- 03. 2021.
Од почетка пандемије у Србији је тестирано 2.986.711 особа, а укупно је регистровано 470.941 случајева коронавируса. Преминула је 4.491 особа.
Према последњим подацима, коронавирус је потврђен код још 4.056 грађана Србије, а тестиранo je 16.175 узоракa. Од последица заразе преминуло је још 16 особа.
У болницама се налази 4.072 пацијената, од којих је 161 на респираторима.
Највише новооболелих је у Београду 1.265, што је највише у последња три дана. По броју новооболелих Ниш се сада налази на другом месту са 267 новооболелих, док је у Новом Саду потврђено 221 случајева.
Виш од 100 новооболелих имају Крагујевац – 166 и Краљево – 102.
Седница Кризног штаба, на којој ће бити анализирана актуелна епидемијска ситуација, биће одржана у петак.
Епидемиолог и члан Кризног штаба Предраг Кон изјавио је да је Србија далеко од увођења ванредног стања, јер је то процедура.
Упитан шта ће медицински део Кризног штаба тражити на следећој седници штаба, Кон каже да неће одустати од онога шта су и тражили – минимум затварања на седам дана, иако је свима јасно да би требало тако да буде и више.
Епидемиолошка ситуација у Србији погоршана је због комбинације неспровођења епидемиолошких мера и присуства нових сојева коронавируса у земљи, наводи за РТС директор канцеларије Светске здрвствене организације (СЗО) у Србији Маријан Ивануша. Упозорава да број новозаражених може брзо да порасте на 8.000. иможе да угрози здравствени систем.
У Крушевцу обављено више од 26.000 вакцинација
Маријана Павловић, главна медицинска сестра Дома здравља у Крушевцу, каже да је до сада у том граду прву дозу вакцине примило 16.013 људи, а обе дозе је примило 10.327 особа.
Истиче да имају на располагању све четири врсте вакцина, као и да имају адекватне услове за чување вакцине.
Наглашава да је довољно и медицинских радника на пунктовима за вакцинацију.
“Имамо и два мобилна тима и вакцинишемо лица са инвалидитетима и непокретна лица”, каже Павловићева.
Број новооболелих у Расинском округу је 135, највише у Крушевцу 78 особа.
Расте и број хоспитализованих. У Општој болници у Крушевцу је на Инфективном одељењу 101 пацијент, а у крушевачкој Ковид болници је 130 особа са тежом клиничком сликом.
Интервенисала полиција у угоститељском објекту у Раковици, приведен власник
Полицијски службеници су синоћ приликом обиласка једног тржног центра у Раковици уочили да један угоститељски објекат ради и након завршетка радног времена, супротно епидемиолошким мерама које су на снази.
Одређено је задржавање до 48 часова Л. Н. (1995), одговорном лицу локала у Раковици, због постојања основа сумње да је извршио кривично дело непоступање по здравственим прописима за време епидемије.
Полиција је о догађају обавестила надлежно тужилаштво и комуналну милицију, која је особама које су биле у објекту поднела одговарајуће прекршајне налоге.
Станковић: Забрињавају подаци, све више деце са симптомима ковид инфекције
Већ трећу недељу Врање је при врху листе градова са највише новозаражених. Доктор Слађан Станковић, епидемиолог Завода за јавно здравље у Врању, каже за РТС да се све више региструју средње тешке и тешке клиничке слике које захтевају хоспитализацију.
“Негде око 20 одсто на дневном нивоу позитивних захтева хоспитализацију. То забрињава. Бонички капацитети су пуни”, каже Станковић.
Навео је да је приметно изразито брзо ширење вируса и брзо заражавање скоро свих чланова породице.
“Друга карактеристика је да се вирус шири међу млађом популацијом, одређени број школа је на онлајн настави, тамо где има велики број заражених. То раније нисмо имали, сада је неопходно да уз поштовање свих тих мера будемо максимално одговорни и опрезни, да неки ти мањи пропусти који су се дешавали и довели до овога буду кориговани”, наводи Станковић.
На питање да ли се Врањанци продржавају мера, Станковић каже да поштују мере, али да ситуација захтева предузимање додатних мера.
“Морају да се предузму мере што се тиче угоститељских објеката и трговиснких ланаца, ограничење и скраћење рада је неминовност и нужност, јер је велика брзина ширења вируса и заражавање, оптерећеност болничких капацитета и морамо додатне мере да предузмемо”, истиче Станковић.
Повећава се и број прегледа у ковид амбулнтама.
“Посебно је карактеристично да се број деце повећава и школске и предшколске са симптомима ковид инфекције. Морамо да реагујемо и да вирусу правимо препреку додатним мерам, јер је ситауција тешка”, поручује Станковић.
У Пчињском округу још 132 случаја заразе, највише у Врању
Према последњим подацима Градског штаба за ванредне ситуације у Врању, од 463 узорка из Пчињског округа 132 су позитивна на коронавирус.
Од овог броја 98 је из Врања, седам из Сурдулице, по шест из Владичиног Хана и Трговишта, четири из Бујановца и 11 из Прешева.
Расте број прегледа у ковид амбуланти у Смедереву
Расте број прегледа у ковид амбуланти смедеревског Дома здравља, последњих дана у две смене се прегледа и до 170 грађана.
Што се тиче болничког лечења, у Општој болници “Свети Лука” тренутно су смештени пацијенти из Смедерева и околине, а боилнички систем је знатно растерећенији у односу на новембар и децембар када је на лечењу било преко 200 пацијената.
Лекари се надају да се нећи поновити тај сценарио, а највише се уздају у поштовање мера и вакцинацију.
“Имамо неко заравњење у последње две, три недеље – тај број се креће негде око 60. У овом тренутку имамо 61 пацијента на ковид одељењима. Последњих недколико дана смо отворили психијатрију за нековид пацијенте, тако да су наши психијатри почели да примају пацијенте које дуго времена нису могли”, рекао је др Ненад Ђорђевић, директор ОБ “Свети Лука” Смедерево.
Преко 20.000 Смедереваца је до сада вакцинисано, а интересовање је и даље велико.
“Вакцинација је одлична, до сада је вакцинисана скоро 21.000 становника. Од тога прве вакцине смо дали око 12.250, и око 8.600 друге дозе вакцине. Интересовање је и даље велико, што је за похвалу, вакцинација се обавља у Центру за културу где имамо 10 пунктова који одлично раде”, наводи др Олгица Обрадовић, директорка Дома здравља Смедерево.
Србија друга у Европи и седма у свету по броју вакцинација на милион становника
У Србији су, према најновијим подацима Владе, извршене 1.535.274 вакцинације против коронавируса, а обе дозе вакцине примио је 534.751 грађанин.
Према броју вакцинација на милион становника, Србија је друга у Европи, после Велике Британије, а према проценту грађана који су примили обе дозе вакцине прва је у Европи. После Србије су Малта и Исланд.
У свету је Србија на седмом месту по броју вакцинација на милион становника, после Израела, Сејшела, Уједињених Арапских Емирата, Велике Британије, САД и Малдива.
Према броју грађана који су примили обе дозе вакцине на милион становника у свету, Србија је пета, после Израела, Сејшела, Уједињених Арапских Емирата и САД.
Србија је убедљиво прва у региону по броју вакцинисаних на милион становника, а следе Мађарска, Словенија, Румунија и Хрватска.
Србија је на првом месту у региону и према броју грађана који су примили обе дозе вакцине на милион становника, а иза нас су Румунија, Мађарска, Словенија и Хрватска.
„Српска стварност“