Mesto za reklamu
  1. 11. 2020.

Коронавирусом је широм света заражено је преко 61 милион људи, а до сада их је од последица инфекције преминуло близу 1.438.000.

Тренутно је највише позитивних и даље у САД, 5,1 милион, следе Француска са 1,9 милиона и Италија са скоро 800.000 оболелих.

Више од пола милиона активних случајева бележе и Белгија и Бразил, а следе Русија са 464.436 оболелих, Индија са 456.451, Пољска са са 430.675 заражених.

У САД се у критичном стању тенутно налази 24.209 особа, у Индији 8.944, Бразилу 8.318, а 5.849 има озбиљну клиничку слику у Ирану.

Само у последња 24 сата у свету је потврђено више од 577.000 нових случајева ковида-19, авише од 11.000 оболелих је преминуло, саопштила је Светска здравствена организација (СЗО).

У Јужној и Северној Америци је више од 40 одсто од укупног броја новооболелих, око 236.000.

На другом месту је Европа са 234.400 случајева, а затим југоисточна Азија са 56.019 новозаражених.

У Немачкој је број оболелих од почетка пандемије премашио милион.

Према најновијим подацима Института за инфективне болести Роберт Кох, у Немачкој је потврђено нових 22.806 случајева коронавируса.

У последња 24 сата у тој земљи је од последица вируса преминуло 426 особа, што је највише преминулих у једном дану од почетка марта.

Од почетка пандемије у Немачкој је од корона вируса оболео укупно 1.006.394, а преминуло 15.586 особа.

СЗО: Вакцина ће нам дати контролу над вирусом

Један од главних експерата Светске здравствене организације (СЗО) Мајк Рајан рекао је да би почетак употребе вакцине против короне требало да да свету “значајну контролу над вирусом следеће године”.

“Живот на који смо навикли пре пандемије – мислим да је врло, врло могућ опет, али морамо да наставимо да одржавамо хигијену, физичку дистанцу. Вакцине не значе да нећемо имати ниједан корона случај. Међутим, убацивање вакцине у игру ће срушити кривуљу, окончати рестриктивне мере и дати нам контролу над болесћу”, поручио је Рајан, а пренео Ројтерс.

Он је додао да је неопдходна свест о томе да “морамо да смањимо шансу да се корона и даље шири.”

“Саветујем велики опрез у време новогодишњих празника. У Ирској, одакле сам ја, у кухињи уме да се нађе 15 људи који љуште кромпире и заједнички припремају оброке за Божић. То сада не смемо да радимо”, додао је Рајан.

(Танјуг)

У Украјини преко 16.000 новозаражених, највише у једном дану

У Украјини је забележено нових 16.218 случајева коронавируса, што је највише оболелих у једном дану од почетка пандемије, изјавио је украјински министар здравља Максим Степанов.

Тиме је премашен рекорд од претходног дана, када је било 15.331 оболелих, преноси Ројтерс.

Од почетка пандемије у Украјини је оболело 693.407, а преминуло 11.909 особа.

(Танјуг)

Болсонаро: Нећу да примим вакину против коронавируса

Бразилски председник Жаир Болсонаро изјавио је да неће да прими вакцину против коронавируса.

Он је рекао да Конгрес неће донети уредбу којом се уводи обавезна вакцинација, као и да се од грађана неће захтевати да то ураде.

“Кажем вам, нећу је узети. То је моје право”, рекао је Болсонаро, преноси Ројтерс.

Бразилски председник је још једном изразио сумњу о ефикасности ношења маске у спречавању ширења вируса.

(Ројтерс)

У Индији ће се годишње производити и до 100 милиона вакцина

Руски фонд за директне инвестиције и индијска фармацеутска компанија “Хетеро” договориле су се да у Индији годишње производе више од 100 милиона доза вакцина против коронавируса Спутњик 5, саопштила је компанија “Гамалеја”, која развија вакцину.

Како се наводи у објави на Твитеру, планирано је да производња вакцина почне почетком 2021. године, преноси Ројтерс.

Тренутно у Индији су у току друга и трећа фаза испитивања те вакцине, које су веома обимне и требало би да се заврше до марта наредне године.

(Танјуг)

Компанија “Астразенека”: Сарађујемо у истрази о нижој дози

Компанија “Астразенека” саопштила је да сарађује с регулаторима у истраживању давања ниже дозе своје вакцине против коронавируса, пошто су резултати били бољи у случају давања мање количине вакцине него пуне дозе, саопштио је портпарол те компаније.

Претходно је генерални директор компаније Паскал Сорио рекао да ће “Астразенека” урадити додатне тестове широм света како би проценила ефикасност вакцине.

Како јавља Ројтерс, упитан да прокоментарише наводе агенцкије Блумберг о новом испитивањима, портпарол “Астразенеке” је рекао да се врше додатне процене података и поручио да компанија сарађује са регулаторима на “најбољем приступу за даљу процену”.

“То би био додатак на податке из постојећих испитивања, која се тренутно припремају за регулаторно подношење “, рекао је он.

Компанија “Астразенека” и Универзитет Оксфорд признали су да је дошло до грешке током тестирања вакцине против коронавируса, што покреће многа питања о прелиминарним резултатима које су објавили.

(Танјуг)

Упркос упозорењима, милиони Американаца путовали на празник

Упркос упозорењима стручњака да то не чине због константног раста броја оболелих и умрлих од коронавируса, милиони Американаца отпутовали су како би присуствовали породичним окупљањима поводом великог празника Дана захвалности.

Како преноси Глас Америке, због игнорисања апела стручњака, страхује се од новог таласа инфекције у децембру.

Центри за превенцију и контролу болести (ЦДЦ) и локалне и федералне власти апеловали су на Американце да остану код куће и славе Дан захвалности само са онима с којима живе.

Међутим, многи су отпутовали у друге крајеве САД како би празник провели с породицом.

Кроз аеродроме у САД је пролазило и по милион људи дневно, што је 60 одсто мање него у истом периоду прошле године, али таква бројка представља и највећи број путника од почетка пандемије у марту.

(Глас Америке)

Викторија 28 дана без нових случајева коронавируса

Аустралијска држава Викторија, која је некада била жариште ковид-19 у земљи, већ 28 дана није пријавила ниједан нови случај болести, што је праг за који се обично сматра да значи искорењивање вируса из заједнице.

Викторија такође више нема ниједан активни случај болести откако је последњи пацијент оболео од ковид-19 оптуштен из болнице раније у току ове недеље, преноси Ројтерс.

Друга држава по величини у Аустралији у августу је забележила 700 нових случајева заразе у једном дану, највише од почетка пандемије, док је активних случајева болести било близу 8.000.

Ширење вируса заустављено тек након што су уведене мере карантина које су на снази биле преко 100 дана, када је око пет милиона људи који живе у Мелбурну било затворено у својим домовима.

Мере карантина успориле су економски опоравак Аустралије од прве рецесије у последње три деценије коју је изазвало затварање предузећа у марту.

Смањење броја нових случајева довело је до укидања мера социјалног дистанцирања у државама широм Аустралије.

Званичници Аустралије тврде да ће дугорочни повратак на уобичајено стање обезбедити само ефикасна вакцина против ковид-19.

Највише наде се полаже у вакцину компаније “АстраЗенека”, а која се већ производи у земљи.

У Аустралији је до данас забележено скоро 28.000 случајева ковид-19, што је знатно мање него у многим другим развијеним земљама.

Од последица болести преминуло је 905 пацијената, а више од 90 одсто смртних случајева забележено је у Викторији.

У Кини само пет нових случаја

У Кини је у последња 24 сата потврђено нових пет случајева коронавируса, а није забележен ниједан смртни случај, саопштила је Национална здравствена комисија.

Како се наводи, сви нови случајеви увезени су из иностранства, преноси Ројтерс.

Такође, потврђено је и осам асимптоматских случајева.

У Кини је од коронавируса оболело 86.495, а преминуле су 4.634 особе.

(Танјуг)

У Бразилу преко 37.000 новозаражених, 691 смртни случај

У Бразилу је од последњег пресека регистровано 37.614 новозаражених, саопштило је у Министарство здравља те земље.

Од последица инфекције коронавирусом преминуо је 691 пацијент, преноси агенција Ројтерс.

У Бразилу је до сада регистровано 6.204.220 случајева ковида-19 и 171.460 преминулих.

(Танјуг)

„Српска стварност“ / Агенције /

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here