушан каже да је 89 одсто грађана Индије старијих од 18 година примило једну дозу вакцине, док је 61 одсто примило две дозе.

САД укидају рестрикције за путнике из осам земаља

САД ће 31. децембра укинути путне рестрикције за осам земаља у јужној Африци, саопштено је данас из Беле куће.

Мере су биле уведене да би се спречило ширење омикрон варијанте корона вируса.

Према забрани која је уведена 29. новембра, забрањен је улазак у земљу скоро свим неамеричким држављанима који су недавно посетили Јужноафричку Републику, Боцвану, Зимбабве, Намибију, Лесото, Есватини, Мозамбик и Малави, пренео је АП.

Портпарол Беле куће Кевин Муњос написао је на Твитеру да је одлука донета на препоруку Центара за контролу и превенцију болести. Како је додао, привремена забрана је научницима пружила време неопходно да проуче нову варијанту, и закључе да су постојеће вакцине ефикасне у ублажавању ефеката вируса.

Омикрон се убрзано шири по САД, и међу вакцинисанима, иако велику већину хоспитализованих пацијената са компликацијама због вируса чине невакцинисани, преноси Глас Америке.

“Рестрикције су нам дале време да боље разумемо омикрон и знамо да су наше постојеће вакцине делотворне против омикрона, посебно код оних који су примили и бустер”, написао је Муњос на Твитеру.

„Српска стварнот“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here